Sabresi uue hooaja plaan - soovitakse endiselt tappa saada

Buffalo Sabresi poolehoidja on hetkel väga nukker olla. Meeskond on täielikult keskendunud ümberehitamisele ja edu pole nii pea loota. Lõppenud hooajal õnnestus koguda vaid 52 punkti ja olgugi, et Ted Nolani juhendamisel meeskonna mäng paranes, siis uuel hooajal hakatakse sinna samasse auku sihtima. Christian Ehrhoffi lepingu väljaostmine on järjekordne märk sellest. Klubi loobus oma kõige väärtuslikumast mängumehest täiesti tasuta, kuna sakslase leping on üsna kummalise ülesehitusega.

(foto: Bill Wippert/Getty Images)
Ehrhoff sõlmis Sabresiga 2011. aasta suvel 10-aastase ja 40 miljoni dollari (veidi üle 29 miljoni euro) suuruse lepingu. Seejuures esimese hooajaga maksti talle juba kümme miljonit ära ja viimase kolme aasta töötasu oli vaid üks miljon.

Kolm aastat tagasi kuulusid Sabresi rivistusse veel sellised mehed nagu Thomas Vanek, Jason Pominville ja Ryan Miller ehk siis vaevalt, et Ehrhoff nägi ette seda, et klubi plaanib meeskonna "õhku lasta". Nii aga nüüdseks on juhtunud ja olles kogu lõppenud hooaja jooksul klubi seisukorra üle nurisenud, oli raske näha, et ta Sabresi värve veel kaua kanda saab.

Fännidele tuli üllatusena see, et 31-aastase kaitsja leping väljaosteti, selle asemel, et ta lihtsalt mõne tehingu käigus mujale kupatada. Vastu oleks kindlasti saanud rohkelt väärtuslikku "kaupa". Tegelikkuses oli aga igasugune vahetustehing välistatud.

Hooaja valusa kõrvavigastusega lõpetanud sakslase lepinguga kaasnes ka punkt, mille kohaselt tema enneaegse karjääri lõpetamise puhul oleks Sabresit tabanud kümne miljoni suurune palgaruumi vähendamine. Seda isegi juhul, kui endine San Jose Sharksi ja Vancouver Canucksi mängumees oleks esindanud mõne teise klubi värve.

Sakslase elu on nüüd aga muidugi nagu lill. Olles juba kolme aastaga 22 miljonit kätte saanud, tiksub talle kuni hooaja 2027/28 lõpuni Sabresi poolt väike taskuraha (üle 857 tuhande dollari) pangaarvele ja lisaks saab ta nüüd veel uue lepingu mõne teise klubi käest. Võib ka arvata, et üsna priske, kuna kaitsjate osas on tänavune vabaagentide turg niruda võitu.

Ehrhoffi lahkumise järgselt jääb Sabresile vaid viis kaitsemängijat ehk siis plaan ka uuel hooajal peksupoisi rolli täita sujub ideaalselt. Tuleb aga muidugi märkida, et ega uue hooaja punase laterna koht polegi kõige hullem positsioon. Tõenäoliselt saab just see klubi enda kätte imelapse Connor McDavidi.

Täna on viimane võimalus amnestia klausliga lepinguid lõpetada. Teiste seas saavad juba homme vabaagentidena uut kodu otsima hakata ka Florida Panthersi kogenud kaitsja Ed Jovanovski, New Jersey Devilsi Anton Voltšenkov ja San Jose Sharksis läbikukkunud Martin Havlat.

Lightning plaanib midagi suurt

Kui näis, et Tampa Bay Lightning on draftieelselt Jason Garrisoni hankimisega oma põhikäigu suvisel mängijateturul juba ära teinud, siis tegelikkus on hoopis teine. 29-aastase kaitsja hankimine oli alles algus ja Lightning plaanib homme avaneval vabaagentide turul olla suur mängur. Klubi peamänedžer Steve Yzerman on teinud mitmeid käike, et vabastada võimalikult palju palgaruumi. Fännid on ärevuses ja ootavad korralikke täiendusi, kuna töösuhted on lõpetatud mitmete lemmikutega.

(foto: centericechat.com)
B.J. Crombeen on kaugel talendikast mängijast ja ta on NHL-is avasüli võtnud vastu "politseiniku" rolli. Fännidel on teda kerge armastada isegi kui ta enamuse oma kaklustest kaotab. Vähemalt on ta entusiastlik ja tõeline meeskonna mängija.

28-aastase ründaja karjäär jätkub aga nüüdsest Arizona Coyotesis. Lightning loobust temast ja eelnevalt Edmonton Oilersist hangitud Sam Gagnerist järgmise aasta drafti 6. ringi valiku eest. Gagneri eest oli Oilersile antud Teddy Purcell. Kuna vastutasu oli sedavõrd väike, siis oli tehingu näol selgelt tegu palgaruumi vabastamisega.

Kaks draftivalikut tuli Nate Thompsoni loovutamise eest, kuid selleski käigus kumab selget soovi lihtsalt mees oma palgafondist maha saada. Anaheim Ducksilt saadi 29-aastase ründaja vastu 4. ja 7 ringi valikud. Thompson pole samuti suuremat sorti talent, aga tegu on tööloomaga, kes igas meeskonnas tähtsat rolli omab. Lisaks tegi Thompson lõppenud hooajal mitmeid olulisi väravaid, seega on lahkuminek kindlasti karm.

Halva asja juures on aga fännide jaoks vähemalt see hea külg, et mõlemad lemmikud saadeti läänekonverentsi. See tähendab, et võõras särgis külastavad nad Tampa Bay Times Forumit vaid korra. Lisaks on Thompsonil Ducksi särgis väga hea võimalus karika peale heidelda ja mine sa tea. Kui Yzermanil tõesti tõsi taga on, siis ehk ollakse ise seal finaalis Ducksi vastaseks (kui Kings üldse edaspidi kellelegi sõnaõigust annab).

Mike Ribeiro ja Coyotesi teed läksid lahku

Coyotesi nimevahetus läks drafti ajal sujuvalt ja võib lausa öelda, et märkamatult, kuid järgmisena on astutud väga järsk samm. Vaid üks hooaeg pärast hiigellepingu sõlmimist on nüüdne Arizona Coyotes loobunud Mike Ribeiro teenetest. Portugali juurtega ründaja sõlmis aasta tagasi klubiga nelja-aastase ja 22 miljoni dollari (veidi üle 16 miljoni euro) suuruse lepingu, mille väljaostmine läheb ka liiga ajalukku. Ribeiro lõhki rebitud leping on suuruselt NHL-i läbiaegade seitsmes.

(foto: hockeyworldblog.com)
Olles mullu lühendatud hooaja jooksul Washington Capitalsi särgis punkt per mäng mees, tabas Ribeirot järsk taseme langus. 80. põhihooaja kohtumisega kogus ta vaid 47 punkti (16 väravat). Põhjust tema suhtes viltu vaatamiseks andis see enam kui küllalt, aga ametlik põhjus miks 34-aastasest veteranist loobuti oli "käitumisega seotud probleemid".

NHL-i läbiaegade suurima lepingu väljaostmine toimus eelmisel suvel, mil Tampa Bay Lightning loobus Vincent Lecavalier 11-aastasest ja 85 miljoni dollarilisest lepingust.

Hiljuti on paberipurustajast läbi lastud ka harrastus köielkõndija David Boothi ja kokaiini nina Ryan Malone'i lepingud.

Draft: Austraalia tõusis Eestiga samale pulgale

Tänavune draft on nüüdseks läbi. 210. valiku seas oli lõpuks esindatud 11 riiki. Loomulikult osutus enim valituks noori Kanada mängumehi - kokku 80. Hoki sünnimaale järgnes USA 64-ga. Valituks sai ka kuradi tosin venelasi ning üheksa soomlast. Oma jalad said unelmate liiga ukse taha taas ka kaks lätlast. Esmakordselt ajaloos osutus valituks ka üks Austraalia mängumees. Kängurumaa oma Toivo Suursooks sai 20-aastane Nathan Walker, kelle peale kulutas Washington Capitals 3. ringi eelviimase valiku.

(foto: The Daily Telegraph)
Walesis sündinud Walkeril peaksid olema ka üsna head šansid NHL-is jääle saada. Näiteks aastate 1982-2000 kohta koostatud uurimuse kohaselt saavad vahemikus 61-90 valitud mängumehed unelmate liigas vähemalt ühe mängu kirja 53.7% juhtudest. Ehk siis on hea võimalus, et Austraalia saab oma NHL-i mehe enne kui Eesti.

Puuduvad andmed, kas Walkerit õnnitles personaalselt ka Aleksandr Ovetškin, kes tegi seda Capitalsi 1. ringi valiku Jakub Vrana puhul.


Kui aasta tagasi said draftis valituks vaid kolm tšehhi ja mitte ükski neist avaringis, siis sel korral võeti kaheksa tükki ja neist tervelt kaks 1. ringis. Vrana kõrval ka David Pastrnak (Boston Bruins).

Eestlaste ainsaks seoseks tänavuse draftiga oli see, et valituks sai ka üks Robert Rooba ja Siim Liiviku klubikaaslane. Minnesota Wild võttis 109. valikuna Espoo Bluesi noortemeeskonna väravavahi Kaapo Kähköneni.

Üleminekute karussell keerleb: Penguins loobus Nealist, Garrison Tampasse

Drafti 1. ring oli üsna üllatustevaene, kuid tervikuna oli õhtu lõbus. Vancouver Canucks asus aktiivselt palgaruumi vabastama ja draftivalikutega sahkerdama. Ryan Kesleri üleminekust saadud 85. valik kasutati koheselt Derek Dorsetti peale, kes toodi New York Rangersist. Tegu on mehega, kes mängis WHL-is Canucksi uue peatreeneri Willie Desjardins'i juhendamisel, seega ei pea tehingu tagamaid pikalt uurima. Lisaks loobus Canucks ka Jason Garrisonist, kes anti 2. ringi draftivaliku eest Tampa Bay Lightningule.

(foto: Marissa Baecker/Getty Images)
Kõik justkui vihjab sellele, et Canucks on valmis restart-nuppu vajutama ning uuesti otsast alustama. Klubi peamänedžer Jim Benning on need jutud (veel praeguse seisuga) aga tagasi lükanud. "Hankisime mängijad, kes meie hinnangul panustavad uuel hooajal meie edusse," ütles Benning 

Samas on Keslerist ja Garrisonist vabanemisega saanud Canucks juurde rohkelt palgaruumi. Liikvele on läinud jutud, et vabaagentide turul hakatakse jahtima väravavaht Ryan Millerit.

