Hooaja eelvaade: Edmonton Oilers

Eelmise aasta draftist endale Connor McDavidi saanud Edmonton Oilers tegi imelapsega oodatult arenguhüppe, kui viimase seitsme hooaja jooksul alles teist korda 70 punkti piir kätte saadi, ent playoffid jäid sellest hoolimata kaugeks unistuseks.

(foto: Perry Nelson/USA TODAY Sports)
Meeskonna fännid saavad end lohutada sellega, McDavid tegi rangluuvigastuse tõttu debüüthooajal kaasa vaid 45 mängus. Neis jõudis ta 16 värava ja 48 punktini. Vaatamata mitmekuulisele vigastuspausile lõpetas ta siiski meeskonna resultatiivsustabeli TOP 3 seas. Kolm kuu parima uustulnuka auhinda näitavad, et täietervise juures olles saanuks temast ülekaalukas Calderi trofee võitja.

Mitmeid aastaid lati alt läbi jooksnud meeskond, kes seejärel ikkagi lootnud, et sama koosseisuga jätkates hakkavad tulemused lõpuks tulema, on 2016. aasta suvel sellest nõdrameelsest ringist viimaks väljunud. Rivistus sai kõva raputuse, kui satsi üks viimaste aastate liidreid Taylor Hall vahetustehinguga New Jersey Devilsisse saadeti.

Peamänedžeri Peter Chiarelli julge otsus on toonud vastakaid arvamusi. Edmontonis tuntakse end kindla võitjana, ent mujal vaadatakse sellele pigem krimpsus kulmuga. Ja eks seda ka põhjusega. Hall on mees, kes tegutseb ise produktiivselt ja teeb ka kaaslased paremaks.


Halli eest vastu tulnud Adam Larsson on seni viie NHL-i hooaja jooksul tegutsenud pigem kahvatult. Ent suurt tulevärki ja sära temalt ei oodatagi. Küll aga rohkelt musta tööd.

"Ta asub vaikselt oma asja tegema, usume et ta suudab igal õhtul 20-22 minutit mängida vastaste tippude vastu," on rootslase kohta öelnud meeskonna peatreener Todd McLellan, kellel oli mullu mitmeid frustreerivaid õhtuid. "Kas temast saab (Kris) Letangi tüüpi mängija, kes korjab 70 punkti? Me ei oota seda. Arvame, et ta suudab olla rohkem nagu Marc-Edouard Vlasic ja mängida väga palju minuteid teiste meeskondade tippude vastu, teha seda stabiilsusega ja areneda koos meeskonnaga."


Oilers võis Halli ka kergekäeliselt ära anda, kuna tänavuses draftis kukkus justkui kingitusena sülle Jesse Puljujärvi, kes pidanuks kõigi prognooside kohaselt minema 3. valikuna Columbus Blue Jacketsile. Sinijakid eelistasid aga paremal äärel tegutsevale soomlasele hoopis vasakäärt Pierre-Luc Dubois'd.

"Ta on ehk veidi rohkem mänguehitaja, kui skoorija tüüpi, aga tal on väga hea randmekas. Ta näeb väljakut hästi ja ta on väga mitmekülgne mängija," iseloomustas Chiarelli 17-aastasena Soome kõrgliigas 28 punktini jõudnud ründajat pärast drafti.

Puljujärvi pole ka ainus uus nägu rünnakul. Lisandunud on Wayne Gretzky sõna kuulanud Milan Lucic. 28-aastane vasakäär on kogunud endale liigas hirmuäratava reputatsiooni ning temast peaks kujunema väga hea turvamees Oilersi noortele talentidele. Olles viimase viie hooaja jooksul teinud kolm 20 kolliga hooaega, annab ta samas muidugi kõvasti juurde ka rünnakule, mis jäi mullu keskmiselt 2.43 värava peale virelema.