Lightning saab Garrisoni näol endale kogenud kaitsja, keda klubi enda sõnade kohaselt soovis nagunii hakata vabaagentide seast otsima. Ehk siis väikese tasu eest (lisaks Garrisonile saadi veel vastu üks 7. ringi draftivalik ja ründaja Jeff Costello mängijaõigused) säästetakse närvikulu, mis läheks vabaagentide meelitamisele.

Oma esimese suvise ümberehituse käigu tegi drafti ajal ära ka Pittsburgh Penguins. Igasugused valikud jäeti sellest tehingust küll välja. James Neal saadeti Patric Hornqvisti ja Nick Spalingu eest Nashville Predatorsi.

Penguins saab kaks mitmekülgset mängumeest, et parandada oma üldist kvaliteeti. Predators, kes on iidamast-aadamast olnud hädas väravatega, saab ennast tõestanud väravaküti. Neal, kes oli tänavu vigastustega kimpus ja tegi nii öelda "kehva hooaja", lõpetas aasta 27. tabamusega 59-st mängust. Predatorsi klubi rekord ühe hooaja peale on 33 väravat!

Tänavuse drafti avavalikuks osutus Aaron Ekblad

Ilma konkreetse favoriidita ei osanud keegi ette näha, kellest saab tänavuse NHL-i drafti avavalik. Enne ürituse algust polnud päris selge ka see, kas selle valiku teeb üldse Florida Panthers, kellele see õnnega pooleks sülle kukkus, või siis keegi teine. Panthers oli kaks oma ajaloo eelnevast kolmest avavalikust "maha müünud" - 2002. aastal lasti Columbus Blue Jacketsil endale haarata Rick Nash ja aasta hiljem Pittsburgh Penguinsil Marc-Andre Fleury. Olenemata suurest huvist jättis Panthers tänavu aga oma valiku ning võttis esimesena Aaron Ekbladi.

(foto: Matt Slocum/AP)
Olgugi, et kindlat avavalikut polnud enne drafti algust teada, siis oli 18-aastane Ekblad sellegi poolest kihlveokontorite favoriit. Temast sai esimene kaitsjast drafti avavalik pärast 2006. aastat, mil St. Louis Blues valis Erik Johnsoni.

Teda kirjeldatakse kui ülimalt mitmekülgset talenti. Lisaks sellele, et kaitsjana suudab ta rohkelt panustada ka rünnakul (lõppenud hooajal OHL-is Barrie Coltsi eest 23 väravat), hinnatakse tema suurepäraselt arenenud füüsist ja jõudu.

Tuleviku suunas ehitavasse Pantherisse peaks ta sobima väga hästi.

Drafti teise valikuna läks aina kasvava Reinhartide klanni seekordne esindaja Sam Buffalo Sabresisse. Eelnevalt on NHL-i valitud nii tema isa kui ka kaks venda, kuid olles 2. valik tõusis Sam Reinhart nüüd selles konkurentsis esikohale. Samas on isa saavutused üsna mehised, mida sihtima saab hakata. Paul Reinhart kogus Calgary Flamesi ja Vancouver Canucksi eest mängides 648. põhihooaja matšiga 560 punkti.

Kolmandana sai valituks Leon Draisaitl, kellest sai sellega läbiaegade kõrgeimalt kohalt läinud sakslane. Temast sai üks paljudest noortest kukkedest Edmonton Oilersi rivistuses. Temagi näol on tegu teist põlve hokimehega. Tema isa Peter mängis kolmedel olümpiamängudel.

Esimese Euroopas mänginud mehena läks 8. valikuna William Nylander. Kanadas sündinud rootslase valis enda ridadesse Toronto Maple Leafs. Isa Michael mängis NHL-is erinevate klubide eest 920 kohtumist ehk siis temalgi on eesmärk, kuhu sihtida. Enne drafti arvati, et esimese "euromängijana" läheb Kasperi Kapanen, kuid 17-aastane soomlane vajus alles 22-ks, kust haaras ta endale Pittsburgh Penguins. "Edukaimaks" soomlaseks osutus hoopis Julius Honka, kes läks 14. valikuna Dallas Starsi.

Kokku sai avaringis valituks 11 eurooplast. Esimene ring lõpetati tuttava nimega. 30. valikuna läks New Jersey Devilsisse John Quenneville. Tegu on Chicago Blackhawksi peatreeneri Joel Quenneville'i sugulasega.

Draft jätkub täna ülejäänud ringidega.

Draftieelne tehing: Kesler Anaheimi

Tänane draftiõhtu on saanud mõnusa alguse. Oma lõpu on leidnud Ryan Kesleri saaga. Vancouver Canucks oli lõppenud hooaja üleminekute tähtajal ülimalt lähedal ründaja äravahetamisele, kuid lõplikult jõuti selleni alles nüüd. 29-aastase jänki uueks koduklubiks on Anaheim Ducks. Canucks saab oma kunagise drafti avaringi valiku eest vastu Luca Sbisa, Nick Bonino ja kaks tänavust draftivalikut (24. ja 85.). Koos Kesleriga rändab Ducksile üks järgmise aasta kolmanda ringi draftivalik.

(foto: Darryl Dyck/The Canadian Press)
Kesler lahkub Canucksist olles üheksa hooaja jooksul 654. mänguga kogunud 392 punkti (181 väravat). 2011. aasta Selke trofee võitja ja 2010. aasta olümpiahõbe võtab Anaheimi kaasa kaheaastase lepingu, kus tema hooaja palk on viis miljonit dollarit ehk ligikaudu 3.7 miljonit eurot.

"See vahetustehing tugevdab meie eesmärki panustada noortele, pakkuda tuge olemasolevale tuumikule ja arendada draftivalikuid, kes panustaksid tulevikus meeskonna edusse," ütles Canucksi peamänedžeri Jim Benning tehingu kommentaariks jagades rohkelt kiitust ka meeskonna uutele liikmetele.

26-aastane Nick Bonino tegi tänavu eluhooaja, mängides tihti ka Ducksi esimeses ründekolmikus koos Ryan Getzlafi ja Corey Perryga. 77. põhihooaja mänguga kogus ta 49 punkti (22 väravat). 13. playoff-kohtumises tegi ta 4+4.

Šveitslasel Luca Sbisal läks suur osa tänavusest hooajast käevigastuse nahka. Tema kontole jäi vaid 30 põhihooaja matši, millele lisas playoffides veel kaks. 24-aastane kaitsja on oma lühikese karjääri jooksul draftipäeva vahetustehingusse sattunud juba teist korda. Viis aastat tagasi loobus temast Philadelphia Flyers.

Draft: kes teevad õigeid valikuid, kes mitte?

Täna algab selle aasta noormängijate draft, mis paljude hinnangul on sama põnev kui mõni playoffide seitsmes mäng. Sellel on ka oma tõepõhi all, kuna üks samm võib samamoodi klubi käekäiku kardinaalselt muuta. Ajalugu näitab, et need meeskonnad, kes teevad draftis häid valikuid, on edukad ka mängulise poole pealt. Näiteks tänavu konverentsi finaali jõudnud meeskondadest kolm on viimase kümne aasta jooksul teinud silmapaistvaid otsuseid ka draftis. See on nagu majale vundamendi ehitamine.

(foto: russianmachineneverbreaks.com)
Montreal Canadiens, Chicago Blackhawks ja Los Angeles Kings on kõik viimase kümne aasta jooksul draftist valinud kolm mängumeest, keda võib praeguse seisu juures lugeda liiga eliitmängijate sekka.

Canadiens - Max Pacioretty, P.K Subban, Carey Price
Blackhawks - Patrick Kane, Jonathan Toews, Duncan Keith
Kings - Drew Doughty, Anze Kopitar, Jonathan Quick

See kuldne number kolm on tõeline kvaliteedinäitaja. Nelja tähte pole mitte keegi viimase kümnendi jooksul suutnud välja valida. Eelpool mainitud kolmiku kõrval on osava silmaga tegutsenud ka San Jose Sharksi (Logan Couture, Marc-Edouard Vlasic, Joe Pavelski), Pittsburgh Penguinsi (Jevgeni Malkin, Sidney Crosby, Kris Letang), Boston Bruinsi (Patrice Bergeron, Phil Kessel, Tyler Seguin) ja Colorado Avalanche'i (Nathan MacKinnon, Matt Duchene, Gabriel Landeskog) skaudid. Tuukka Raski näol võib muidugi Bruinsile panna kirja ka neljanda mehe, kuna ta saadi endale üliodavalt ja juba aasta pärast draftimist, kuid tegu oli siiski Toronto Maple Leafsi valikuga.

Kõik need kolme staariga meeskonnad olid tänavu kenasti playoffides ja neid võib kindlasti ka tulevikus karikajageluses näha. Samas tõestas New York Rangers, et hakkama võib saada ka teisiti. Rangers pole viimase kümnendi jooksul draftist hankinud mitte ühtegi eliitmängijat (Henrik Lundqvist võeti aastal 2000)! Küll oli aga see tänavune Rangersi karikafinaali jõudmine pigem erand, mis kinnitab reeglit.

Seejuures kuulub "staarita klubisse" (kokku on neid liikmeid viis) ka Detroit Red Wings, keda samal ajal hinnatakse üheks paremini draftivaks meeskonnaks. Red Wings on hetkel kulgemas väga rammusa vana rasva peal. Henrik Zetterberg võeti omal ajal 210. valikuna, Pavel Datsjuk 171. mehena ja nii edasi. Red Wings on varasemalt väga hästi draftinud, ka hilistes ringides, ja see on mingis mõttes viimase kümnendi mehi tagasi hoidmas. Võib öelda, et see on lausa klubi filosoofia - lasta noorukitel madalamal tasemel võimalikult kaua mängida, et nad oleksid viimaks emaklubiga liitudes suurteks tegudeks valmis. Seda kinnitab tänavune Gustav Nyquisti läbimurre. Rootslane sai valituks juba 2008. aastal, kuid ta lasti regulaarselt tõelise hoki lõhna nuusutama alles tänavu, mil ta on 24-aastane.

Ebaõnnestujate viisiku hulga kuuluvad ka Winnipeg Jets (varasem Atlanta Trashers), Florida Panthers ja Calgary Flames. Neid klubisid võib pidada kohutavate otsuste tegijateks nii jääl peal kui ka kõrval. Draftist pole hangitud mitte ühtegi superstaari ja see kajastub ka meeskondade tulemustes. Viimase kümnendi jooksul on kamba peale kirjas seitse playoff-kohta ja neistki viis lähevad Flamesi kontole, kes sai osa Jerome Iginla tippaastatest.

Hoopis omaette (ja huvitav) teema on Edmonton Oilersiga. Taylor Halli näol on Oilersil üks staar kirjas ja ka mitmeid teisi potentsiaalikaid mängumehi, kuid meeskond pole playoffides mänginud alates aastast 2006. Klubil on viimaste aastate jooksul olnud kasutada mitmeid kõrgeid draftivalikuid (viimase nelja aasta jooksul kolm esimest valikut!) ja protsentuaalselt on neist NHL-is vähemalt 50 mängu pidanud tervelt 45.6%, mis ülekaalukalt liiga parim näitaja, kuid meeskond on edust väga kaugel (tänavu jäi playoffidest puudu 24 punkti).

See vihjab filosoofiale, mis on Red Wingsi vastand. Noorukid kiirustatakse meeskonda ja olgu nad nii talendikad kui tahes, ei suuda nad meeste mänguga kohaneda. Sarnane juhtum on ka Buffalo Sabresiga. Vähemalt 50 mängu on teinud 39% viimase kümnendi draftivalikutest, kuid esile on kerkinud vaid üks tõeline staar (Thomas Vanek) ja kunagise tippklubi tulemused on hakanud kannatama. Viimase kümnendi jooksul on playoffides käidud vaid neli korda.

Kui 50+ mängu teinud mängijate juurest liikuda edasi 200+ juurde, siis toimub Oilersi puhul drastiline protsendi kukkumine. Ligi 50-st jääb alles vaid 14%. Liiga keskmised näitajad on vastavate kategooriate puhul 31.1% ja 15.2%. Seda teist keskmist kergitavad märgatavalt Bruins ja Canadiens, kes on suutnud viimase kümnendi puhul valida vastavalt 21.6% ja 24.1% juhtudest liigasse mängijad, kes teevad kaasa enam kui 200. kohtumises. Selles arvestuses on halvimad New Jersey Devils (7.5%) ja Tampa Bay Lightning (6.7%).

Headel draftivalikutel on otsene seos meeskonna eduga, kuid samas tuleb talentide eest ka õigesti hoolitseda. Bruins on oma teemanteid lihvinud nii hästi, et loovutanud lausa kaks superstaari teistele ja samas on kasvatatud rohkelt soliidseid mängumehi, kes tähekeste asemel musta töö ära teevad. Oilers on oma noorukid liialt kiirelt mängu visanud ning koos nendega nüüd läbi jää vajunud.

Gaborik ja Callahan minetasid rendimängija staatuse

Rendimängijad ehk hooaja keskel playoffide lootuste suurendamiseks hangitud lõppevate lepingutega mängumehed lahkuvad tihti klubist sama kiirelt kui nad saabuvad, aga see pole alati nii. Los Angeles Kingsil ja Tampa Bay Lightningul näkkas tänavu väga hästi. Marian Gaborik oli Kingsi teekonnal Stanley karika suunas suurim väravakütt ja Ryan Callahan tõi noorde Lightningu meeskonda head eeskuju oma tööka tegutsemisega. Mainimata veel ka mitmeid draftivalikuid, mis koos temaga New Yorgist Tampasse saadeti.

(foto: Getty Images)
Erinevate vigastuste poolt painatuna oli Gaboriku hooaja esimene pool Columbus Blue Jacketsis üsna masendav. Noore meeskonna mäng voolas ilma veteranründajata palju paremini, mis oli samal ajal omamoodi nii õnnistus ja ka needus. Esimene seetõttu, et meeskond pääses ilma temata playoffidesse ja teise selle poolest, et Kings sai slovaki enda rivistusse üsna soodsa hinnaga. Tema eest loovutati 26-aastane ründaja Matt Frattin ja üks 2. ringi ning üks 3. ringi draftivalik.

Endisel Toronto Maple Leafsi draftivalikul Frattinil ei näi eriti potentsiaali jaguvat. Jacketsi eest pääses ta jääle vaid neljas kohtumises ja on kokku NHL-is pidanud vaid 126 matši.

Gaborik alustas Kingsi eest üsna nigelalt, kuid sai lõpuks 19. põhihooaja kohtumisega kokku 16 punkti (5 väravat) ja nagu me kõik teame, siis plahvatas playoffides - 26. matšiga 22 punkti ja eelpool mainitud suurima väravaküti au 16. tabamusega.

Oma Kingsi karikavõitu tehtud panuse eest on Gaborik nüüd saanud ka uue lepingu. 32-aastasel mängumehel on kogu ülejäänud karjäär kindlustatud, sest osapooled said kaubale lausa 7-aastase tehingu suhtes. Seejuures on see üsna soodne ka Kingsile endale. Snaiprile makstakse aastas alla viie miljoni dollari (3.67 miljoni euro), kokku 34.125 miljonit (veidi üle 25 miljoni euro).

Kings on litri valdamise poolest viimastel aastatel olnud üks liiga parimaid meeskondi, kuid suureks probleemiks on olnud kiskjaliku ründaja puudumine. Terve Gaborik peaks olema just selleks meheks, kes värava ees ei halasta.

Karikavõitjalt on uue lepingu saanud ka Matt Greene. 31-aastane kaitsja teenib järgneva nelja aastaga 10 miljonit dollarit ehk praeguse valuutakursi järgi täpselt 7 miljonit 346 tuhat 243 eurot ja 13 senti.

Callahan on Lightningult teeninud 6-aastase, 34.8 miljoni dollarilise (25.5 miljonit eurot) lepingu. New York Rangersi endisest kaptenist tõotas vabaagentide perioodil saada kuum kaup, seega on Lightningu jaoks tegu väga tähtsa tehinguga. Sümpaatse käiguna vältis Callahan enda "maha müümist" ja nõustus veidi väiksema palgaga meeskonnas, kus on mitmeid potentsiaalikaid mängumehi ja kus tema saab lähiaastatel olema üks liidritest nii jääl, kui ka riietusruumis.

Lightning on samal ajal pikendanud lepingut ka 23-aastase ründaja J.T. Browniga, kes näitas tänavu head potentsiaali nii värava ees, kui ka kaitsetegevuses. Uue tehingu pikkuseks on kaks aastat, mis toovad omal ajal draftimata jäänud mehele sisse 1.9 miljonit dollarit ehk ligikaudu 1.4 miljonit eurot.

Vanusest hoolimata on priske uue lepingu saanud ka Andrei Markov. Montreal Canadiens maksab uuel hooajal 35-aastasele kaitsjale 7 miljonit dollarit (veidi üle viie miljoni euro) ning tasub talle kokku järgneva kolme aasta jooksul 17.25 miljonit dollarit ehk umbes 12 ja pool miljonit eurot.

Teine venelasest kaitsja Nikita Nikitin on Edmonton Oilersilt järgmise kahe aasta peale välja meelitanud üheksa miljonit dollarit (6.6 miljonit eurot). Oilers loovutas Columbus Blue Jacketsile 28-aastase venelase mängijaõiguste eest tänavuse drafti 5. ringi valiku.

Ottawa Senators on kaheks aastaks kaubale saanud Eric Grybaga. 26-aastane kaitsja teenib kaks ja pool miljonit dollarit ehk umbes 1.8 miljonit eurot. Detroit Red Wings on andnud üheaastase pikenduse varuväravavaht Jonas Gustavssonile, väärtuseks 1.85 miljonit dollarit (1.36 miljonit eurot) ja St. Louis Blues on mitmete üleminekujuttude kiuste pikendanud lepingut teise rootslase Patrik Berglundiga. Olles aasta tagasi saanud vaid ühehooajalise pikenduse, läks tema tasku seekord lausa kolmeaastane leping. Palganumbriks kokku 11.1 miljonit dollarit ehk umbes 8.15 miljonit eurot.

Eriti agaralt on pabereid määritud Carolinas. Hurricanesis jätkavad nii Chris Terry (1 aasta, 650 tuhat dollarit), Nathan Gerbe (2 aastat, 35. miljonit dollarit), kui ka Ron Hainsey (3 aastat, 8.5 miljonit dollarit).

Penguins määras uueks peatreeneriks vähetuntud Mike Johnstoni

Tänavune noormängijate draft on ukse ees ja nagu arvata võis, siis kõik klubid, kes hooaja lõpus ilma peatreenerita jäid, leiavad endale selleks ajaks uue lootsi. Viimasena valis enda mehe ära Pittsburgh Penguins. Olles Willie Desjardins'ist ilma jäänud, anti usaldus sarnase ajalooga Mike Johnstonile. Temagi saab alles 57-aastasena esimest korda mõne NHL-i klubi juures peatreenerina kätt proovida. Varasem Vancouver Canucksi ja LA Kingsi abitreener saabub Penguinsisse WHL-ist.

(foto: Getty Images)
Viimased kuus hooaega Portland Winterhawksi lootsina töötanud Johnston juhtis meeskonna viimasel neljal hooajal kolmel korral WHL-i läänekonverentsi võitjaks. Aasta tagasi õnnestus ka WHL-i karikas ära võita. Varasem peatreeneri kogemus on tal ka Kanada koondise juurest, keda ta juhendas 1999. aasta MM-il. Toonane turniir lõppes neljanda kohaga.

"Mike saabub Pittsburghi mitmekülgse kogemusega. Tal on suurepärased teadmised ja ta on tõestanud oma liidriomadusi. Tema mängustiil sobib meie mängijatele väga hästi," olid peatreenerit tutvustavad sõnad peamänedžeri Jim Rutherfordi poolt.

Johnstonile meeldib tempokas mäng ja seda lubab ta ka Penguinsi puhul harrastada. "Minu mänguplaani aluseks on litri valdamine, selle kontrollimine ja kiirus. Mängijatel peab kohtumise jooksul olema mitmeid erinevaid võimalusi," ütles Johnston oma filosoofia tutvustuseks lisades, et kaitseplaanide elluviimine kujuneb naturaalselt mängijatel harjumuseks.

Huvitaval kombel sõlmis Johnston Penguinsiga kolmeaastase lepingu olgugi, et väidetavalt polnud Desjardins valmis klubiga liituma just seetõttu, et pakutav leping oli vaid kaheaastane.