(foto: dailyfaceoff.com)
"Lucici reputatsioon räägib enda eest, ta on arvatavasti kogu liiga karmim vend," on McDavid kommenteerinud. "Ma eeldan, et Edmontoni külastavad meeskonnad ei oota enam kohtumist sedavõrd pikkisilmi nagu varem. Meie vastu saab olema raske mängida ja meil on piisavalt oskuslikust, et vastu nõelata. See pakub kindlasti elevust."

Kolm hooaega järjest liiga nelja halvima kaitse sekka mahtunud seltskonna uueks liikmeks võib Larssoni kõrval märkida ka teise rootslase Oscar Klefbomi. 2011. aasta drafti avaringi valik piirdus mullu vaid 30 mänguga

(foto: dailyfaceoff.com)
Meeskond lasi eelmisel hooajal endale keskmiselt 2.95 väravat mängus. Tehti väike edasi samm, kuna kaks hooaega järjest jäädi endale lastud väravate osas üldse kogu liiga viimaseks ning mõlemal korral tuli keskmiselt välja võtta üle kolme.

Väravas jätkab esinumbrina Cam Talbot. 29-aastane puurivaht sai oma debüüthooaja jooksul täitsa hästi hakkama. 53-st stardist tuli 21 võitu, selja taha läks 2.55 väravat ja tõrjete efektiivsus oli 91.7%. Aastase lepinguga on tema varumeheks toodud Jonas Gustavsson, kelle numbriteks jäid mullu Boston Bruinsi värvides 20-st stardist 11 võitu, väravaid 2.72 ja tõrjed 90.8%.

Hooaja väljavaated

Oilersil jäi eelmisel hooajal playoffidest puudu 17 punkti ning karikamängudeta põud kasvas kümne aasta peale. Vähemalt teoorias saanuks kogu aasta tervena püsinud McDavidiga hoida end paremini konkurentsis. Kolm korda üle õla sülitades tuleb loota, et 19-aastast supertalenti tänavu sama saatus ei taba. Ise on ta enesekindlalt öelnud: "Kõigil on sel aastal meie meeskonnaga seoses suured lootused ja seda hea põhjusega. Taylori kaotus teeb haiget, aga Adam on suurepärane kaitsja. Ta on keegi, kes on sedavõrd alahinnatud, et sa ei mõista kui hea ta on, enne kui oled tema vastu mänginud. Olen seda mõnel korral teinud ja see pole kindlasti lõbus."

McLellani meeskond on Vaikse ookeani divisjonis ja see on hea uudis. Samal ajal kui Kesk divisjonis kõik üksteist rapivad, saab läänerannikul kergemini punkte koguda. Kolm suurt hiidu - Anaheim Ducks, Los Angeles Kings, San Jose Sharks - on küll ees, aga Arizona Coyotes on meeskond, kelle peale peaks hammas hakkama. Kuigi müstilisel kombel on võidetud vaid neli viimasest 23-st omavahelisest matšist. Calgary Flames tegi mullu korraliku vähikäigu ja seis uuele hooajal vastu minnes on üsna segane ning Vancouver Canucksi juhtkonna otsused on stabiilselt sellised, mis meeskonna fännidelt aina rohkem uneaega röövivad.

Oilersi koosseis on võrreldes eelmise hooajaga kõvasti paranenud ja võimalik, et kõik pusletükid on nüüdseks paika saadud. Samas on aastad õpetanud seda, et Edmontonis võib seis olla kuitahes põnev ja lubav, lõpuks minnakse ikka alt. Kuigi tuleb tõdeda, et Bruinsi põhjast välja tõmmanud ja kahte karikafinaali viinud Chiarelli on pannud käima veski, mis võiks lähiaastatel vilja toota. Lucic ütles pärast vabaagendina lepingu sõlmimist: "Usun ausalt, et paari aasta pärast oleme tänu McDavidi sugusele mängijale Stanley karika nõudlejad. Peame selle teostamiseks lihtsalt leidma õiged lülid."

Kommentaarid