Hooaja auhinnad: Crosby taas MVP, enim tiitleid Avalanche'ile

80. mängus 36 väravat ja 104 punkti (1.3 mängu kohta), kasutegur +18, lahtivisete edukus 52.5% on numbrid, millega Sidney Crosby valiti tänavuse põhihooaja kõige väärtuslikumaks mängijaks. Pittsburgh Penguinsi kapten võitis oma karjääri teise Harti trofee. Pidulikul õhtul tuli enim laval käia Colorado Avalanche'i esindusel. Endale korjati parima noormängija, treeneri ja "džentelmenlikuma" mängija auhinnad. Samuti rohketele auhindadele nomineeritud Tampa Bay Lightning jäi pika ninaga.

(foto: Stephen R. Sylvanie/USA TODAY Sports)
Oodatult valiti Crosby parimaks ülisuure ülekaaluga. Hokiajakirjanike poolt hääletatuna kogus ta 1341 punkti. Teisena lõpetanud Anaheim Ducksi kapteni Ryan Getzlafi saagiks oli vaid 877. Põhihooaja edukaima skoorijana korjas Crosby endale ka Art Rossi trofee ja kaasmängijate poolt parimaks valituna ka Ted Lindsey auhinna. 51 väravaga tänavu oma karjääri neljanda parimale väravakütile jagatava Rocket Richardi trofee teeninud Aleksandr Ovetškin sai seejuures MVP valimisel vaid ühe punkti.

Boston Bruinsi Tuukka Rask edestas punktidega 103 90 vastu parima väravavahi valimisel Tampa Bay Lightningu Ben Bishopit. Lightningul olid omapoolsed nominendid ka parima treeneri ja uustulnuka valimisel, kuid koju ei õnnestunud viia kumbagi. Parimaks nooreks valiti mulluse drafti avavalik Nathan MacKinnon, kes paugutas Colorado Avalance'i eest oma debüüthooajal 82. kohtumisega 63 punkti. Avalanche'i Patrick Roy valiti parimaks peatreeneriks pärast seda, kui ta tõstis ühe hooajaga meeskonna läänekonverentsi viimaselt kohalt teiseks.

Avalanche'i võidukäik jätkus Lady Byng trofeega, mis antakse "kõige spordimehelikumale mängijale, kes paistab silma ka oma mänguoskustega". Selle sai endale Ryan O'Reilly. 23-aastane ründaja kogus 80. mängus 64 punkti, teenides vaid kaks karistusminutit. Seejuures tulid need alles kaheksa mängu enne põhihooaja lõppu!

"Sihikindluse, sportimehelikkuse ja pühendumise" eest jagatav Bill Mastersoni trofee läks New York Rangersi Dominic Moore'ile. 33-aastane ründaja jättis mulluse hooaja pärast abikaasa surma vahele, kuid naases tänavu taas jääle.

Teistkordselt oma karjääri jooksul valiti parimaks kaitsjaks Duncan Keith. Chicago Blackhawksi mees võitis oma esimese Norrise trofee aastal 2010. Samuti teistkordselt valiti parimaks kaitsvaks ründajaks Boston Bruinsi Patrice Bergeron. 28-aastane ründaja sai pärjatuks ka NHL-i Sihtasutuse auhinnaga, mis antakse eeskujuliku ühiskondliku töö eest.

Auhindateta ei jäänud ka tänavune Stanley karikavõitja Los Angeles Kings. Meeskonna kapten Dustin Brown sai oma liidriomaduste ja ühiskondlikult kasuliku töö eest Mark Messier auhinna. Jonathan Quick sai William M. Jenningsi trofee, mis jagatakse keskmiselt kõige vähem väravaid sisse lasknud puurivahile, kes mängis vähemalt 25. kohtumises.

Hooaja parimaks peamänedžeriks valiti Ducksi Bob Murray  Seejuures mullu sai selle auhinna Pittsburgh Penguinsi Ray Shero. Potentsiaalne needuse sünd?

Heategevusliku töö ees antav Kuningas Clancy trofee läks Edmonton Oilersi Andrew Ference'ile. Oilersi kapten sattus õhtu jooksul ka piinlikusse olukorda, kus võimalik, et vähekene liialt tipsutanud õhtujuht Cuba Gooding jr. vihjas justkui sellele, et on käinud tema naist magatamas. See ja mitmed muud (kohatud) naljad alljärgnevas videos.


Tehti teatavaks ka hooaja sümboolsed koosseisud.

1. tähtede meeskond - Tuuka Rask (Boston Bruins), Duncan Keith (Chicago Blackhawks), Zdeno Chara (Boston Bruins), Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins), Jamie Benn (Dallas Stars), Corey Perry (Anaheim Ducks)

2. tähtede meeskond - Semjon Varlamov (Colorado Avalanche), Shea Weber (Nashville Predators), Alex Pietrangelo (St. Louis Blues), Ryan Getzlaf (Anaheim Ducks), Aleksandr Ovetškin (Washington Capitals), Joe Pavelski (San Jose Sharks)

Kollanokkade meeskond - Frederik Andersen (Anaheim Ducks), Torey Krug (Boston Bruins), Hampus Lindholm (Anaheim Ducks), Tyler Johnson (Tampa Bay Lightning), Nahtan MacKinnon (Colorado Avalanche), Ondrej Palat (Tampa Bay Lightning).

Flyers saatis Hartnelli Columbusesse, Giroux šokis

Möödunud on 23. juuni, kuupäev, mis on viimastel aastatel endaga kaasa toonud Philadelphia Flyersi kaheldava väärtusega vahetustehinguid. Aasta tagasi suudeti küll rahulikuks jääda, kuid 2012. aastal loobuti James van Riemsdyki teenetest ja kolm aastat tagasi saadeti minema nüüdseks kahekordseteks karikavõitjateks kerkinud Mike Richards ja Jeff Carter. Tänavu oli Scott Hartnelli kord. Flyers loovutas oma asekapteni Columbus Blue Jacketsile R.J. Umbergeri ja 2015. aasta drafti 4. ringi valiku eest.

(foto: USA TODAY Sports)
Hartnell mängis Philadelphias seitse hooaega ja oli tõeline meeskonna hing. Selle kõrval ka oma oskustelt täitsa asjalik vana. 517. põhihooaja mänguga sai ta kirja 326 punkti (157 väravat). Võib küsida, et miks temast loobuda? Vastuseks võib olla äkki see, et oma tänavuse viimase 16. mängu jooksul (põhihooaeg + playoffid) ei saanud ta kirja mitte ühtegi väravat ja kogus vaid kuus söödupunkti. Teiseks põhjuseks võib pidada rahalist poolt. Hartnelli ja Umbergeri palk on peaaegu sama - 4.75 miljonit dollarit vs 4.6 - aga viimase leping on kaks aastat lühem. Samas, kas see on piisavalt hea põhjust riskimaks oma kapteni Claude Giroux pahameelega?

Hartnell teavitas oma head sõpra ja kolmikukaaslast Giroux'd üleminekust tekstisõnumi kaudu. Flyersi kapten pidas seda algselt naljaks, kuid sellest oli asi kaugel. "Kuulsin rohkelt kuulujutte, aga ei osanud seda ette näha. Scott on läbiaegade üks minu lemmikumaid tiimikaaslasi ja tegu on kurva päevaga," tõdes Giroux.

"Meeskond, kes sinu teeneid soovib on parem kui meeskond, kes nendest ei hooli," ütles ülemineku kohta Hartnell ise.

Blue Jackets lisab noorele meeskonnale, kes niigi oli tänavu playoffides tublisti heitlemas, ühe kogenud kala. Hartnell liitus klubiga edu lootuses. "Ta ütles mulle, et on karjääri jooksul juba piisavalt raha teeninud ja soovib vaid võita," vahendas uue meeskonnaliikme sõnu Blue Jacketsi peamänedžer Jarmo Kekäläinen.

Umberger, kes soovis meeleheitlikult klubist lahkuda, naaseb meeskonda, kust tema NHL-i karjäär alguse sai. Ehk õnnestub edasi minna sealt, kus asi pooleli jäi. Hooajal 2007/08, enne Jacketsisse siirdumist, tegi ta vägagi viisaka hooaja 50 punkti 74. mängus.

Vahetustehingu ajal on Blue Jackets pikendanud ka oma varuväravavahi Curtin McElhinney lepingut. 31-aastane puurilukk sai 50 000 dollarilise palgakõrgenduse ja teenib uuel hooajal 650 000 Ameerika raha ehk umbes 48 000 eurot. Flyers on samas andnud kaheaastase pikenduse Brayden Schennile. Lepingu väärtuseks on viis miljonit dollarit ehk ligikaudu 3.7 miljonit eurot.

Jäähoki Kuulsuste Hall sai kuus uut liiget

Olgugi, et hooaeg on läbi kujutab käimasolev nädal NHL-i jaoks üsna teguderohket perioodi. Täna jagatakse Las Vegases välja hooaja auhinnad ja nädala lõpus saavad tõeks kümnete noorte hokimängijate unistused, kui Philadelphias peetakse tänavune draft. Nädalat alustati aga jäähoki Kuulsuste Halli täiendamisega. Eile õhtul tehti teatavaks 2014. aasta klassi liikmed. Nendeks on mängijate seast Dominik Hašek, Mike Modano, Rob Blake ja Peter Forsberg, hinnatud treener Pat Burns ning vilemees Bill McCreary.

(foto: themajors.net)
Hašek, hüüdnimega "Dominaator", ajas oma karjääri jooksul kokku igasugu kulda ja karda, nii individuaalselt kui ka meeskondlikult. Detroit Red Wingsi rivistuses võitis ta Stanley karika kaks korda ja 90ndatel Buffalo Sabresi värve kandes valiti ta kuus korda liiga parimaks puurivahiks. Ta oli esimene väravavaht, kes võitis põhihooaja MVP auhinna kaks korda. 1998. aastal võitis ta Tšehhi koondises ka olümpiakulla. Ühtlasi on Hašek esimene tšehh, kes kuulsuste halli valituks saab.

591 värava ja 1374 punktiga on Modano käes USA-s sündinud mängijate rekordid. Mõistagi hinnatakse teda ka USA läbiaegade parimaks mängijaks. Ta võitis Stanley karika 1999. aastal Dallas Starsi rivistuses ja olümpiahõbeda 2002. aastal.

Blake ja Forsberg on kunagised meeskonnakaaslased Colorado Avalanche'ist. Mõlemad kuulusid 2001. aastal karika võitnud meeskonda. Forsberg tuli Avalanche'i rivistuses karikavõitjaks ka 1996. aastal. Mõlemad mehed kuuluvad samuti "kolme kulla klubisse" (Stanley karikas, OM-võit, MM-tiitel).

Blake võitis Kanadaga OM-kulla 2002. aastal ja MM-i kirkaimad medalid aastatel 1994 ja 1997. Forsberg on tervelt kahekordne olümpiavõitja. Rootsiga õnnestus kuld koju tuua 12. aastase vahega - 1994 ja 2006. MM-kuldasid on "Foppal" samuti kaks - aastatest 1992 ja 1998.

Mitmetest vigastustest hoolimata kogus Forsberg oma NHL-i karjääri jooksul keskmiselt 1.25 punkti mängus. Ta oli 2003. aastal liiga edukaim skoorija ja valiti ka põhihooaja MVP-ks. Blake valiti 1998. aastal liiga parimaks kaitsjaks ja ta sai teistkordselt oma nime Stanley karika peale tänavusel aastal. Ta on Los Angeles Kingsi juures ametis abimänedžerina.

Burns valiti Kuulsuste Halli postuumselt. 2010. aastal pidi ta võitluses vähiga alla andma. Peatreenerina juhendas ta Montreal Canadiensit, Boston Bruinsit, Toronto Maple Leafsi ja New Jersey Devilsit kokku 1019. mängus. Viimase tüüris ta 2003. aastal ka karikavõitjaks. Ta on kolmel korral valitud hooaja parimaks treeneriks ning seda kõigil puhkudel oma debüüthooajal. Sellega on ta ennast kirjutanud ka jäähoki ajalukku.

Kohtunikuna Kuulsuste Halli pääsemiseks peab olema väga eriline mees ja Bill McCreary kindlasti seda ka on. Ta vilistas ligi 2000 NHL-i mängus ja mitmetes olümpiafinaalides. Tema arvel on rekordilised 44 Stanley karika finaalseeria mängu.

Ametlikult saab eelpool mainitud kuuik Kuulsuste Halli liikemeteks piduliku tseremoonia käigus, mis toimub 17. novembril.

Canucksi uueks tüüriks tõusis Willie Desjardins

Vancouver Canucksi pikale veninud peatreeneri otsinguid on viimaks lõppenud. Uueks tüüriks määrati Willie Desjardins. 57-aastane kanadalane juhtis eelmisel nädalal Texas Starsi AHL-i meistriks ning tema nime seotati kogu juunikuu vältel erinevate NHL-i peatreeneri toolidega. Veel eelmise nädala lõpus oli ta lähedal Pittsburgh Penguinsi ohjade haaramisele, kuid see üleminek jäi pisidetailide taha. Asjaolu, mis muudab tehingu Canucksi jaoks veel magusamaks. Penguins on oma otsingutel jäänud nüüd viimaseks, hapupiimaseks.

(foto: vancitybuzz.com)
Desjardins polnud väidetavalt rahul sellega, et Penguins pakkus talle vaid kaheaastase lepingu ning samuti ei soovitud talle anda õigust määrata oma abilised. Eeldatavasti olid Canucksi poolt pakutavad tingimused paremad, kuigi neid pole avaldatud.

Lisaks ühele AHL-i meistritiitlile on Desjardins'i resümees ka kaks WHL-i võidukarikat Medicine Hat Tigersi peatreenerina. Oma profitreeneri karjääri alustas ta alles 11 aastat tagasi. Varasemalt oli ta ametis Calgary ülikoolis ja töötas ka Jaapanis.

"Willie Desjardins on olnud igal tasemel võidukas treener ja ta sobib suurepäraselt meie plaanidesse, kuhu kuuluvad playoffidesse jõudmine ning noortel põhinev pikaajaline edu," ütles peatreeneri palkamise kohta Canucksi peamänedžer Jim Benning.

Varasema töö põhjal on Desjardins'i hinnatud väga heaks meeskonna ehitajaks - Hat Tigersi juures oli ta peamänedžeri rollis - ning mõistagi on kiidetud ka tema oskust vormida noormängijaid.

Finaali esimene kordusetendus toimub 8. jaanuaril

Lisaks nädalavahetusel välja lekitatud kõigi meeskondade esimestele kodumängudele on nüüd paigas ka kogu uue hooaja kalender. Tänavused Stanley karikafinalistid Los Angeles Kings ja New York Rangers kohtuvad esimest korda 8. jaanuaril. Teine matš on kavas 24. märtsil. Traditsiooniline 1. jaanuari "talveklassik" toimub Washington Capitalsi ning Chicago Blackhawksi vahel. Plaanis on veel mõned välitingimustes peetavad mängud, kuid NHL on lubanud, et nii "hulluks" ei minda kui seda oldi tänavusel aastal, mil neid tehti tervelt kuus.

(foto: Bruce Bennett/USA TODAY Sports)
Hooaja suurim rändaja on Phoenix Arizona Coyotes. Aasta jooksul läbitakse 80 174 reisikilomeetrit. Järgnevad Dallas Stars 77 596-ga ja Anaheim Ducks 75 586-ga. Samas saab Ducks 18. korral mängida puhanult meeskonna vastu, kellel kavas kahe õhtu jooksul teine mäng. Vaid Vancouver Canucksil on neid mänge rohkem (19). Karikakaitsjal Kingsil on neid 17. Vähim saavad selliseid kohtumisi Coyotes ja Philadelphia Flyers, kellel on neid vaid neli. Flyers kogub endale ka vähim lennukilomeetreid. Neid on 50 372.

Columbus Blue Jackets, kes lõpetas tänavuse põhihooaja mängides viimase nädala jooksul viis matši, saab kõvasti väntsutamist ka uuel aastal. Neil on kavas 19 järjestikustel õhtutel peetavat matši. Sama palju on neid ka Buffalo Sabresil. 18-ga järgnevad Toronto Maple Leafs ja New Jersey Devils. Vähim, vaid üheksa, on neid Kingsil ja Winnipeg Jetsil.

Jetsil on koos Detroit Red Wingsi ja New York Islandersiga kavas vähim mänge olukorras, kus ise on eelneval õhtul mängitud ja vastane tuleb kohtumisele puhanult. Neid on vaid kuus. Võrdluseks enim satub sellistesse olukordadesse Blue Jackets, kellel on neid tervelt 16.

Märkimisväärne on veel see, et San Jose Sharksi reisikilomeetrite arv on võrreldes lõppenud hooajaga tohutult langenud. Tänavu läbiti 92 717 kilomeetrit, mida oli tervelt kaheksa tuhande võrra rohkem kui järgneval (Coyotes). Uuel aastal kukub aga kilometraaž 72 932 peale ehk siis meeskond peaks olema puhanum ning sel korral äkki ei saa kogu ramm otsa pärast playoffide esimest kolme mängu.

Uue hooaja 1. mängupäev - must huumor NHL-i moodi

Tänavune Stanley karikavõitja selgus alles kümme päeva tagasi, kuid juba on avaldatud tükike ka järgmise hooaja kalendrist. Kõik meeskonnad on saanud teada vastase, kelle vastu peetakse oma esimene kodumäng. Los Angeles Kings alustab karika kaitsmist ei kellegi teise kui San Jose Sharksi vastu! Avaringis Kingsi vastu 3-0 edu maha mänginud Sharks on eeldatavasti niigi nukralt jälginud viimaste nädalate sündmusi, kuid nüüd tuleb veel üle elada ka see, et nende nina ees tõmmatakse STAPLES Centeri lakke Kingsi võidubänner.

(foto: LA Times)
Saatus, või siis NHL just nimme, nöögib Sharksi mõnusalt selle käiguga. "Mis oleks siis kui..." on kindlasti korduvalt Sharksi mängijate peast läbi käinud pärast seda kui Kings kolme hooaja jooksul oma teise karika võitis. Kõik haavad, mis suvel kärna peale saavad, rebitakse oktoobri alguses taas lahti.

Seejuures kui uskuda kuulujutte, siis alustab Sharks uut hooaega ilma Joe Thorntonita. Üheksa aastat klubis veetnud ründaja, kes on viimastel hooaegadel oma särgi peal ka kapteni C-d kandnud, soovib küll jutu järgi ise jätkata, aga Sharks on hakanud kahtlema, kas tema on ikka see mees, kelle juhtimisel ollakse võimelised edu saavutama. Klubi peamänedžeril Doug Wilsonil lipsas sel nädalal huulilt välja isegi kardetud sõna "ümber ehitamine".

Lisaks Kingsile ja Sharksile kohtuvad uue hooaja avaõhtul, 8. oktoobril, ka Boston Bruins - Philadelphia Flyers, rusikakangelased Vancouver Canucks - Calgary Flames ja kuuendat hooaega järjest mängivad 1. õhtul omavahel ka "saurused" Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens.

Seni avaldatud mängude puhul väärib ka märkimist, et Anaheim Ducks mängib kodupubliku ees alles 17. oktoobril. Samal kuupäeval näevad oma meeskonda kodus esmakordselt ka Winnipeg Jetsi fännid. Canadiens teeb koos Ottawa Senatorsiga oma esimese kodumängu 16. oktoobril ja pikima välisreisiga alustab hooaega New Jersey Devils. 18. oktoobril võõrustatakse Sharksi.

Panthers valis peatreeneriks Gerard Gallanti

Soovisime parimat, aga välja kukkus ikka nii nagu alati. See võiks ehk olla lause, millega iseloomustada Florida Panthersi peatreeneri otsinguid. 1996. aasta Stanley karikafinalistil oli ambitsioonikas plaan palgata uueks tüürimeheks Pittsburgh Penguinsist suusad saanud Dan Bylsma, kuid lõpuks tuli hoopis rahulduda Montreal Canadiensi abitreeneri Gerard Gallantiga. Omades liiga ühte kõige kitsimat omanikku jäi esialgse plaani elluviimine loomulikult raha taha - Bylsma poolt nõutav palk oli liialt suur.

(foto: habsolumentfan.com)
Bylsma võis endale ka mõistetavatel põhjustel suure hinnalipiku külge panna, kuna töötuna teenib ta Penguinsilt järgmise kahe aasta jooksul üle nelja miljoni dollari. Sama raha peal on liigas hetkel Detroit Red Wingsi Mike Babcock ja New York Rangersi Alain Vigneault ehk siis tõelised eliitklassi treenerid.

Gallant on liigas peatreenerina tagasi pärast kaheksa aastast pausi. Ta vallandati 2006. aasta novembris Columbus Blue Jacketsi poolt. Seejärel töötas ta abitreenerina New York Islandersis, enne kui asus oma karjääri taas üle ehitama QMJHL-is. Saint John Sea Dogsi juures veedetud edukas periood tõi ta NHL-i tagasi 2012. aasta suvel. Samas klubis veetis oma juuniorikarjääri ka praegune Panthersi üks võtmemängija Jonathan Huberdeau, kes valiti mullu NHL-i hooaja parimaks kollanokaks.

"Meil on rõõm teatada, et Gerardist on saanud meie uus peatreener. Ta on suurepärase iseloomuga inimene, kes suhtub mängu ülima aususe ja kirega. Tal on NHL-ist varasem peatreenerikogemus ja ta on oivaline õpetaja ning motivaator, kellel on meie meeskonna juhtimiseks sobilikud teadmised ja liidriomadused," ütles pressiteate kaudu uue peatreeneri kohta Panthersi peamänedžer Dale Tallon.

Gallantil on selja taga ka 11-aastane mängijakarjäär, millest üheksa veetis ta Detroit Red Wingsi rivistuses. Karjääri lõpetas ta Tampa Bay Lightningu särgis ehk siis eluga Florida palmide all peaks ta olema väga hästi kursis.

Rangers loobus Richardsi teenetest

Eile leidis lõpu üks NHL-i pikimaid kuulujutte. Kogu eelmise hooaja vältel räägiti sellest, et klubi plaanib Brad Richardsi lepingu välja osta ja need jutud kestsid kuni tänavuste playoffide lõpuni. Viimaks tehti nüüd see karm käik ka ära. 2011. aasta suvel sõlmitud 9-aastane leping sai joosta vaid kolm hooaega. Rangers maksab järgmise 12 aasta jooksul Richardsile veidi üle 20 miljoni dollari selle eest, et ta enam meeskonna eest ei mängiks ja 34-aastasest ründajast saab vabaagent.

(foto: Jim McIsaac)
Richards teenis mahlase 58 ja poole miljoni dollari suuruse lepingu tänu kahele järjestikusele Dallas Starsi rivistuses tehtud ulmehooajale - 2009/10 80. mänguga 91 punkti, 10/11 72. mänguga 77 silma. Rangersis jäi ta aga sellest tasemest väga kaugele. Tänavune saak 51 punkti 82-st mängust pole ilmselgelt sobiv sellise palgakuluga mehe jaoks. Rangers saab vabaneva palgafondi raha kulutada mõne produktiivsema mängumehe peale.

Selline käik oli igatepidi oodatud, kuid samas ka siiski väikese üllatuse maiguga. Vähemalt Richardsi enda jaoks. Veel eelmisel nädalal rääkis tema agent Pat Morris tulevikust Rangersis positiivsel toonil.

Parem aga õudne lõpp kui lõputu õudus, eks ole. Vähemalt selline võis olla Rangersi poolne vaade asjadele.

2004. aastal Tampa Bay Lightninguga Stanley karika võitnud ründaja ukse taha on esimesteks kosilasteks kogunenud Philadelphia Flyers ja Toronto Maple Leafs.

Richards pole aga ainuke õnnetu, kelle lepingu on masendava mängu tõttu piltlikult öeldes lõhki rebitud. Detroit Red Wings on lõpetanud lepingu Jordin Tootooga, Dallas Stars Aaron Rome'iga ja Buffalo Sabres saatis minema Ville Leino.

Soomlasest ründaja teenis hooajal 2010/11 Flyersi rivistuses tehtud uhke aastaga - 81. mänguga 53 punkti - kuue aastase lepingu, mille keskmiseks aastapalgaks oli neli ja pool miljonit dollarit (3.31 miljonit eurot). Tema kolme hooaja saak Sabresis oli aga vaid 46 punkti! Kogu selle ajaga sai ta kirja kümme väravat (tänavu mitte ühtegi) ehk siis ühe värava hind on justkui 2.7 miljonit dollarit!

See on muidugi omamoodi nagu äriplaan - mängi hetkeks hästi ja viska siis jalad seinale. Leinole peab Sabres veel lepingu lõpetamise järgselt kuue aasta jooksul 12 kuu kohta maksma 1.22 miljonit dollarit ehk ligi 900 tuhat eurot. Mees soovib oma agendi sõnade kohaselt kindlalt karjääri NHL-is jätkata, aga olgem ausad, sellise rahaga saaks elu lõpuni hakkama. Kui just ei hakka üle päeva kasiinos ja stripiklubis käima.

Järjekordne Lightningu talent sai uue lepingu

Kõigi eelduste kohaselt ootavad Tampa Bay Lightningut ees ilusad ajad. Martin St. Louis lahkumisega on klubis alanud uus ajastu, mida juhib Steven Stamkos. 24-aastasena on Stamkos üks meeskonna kogenumaid mängijaid. Tema selja taga on veel rohkelt ründetalenti. Üks neist on eakaaslane Alex Killorn. Koos mitmete meeskonnakaaslastega äsja oma esimese täishooaja lõpetanud ründaja on nüüd Lightningult teeninud uue lepingu. Kahe aastaga teenib Killorn 5.1 miljonit dollarit ehk umbes 3.75 miljonit eurot.

(foto: Getty Images)
Kuulsa Harvardi ülikooli lõpetanud mängumees kogus tänavu 82. põhihooaja mänguga 41 punkti (17 väravat). Oma karjääri playoffide debüüdis pani ta Montreal Canadiensi vastu kohe 1 + 1. Tulevik näib 2007. aasta drafti 77. valiku ja kogu meeskonna jaoks tõepoolest väga helge.

Teised hiljutised lepingupikendused:

Dale Weise - Montreal Canadiens - 2 aastat, 2.05 miljonit dollarit (1.51 miljonit eurot)
Mike Brown - San Jose Sharks - 2 aastat, 2.4 miljonit dollarit (1.77 miljonit eurot)
Alex Stalock - San Jose Sharks - 2 aastat, 3.2 miljonit dollarit (2.36 miljonit eurot)
Jamie McGinn - Colorado Avalance - 2 aastat, 5.9 miljonit dollarit (4.35 miljonit eurot)
Mike Sislo - New Jersey Devils - 2 aastat, 1.12 miljonit dollarit (825 tuhat eurot)
Cam Janssen - New Jersey Devils - 1 aasta, 575 tuhat dollarit (423 tuhat aurot)
Mike Hoffmann - Ottawa Senators - 1 aasta, lepingu tingimusi ei avalikustatud

Hurricanes leidis endale uue treeneri Detroidist

Kõik töötud peatreenerid võivad järjekordse nime potentsiaalsete uute ametikohtade nimistust maha kriipsutada. Uue tüüri on endale leidnud 2006. aasta karikavõitja Carolina Hurricanes. Peamänedžeri Ron Francise usalduse on saanud Bill Peters, kes töötas viimased kolm aastat Detroit Red Wingsi juures. 48-aastane kanadalane oli Mike Babcocki abiline eelkõige kaitsjate koolitamisel ja arvulises vähemuses mängimise lihvimisel. Varasem peatreeneri kogemus on tal pärit WHL-ist ja AHL-ist.

(foto: Dave Reginek/Getty Images)
2008. aastal tüüris Peters WHL-is Spokane Chiefsi klubi rekordit tähistava 50. võiduga karikavõitjaks. AHL-is juhtis ta Chicago Blackhawksi tütarmeeskonda Rockford IceHogsi. Red Wingsi juurde jõudis ta 2011. aasta juulis.

"Toon endaga Detroidist kaasa võidu kultuuri," olid bravuurikad sõnad, millega Peters ennast Hurricanesi fännidele tutvustas. "Meie ootused saavad olema kõrged ja seega peame parandama mängijate tööeetikat."

Väidetavalt soovis Petersit endale ka Florida Panthers, kes on nüüdseks lähedal Montreal Canadiensi abitreeneri Gerard Gallanti palkamisele.

Lähipäevadel peaks selguma ka Pittsburgh Penguinsi uus peatreener.

Ainult Islandersis...

New York Islanders on meeskond, kes pakub hokifännidele alati head meelelahutust. Olgu nendeks siis väravaterohked mängud või väljakuvälised juhtumid. Isegi suvel saab klubi tegutsemist popkorn käes jälgida. Kaks nädalat tagasi hankis Islanders San Jose Sharksilt Dan Boyle'i mängijaõigused. Kogenud kaitsja eest anti Sharksile järgmise aasta drafti 5. ringi valik. Kõik ilus ja kena, eks ole? Sharks saab maha kantud mängija eest mingisuguse kauba ja Islanders ühe tüki oma kaitsepuslesse. Lugu siiski aga nii lihtne pole, sest Boyle keeldus uue lepingu allkirjastamisest!

(foto: amandakaletsky.com)
Islanders nägi 37-aastast mängumeest meeskonna väga olulise lülina, aga vanusest tingituna soovib Boyle kindlasti üritada veel ühte karikavõitu. 2004. aastal kuulus ta võidukasse Tampa Bay Lightningu koosseisu. Kuulu järgi on samuti Boyle'i kindel soov saada 2-aastane leping. Seda tuleb aga nüüd otsida kuskilt mujalt kui New Yorgist.

Ametlikult saab Boyle vabaagendiks 1. juulil. See annab Islandersile veidi enam kui nädala, et tema mängijaõigused omakorda kellelegi teisele edasi anda. Vastukaubana loodetakse 5. ringi draftivalik tagasi saada.

2010. aastal olümpiavõitjaks tulnud Boyle'i tabas tänavu selge kvaliteedi langus. 75. põhihooaja mänguga kogus ta vaid 36 punkti (12 väravat). Need on tema halvimad numbrid alates hooajast 2000/01, mis ta veetis Florida Panthersi rivistuses.

Sharksi otsus tema teenetest loobuda oli mõistetav, kuid mees ise oli selle peale ülimalt löödud. "Soovisin kindlalt jätkata, aga pärast kohutavat hooaja lõppu oli selge, et ees ootavad muutused," ütles omal ajal draftimata jäänud kaitsja vahetult pärast playoffide avaringis väljakukkumist.

Islanders jäi samamoodi pika ninaga kolm aastat tagasi. Vancouver Canucksilt saadi küll Christian Ehrhoffi mängijaõigused kätte, kuid sakslane keeldus uuest lepingust. Toona õnnestus oma draftivalik Buffalo Sabresilt kätte saada.

Vahest aga tasuvad sellised riskantsed sammud ka ära. Islandersil õnnestus sedamoodi saada endal uus esiväravavaht Jaroslav Halak.

Capitals asub tippkaitsjat jahtima

Washington Capitalsi kaitse imeb. Mõne teise sõnaga on raske väravaesist olukorda kirjeldada. Võib vaid ette kujutada Capitalsi võimsust, kui Aleksandr Ovetškini poolt juhitud rünnakut toetaks ka soliidne kaitse. Mike Green, Karl Alzner ja teised on korralikud mängijad, aga nad pole Drew Doughty'd, P.K. Subbanid, Ryan Suterid. Kaitse on selge auk, mille Capitals peab oma ambitsioonide täitmiseks lappima. Kui uskuda klubi peamänedžeri Brian MacLellani sõnu, siis suvel hakatakse sellega tõsiselt tegelema.

(foto: Getty Images)
Mai lõpus ametisse määratud endine ründaja andis nädala alguses mõista, et mängijate turul kulutatakse suurim energia ühe tõelise tippkaitsja hankimisele. Seda kas siis vabaagentide näol või mõne vahetustehinguna. Nendesse juttudesse võivad kindlasti sattuda ka praeguse kaitseliini põhimehed, eesotsas Greeniga.

"Sobiva pakkumise korral olen valmis ükskõik kelle mõnda tehingusse kaasama, kuid hetkeseisuga sooviksime siiski koos Greeniga jätkata," kommenteeris oma plaane MacLellan.

Samas peaks tõelise tippkaitsja hankimiseks olema ainus võimalus teha seda just vahetustehingu kaudu. Piiranguteta vabaagentide nimistu eesotsas Matt Niskaneni ja Andrei Markovi ei ole just kõige erutavam.

Mõni aeg tagasi läksid liikvele kõlakad, et Capitalsi suurim unistus oleks meeskonda täiendada P.K. Subbaniga, kuid see näib juba eos ebaõnnestunud plaaniga. Montreal Canadiensi kaitsja leping on samuti lõppemas, kuid praegusel koduklubil on eesõigus seda pikendada ja Canadiens üritab seda kindlasti ka iga hinna eest teha. Sõna otseses mõttes iga hinna eest, sest väidetavalt soovib Subban uueks aastapalgaks kuus ja pool miljonit dollarit ehk umbes 4.8 miljonit eurot.

Piiratud vabaagentide hulgas on ka talendikad Torey Krug ja Danny DeKeyser, kuid sarnaselt Subbanile läheks nendegi meelitamine selgelt liiga kulukaks.

Therrien pikendas Canadiensiga lepingut

Michel Therrieni peatreenerikarjäär on olnud tõeline sõit Ameerika mägedel, kuid viimased hooajad on näidanud, et mees on hetkel Montreal Canadiensit tüürimas millegi väga erilise suunas. Mullu viis ta noore meeskonna üllatuslikult playoffidesse ja tänavu jäi Stanley karikafinaalist puudu vaid kaks võitu. Läbiaegade enim karikavõite (24) kogunud Kanada klubi pole kollektsiooni täiendamisele nii lähedale olnud juba üle 20 aasta. Jaht 25. karikale jätkub Therrieni juhendamisel. 50-aastane peatreener on sõlminud oma sünnilinna klubiga 4-aastase lepingupikenduse.

(foto: The Canadian Press)
Therrien on Canadiensi tüüri juures teist korda. Esimene periood, aastad 2000-2003, tõid meeskonnale ühe playoff-koha. Pärast vallandamist asus mängijakarjääri jooksul kaitsjana tegutsenud mees ametisse Pittsburgh Penguinsi tütarmeeskonna juures.

2005. aasta detsembris edutati ta Penguinsi põhimeeskonna juurde. Nelja hooaja pikkuse töö viljaks oli 2008. aasta karikafinaal, mis kaotati Detroit Red Wingsile mängudega 2-4. Järgneval hooajal tegi meeskond oma ajaloo ühe parima alguse, kuid see hoog rauges ning veebruaris läksid Penguinsi ja Therrieni teed lahku.

Olles 2012. aasta juulis Canadiensisse naasnud tõstis ta meeskonna ühe hooajaga oma divisjoni punase laterna rollist esikohale.

"Oleme rõõmsad, et jõudsime Micheliga kokkuleppele, mis hõlmab mitut hooaega. Ta on ennast tõestanud ja suuri kogemusi omav peatreener, kes on klubisse toonud töökuse kultuuri ning aidanud arendada meeskonna noormängijaid," kommenteeris lepingupikendust Canadiensi peamänedžer Marc Bergevin

Timonen jätkab Flyersis

39-aastane Soome igiliikur Kimmo Timonen on oma NHL-i karjääri jätkamas. Kui hooaja jooksul liikus mitmeid jutte, et veteranist kaitsja plaanib tippliigast lahkuda, siis nüüd on ta Philadelphia Flyersiga lepingut pikendanud. Lepingu detaile pole avaldatud, kuid võib arvata, et liigas 14 hooaega veetnud mees oli nõus märgatava palgakärpega. Lõppenud hooajal teenis ta kuus miljonit dollarit ehk 4.43 miljonit eurot. Flyersis mängib ta alates aastast 2007. Seitsme hooaja jooksul on ta tervelt viis korda valitud meeskonna aasta parimaks kaitsjaks.

(foto: thehockeyhouse.net)
Timonen saabus Flyersisse koos Scott Hartnelliga. Nashville Predators sai vastu drafti avaringi valiku, kelleks osutus Jonathon Blum. Tänavu Minnesota Wildi eest 15 mängu kaasa teinud Blum on aastate jooksul NHL-is kirja saanud vaid 106 põhihooaja mängu ehk siis Flyersi jaoks oli ülihea vahetustehinguga. Seitse aastat tagasi kuulus Flyersi rivistusse ka Kimmo noorem vend Jussi, kes küll aga peatselt Dallas Starsi edasi liigutati.

Nüüdseks on Timonenil koos 1092 põhihooaja mängu ja 454 punkti (117 väravat). Tänavu tegi ta ühe oma karjääri halvima hooaja kogudes 77 mänguga vaid 29 punkti (6 väravat). kuid selles võib suuresti süüdistada meeskonna kohutavat hooaja algust.

Soomlane peaks olema hea rollimudel Flyersi noorematele kaitsjatele nagu näiteks Luke Schenn.

FOTOD JA VIDEOD: Kingsi võidupidu

Los Angeles Kingsi tänavuses karikavõidus lõid kaasa 16 meest, kes said võidurõõmu maitsta ka kaks aastat tagasi. Küll on aga juba kolm korda oma nime Stanley karika peale saanud Justin Williams. Tänavuste playoffide MVP kuulus 2006. aasta võidukasse Carolina Hurricanesi meeskonda. Ka toona paugutas ründaja märkimisväärselt kogudes 25. kohtumisega 18 punkti. Pärast kolme aastast pausi on playoffide MVP-ks taas kanadalane. 2010. aastal sai pärjatud Chicago Blackhawksi Jonathan Toews.

(foto: Gary A. Vasquez/USA TODAY Sports)
Williams tunnistas, et Conn Smythi trofee koju viimine muutis karikavõidu veel magusamaks.

Finaalseeria viimase värava visanud Alec Martinez, kes skooris lisaajal ka konverentsi finaali otsustavas mängus, premeeris end M&M's kommide söömisega.


Lisaks mängijatele said karikat katsuda ka sõbrad/sugulased. Mõni sai selle sees isegi magada.

(foto: Twitter @DennisTFP)
Kyle Clifford juunior sündis pärast playoffide avakohtumist, kus Kings jäi 37. minutiga San Jose Sharksi vastu 0-5 kaotusseisu. Ei kujuta ette, mida Sharksi mängijad hetkel tunnevad. Logan Couture'i reaktsioon Twitteris:


Pilt Henrik Lundqvistist võttis aga kokku selle, kuidas Rangersi mängijad ennast tundsid.

(foto: snyrangersblog.com)
Teises riietusruumis toimus samal ajal uhke šampusepidu.



Boston Bruins tähistas legendaarsel kombel oma 2011. aasta võitu 156 700 dollari (115 733 eurot) suuruse baariarvega ja võib arvata, et Kingsi pidu küündib lõpuks sinna samasse kanti.

Võimalik, et vähe tipsutanud oli ka üks õrnema sugupoole esindaja, kes kontsakingadega jääle ronis.




Linnarahvas, kes suudab nädalavahetuse pohmellist kosuda, saab homme LA tänavatel näha karika ringkäiku.

LA Kings tõusis taas hokimaailma valitsejaks!

Los Angeles Kings on Stanley karika võitja aastal 2014! Draamat täis playoffid lõpetati New York Rangersi vastu finaalseeria viiendas mängu. Otsustav võit võeti teisel lisaajal skooriga 3-2. Karika toonud värava sai oma nimele kaitsja Alec Martinez. 94. mänguminutil lõppenud kohtumine on Kingsi läbiaegade pikim mäng. Meeskond, kes oli avaringis San Jose Sharksi vastu mängudega 0-3 taga, võitis teenitult viimase kolme hooaja jooksul oma teise karika. Üks kuningas mitme kunni vastu lihtsalt ei saanud.

(foto: Gary A. Vasquez/USA TODAY Sports)
Henrik Lundqvist tegi Rangersi väravasuul taaskord ütlemata uhke mängu lõpetades 48 tõrjega, aga ründajad ei suutnud oma tööd ära teha. Teist mängu järjest oli Rangersi ründemäng ülimalt hambutu. Normaalaja jooksul suudeti Jonathan Quicki väravat ohustada vaid 15. pealeviskega.

Tänu Chris Kreideri ja Brian Boyle'i väravatele oli Rangers lähedal finaalseeria pikendamisele, kuid kaitse turjal ei suudetud siiski üle finišijoone ratsutada. Oma playoffide 14. tabamusega viigistas Marian Gaborik mängu 2-2'le kolmanda perioodi kaheksandal minutil.

"Meil on meeskond, keda ei saa lihtsalt peatada," ütles Justin Williams, kes valiti playoffide MVP-ks. 32-aastane ründaja kogus 26. kohtumisega 25 punkti, millest üheksa olid väravad. Mitu tabamust tulid Kingsi jaoks kõige tähtsamal hetkel, mil meeskond pidi esimeses kolmes ringis edasipääsu nimel heitlema seeria seitsmendas mängus.

Drew Doughty ja Jeff Carter tõusid alles kaheksandaks ning üheksandaks mängijaks, kes ühe aasta jooksul võitnud nii olümpiakulla kui ka Stanley karika. Doughty kogus playoffides 18 silma, mis on Kingsi kaitsjate rekord. Just tema kauge pealevise oli see, mis põrkus Lundqvisti rinnast värava ette, kust Gaborik selle viigivärava puhul võrku toimetas. Võib öelda, et tegu oli taas halva õnnega, mis Rangersit ja Lundqvisti kogu finaalseeria jooksul saatis. Huvitaval kombel tegi Lundqvist selles kohtumises, 13. reedel, oma karjääri 666. NHL-i mängu.

"Andsime endast kõik. Kolm mängu läksid lisaajale ja allajäämist on seetõttu raske põhjendada," ütles Rangersi peatreener Alain Vigneault.

Kingsi edu valem on aga lihtne. "Me innustame üksteist. See algab peatreenerist. Tema innustab meid ja meil on suurepärased liidrid, kes innustavad teisi," kommenteeris Jarret Stoll.


26 playoff-mängu ühe hooaja jooksul on NHL-i rekordi kordus. Aastal 1987 ja 2004 said sama saavutusega hakkama Philadelphia Flyers ning Calgary Flames. Kumbki ei võitnud aga lõpuks karikat. Kings on viimase kolme aasta jooksul pidanud 64 playoff-mängu, mis samuti rekord. Kas oleme dünastia sünni tunnistajateks?

Flyers hankis Prantsusmaa võluri

Viimasel kahel aastal Rootsi meistriks tulnud Skelleftea AIK-d ootab suvel ees aina süvenev peavalu - meeskond on lihtsalt tühjaks jooksmas! Pierre-Edouard Bellemare on juba viies mängumees, kes sellest klubist uueks hooajaks NHL-i siirdub. Pariisis sündinud ründaja karjääri senine tipphetk tuli tänavustel maailmameistrivõistlustel. Prantsusmaa 3-2 šokkvõidus Kanada üle oli just tema see, kes realiseeris otsustava karistusviske.


See võit Kanada üle oli Prantsusmaa jaoks ülimalt ilusa turniiri alguseks. Jõuti veerandfinaali, kus jäädi 0-3 alla hilisemale maailmameistrile Venemaale. Bellemare panustas omade edusse kaheksa kohtumisega sama arvu punkte (kolm väravat).

Rootsi meistrivõistlustel kogus ta tänavu põhihooajal 52. kohtumisega 35 punkti (20 väravat). 14. playoff-kohtumises liikus ta punkt per mäng tempoga visates üheksa väravat.

Ligi saja koondisemänguga mees teenis Rootsi liigas leiba alates hooajast 2006/07. Eks näis kui pikaks osutub tema NHL-i karjäär.

Bellemare on alles üheksas Prantsusmaal sündinud mängija, kes oma võimed unistuste liigas proovile paneb.

(foto: AP)

Lundqvist ja õnnejumal pikendasid finaali viie mängu peale

Kui kolmanda finaalseeria mängu järgselt käis kogu jutt Los Angeles Kingsi väravavahist Jonathan Quickist ja tema nullimängust, siis neljandas kohtumises vastas sellele omapoolse supermänguga Henrik Lundqvist. Rootslasel jäi küll nullimäng tegemata, aga ta tõrjus 2-1 võidumängus 40 pealeviset. Vaid Pittsburgh Penguinsi Marc-Andre Fleury aastal 2008 ja Ed Belfour Dallas Starsi värvides aastal 2000 on viimase 40 aasta jooksul finaalseerias väljakukkumismängus teinud enim tõrjeid. Viimane sai neid kirja 48 tükki, Fleury säras tervelt 55-ga.

(foto: foxnews.com)
Lundqvist sattus tõelise litrirahe alla alates teise kolmandiku keskpaigast, mil Rangers hakkas meeleheitlikult kaitsma tänu Benoit Poulioti ja Martin St. Louis'i väravatele saadud eduseisu. Kingsi kapten Dustin Brown vähendas vahe üheväravaliseks, kui teisest kolmandikust oli kulunud 8:46 ja sellele järgnesid 26 Kingsi pealeviset. Rangers suutis ülejäänud mängu jooksul Quicki testida vaid kolme üritusega. Viimase kolmandiku numbrid olid väravale visete arvestuses 15-1!

"Jäime viimasel kolmandikul liiga passiivseks, aga suutsime seekord eduseisu hoida," ütles Derek Stepan, kes sai samuti väravavahi ametit proovida. Veidi enam kui minut enne lõppu päästis ta litri väravajoonelt.


Sarnases olukorras päästis avakolmandikult õnnejumala abiga oma meeskonna ka Anton Stralman. "Olen jäähokiga pikalt seotud olnud ja tean, et vahest on hokijumalad mängul kohal," naljatles Rangersi peatreener Alain Vigneault.

Rangers oli esimeste matšide järgselt ülimalt pettunud, et kõigis olukordades põrkas litter Kingsi kasuks. Kaks esimest mängu otsustati lisaajal, mis on alati õnnemäng ja kolmandas kohtumises suunati kaks litrit ise enda võrku ning kolmanda värava puhul mängis Mike Richards kaitsja kaudu endale mänguvahendi ette.

Lundqvist on nüüd võitnud kõik viimased kaheksa kodumängu, kus hooaeg on kaalul olnud. Kuninga tõrjed on nendes kohtumistes olnud vapustavad 96.8%. "Kui kõik on kaalul tuleb mängida kogu hingest ja olla ülimalt keskendunud. Hooaeg võib ühe vea tõttu lõppeda," rääkis rootslane, kes tunnistas, et kõhus oleks hakanud keerama, kui Kings oleks saanud karikavõitu tähistada Rangersi kodujääl.

"Soovisime seeria ära lõpetada, kuid ei tulnud sellega toime ja peame nüüd oma kodus tervitama meeleheitlikku vastast," märkis Anze Kopitar, kes jäi vahelduseks ilma punktita.


Seeria jätkub LA-s meie aja järgi ööl vastu laupäeva.

Mis saab Bylsmast?

Niipea kui Dan Bylsma Pittsburgh Penguinsi poolt eelmise nädala lõpus vallandati, sai temast NHL-i peatreenerite turu ihaldatuim mees. Vabu ametikohti on hetkel kolm - Vancouver Canucks, Carolina Hurricanes ja Florida Panthers. Just viimane näib temast enim huvitatud olevat. Väidetavalt kontakteerus Panthers Bylsmaga kohe pärast seda kui Penguins vallandamisest ametlikult teatas. 43-aastast peatreenerit peaks Panthers ka sel nädalal seoses uue töökohaga intervjueerima.

(foto: Andy Mead/Icon SMI)
Panthersi peamänedžer Dale Tallon on andnud teada, et uue peatreeneri otsingutel on nüüdseks jõutud kuuenimelise lõppnimekirjani. Bylsma on kindlasti selle listi esimene nimi.

Samas ütles eelmise nädala lõpus ka Vancouver Canucksi uus peamänedžer Jim Benning, et Bylsma oleks "huvitav" valik. Enne tema vabanemist peeti Canucksi esimeseks valikuks Willie Desjardins'i, kes on hetkel AHL-i finaalseerias juhendamas Texas Starsi.

On ka võimalik, et Bylsma jääb sel suvel siiski veel töötuks. Aasta tagasi sõlmis ta Penguinsiga kaheaastase lepingupikenduse ja kui ta uude ametisse ei asu, siis tiksub see palgaraha sellegi poolest tema pangakontole.

Panthers, kes on playoffide kaliibrist veel paari aasta kaugusel, pole just unistuste amet peatreenerile, kel CV peal ette näidata 2009. aasta karikavõit. Uue hooaja vältel võib tekkida mitmeid imponeerivamaid võimalusi ja kui raha nagunii kontole edasi tiksub, siis miks mitte üheks aastaks aeg maha võtta?

Põnev fakt: Eelmisel aastal sai Bylsmast NHL-is kõige kiiremini 200 võitu kokku saanud peatreener. Tal kulus selleks vaid 316 mängu.

Blackhawks läheb samuti Rootsi vaimustusega kaasa

Tänavuse suve rootslaste invasioonile ei näi lõppu veel tulevat. Mitu "svenssonit" on uueks hooajaks NHL-i klubidelt juba lepingud teeninud ja see trend on jätkumas. Aina pikemaks veniva nimistu järgmine lüli on Dennis Rasmussen. 23-aastane ründaja on sõlminud üheaastase lepingu Chicago Blackhawksiga. 192 sentimeetri pikkune mehemürakas tegi tänavu Växjo Lakersi rivistuses tõelise läbimurde hooaja kogudes 52. põhihooaja mänguga 40 punkti, millest 16 olid väravad.

(foto: aftonbladet.se)
Omal ajal draftimata jäänud mees võitis tänavu ka Rootsi koondises MM-pronksi. Uue lepingu kohaselt kasvatab ta oma pangakontot 793 tuhande dollariga, mis on veidi üle 585 tuhande euro.

Blackhawksis ootavad teda ees viis kaasmaalast - Niklas Hjalmarsson, Johnny Oduya, Marcus Krüger, Joakim Nordström ja David Rundblad.

Palat ja Lightning jõudsid viimaks kokkuleppele

See oli juba paar nädalat tagasi, mil Tampa Bay Lightning sõlmis Tyler Johnsoniga uue lepingu. Nüüd on jõutud kokkuleppele ka teise andeka ründaja Ondej Palatiga. Sarnaselt ameeriklasele teenib ka Palat uue, kolme aasta pikkuse lepinguga kümme miljonit dollarit ehk umbes seitse ja pool miljonit eurot. Olgugi, et noorukitele on pärast nende suurepärast esimest täishooaega tulnud anda mahlakas palgakõrgendus, omab Lightning siiski rohkelt vaba palgaruumi ja suvi tõotab tulla teguderohke.

(foto: John E. Sokolowski/USA TODAY Sports)
23-aastane tšehh kogus põhihooajal 59 punkti (23 väravat) ja kandideerib sarnaselt Johnsonile hooaja parima noormängija auhinnale, mis jagatakse välja 24. juunil. Kolmas kandidaat on Colorado Avalache'i komeet Nathan MacKinnon.

2008. aasta draftis alles 7. ringis valitud Palat mängis Tšehhi koosseisus ka Sotši olümpiamängudel. Olles enamuse eelmisest hooajast veetnud AHL-is, on noor ründaja 12 kuuga teinud võimsa arenguhüppe ja samamoodi on märgatavalt kerkinud ka tema töötasu. Tänavu teenis ta vaid 587 tuhat dollarit ehk veidi üle 433 tuhande euro.