10 parimat vabaagenti

Homme avaneb vabaagentide turg ja olgugi, et Steven Stamkose näol on tänavune klass kaotanud oma säravaima liikme, ootab siiski ees põnev päev. Vabaagentideks on saamas mitmed väärtuslikud mängumehed, kes võivad oma uue klubi saatust kõvasti muuta. Seega heidame pilgu kümnele parimale vabaagendile.

(foto: foxsports.com)
Kyle Okposo

Kogu senise karjääri New York Islandersis veetnud ja 529 põhihooaja mänguga 369 punktini (139+230) jõudnud Okposo tahab suurt lepingut ja Suures Õunas ei oldud valmis talle seda pakkuma. Räägitud on seitsmest miljonist hooaja peale. Seni on aprillis 28-aastaseks saanud jänki keskmine töötasu olnud vaid 2.8 miljonit. Saadaval olevatest mängijatest kogus Okposo lõppenud hooajal enim punkte (64) ja see annab tõepoolest võimaluse mitmekordseks palgatõusuks.

Milan Lucic

Eelmisel suvel Boston Bruinsi poolt Los Angeles Kingsile loovutatud ründaja on rääkinud oma soovidest kanda Vancouver Canucksi särki, kuid usutavasti ta selleni siiski ei jõua. Vähemalt veel mitte. Tõenäoliselt saab maandumiskohaks Edmonton, mis seletaks nii mõndagi seoses Taylor Halli minema laskmisega. Kuigi veel ei tohiks see kindel olla.


28-aastase ründaja karjääri numbriteks on 647 mängu, 159 väravat ja 397 punkti.

David Backes

St. Louis Bluesi kapteni saatus sõltub suuresti sellest, millised tema palganõudmised on. Viimase viie hooaja jooksul kasseeris ta keskmiselt 4.5 miljonit, ent vanus on peale tulnud ja esitused pole enam väga hiilgavad olnud (tänavu 79 mänguga 45 punkti). Kuigi playoffides oli 32-aastane tsenter superhoos, tehes mitu tähtsat väravat ja lõpetades 7+7'ga. Backes on tõestanud end väga vastupidava mängumehena, jättes viimase kaheksa hooaja jooksul vahele vaid 14 matši. 727 mänguga on tal kirjas 206 kolli ja 460 punkti.

Loui Eriksson

Kui Okposo on tänavuse vabaagentide klassi parim lõppenud hooaja punktide osas, siis Eriksson edestab kõiki väravate arvestuses. Peagi 31. sünnipäeva tähistav rootslane jõudis Boston Bruinsi särgis oma karjääri teise 30 väravaga hooajani. Viimastel aastatel üsna kahvatult esinenud ründaja jõudis tagasi oma kunagisele tasemele, korjates kokku 63 punkti. Bruins on olnud koostöö jätkumisest huvitatud ja samu signaale on saatnud ka mängumees ise, aga tõenäoliselt jätkub tema karjäär siiski kuskil mujal. Lõppenud lepingus oli Erikssoni keskmine töötasu 4.25 miljonit.

Dan Hamhuis

Kole lõualuu vigastus jättis 33-aastasele Hamhuis'le tänavu vaid 58 mängu, kus jäi kirja 13 punkti (3+10). Lisaks piirdus 2014. aastal Sotši OM-kulla võitnud kaitsemees eelmisel hooajal 59 kohtumisega. 4.5-miljonilise investeeringu eest sai Vancouver Canucks üsna vähe tagasi. Lisaks Canucksile ka Nashville Predatorsi esindanud kanadalane oli vahetustehingute tähtpäeval mitme klubi huviorbiidis ja sellel ajal ringlesid ka jutud, et Hamhuist saabki üks tõeline rendimängija, kes läheb teeb ühe playoffide seikluse ära ja naaseb siis vabaagendina koju tagasi. Canucks on ka praegu tema jätkamisest huvitatud, aga päris kindel see siiski pole.

Kris Russell

29-aastane Russell pidi olema mees, kes Dallas Starsi üsna lekkiva kaitse korda aitab teha, aga see plaan siiski väga hästi ei õnnestunud. Nüüd on Dallasest olnud ka kosta, et edasi plaanitakse minna noorusliku kaitseliiniga. Vana lepinguga hooaja peale 2.6 miljonit teeninud kanadalane kõigi eelduste kohaselt Calgarysse tagasi ei lähe, kuna soovib märgatavat palgatõusu. Selle nimel on letti lüüa liiga parima pealevisete blokeerija staatus. Ametlikult lõpetas selle tabeli liidrina tänavu Francois Beauchemin, aga Russellil jäi 20 matši vahele ning nende jooksul oleks ta lõpuks välja kujunenud vahe - 256 vs 210 - kindlasti tagasi teinud.

Andrew Ladd

Eelmisel hooajal 62 punktiga karjääri tippmargini jõudnud endine Winnipeg Jetsi kapten on konkreetselt välja öelnud, et soovib liituda karikat jahtiva meeskonnaga. Chicagos oli tal see olemas, kuid sellele vaatamata olid tema palganõudmised päris kanged. 4.4-miljonilise lepingu pealt tulev ründaja tahab uueks keskmiseks töötasuks summat, mis jääb üle 6.8 miljoni. Kas lõppenud hooajal 25 kolli ja 46 punkti kirja saanud ründaja võtab Okposo koha endale?


Mikkel Bødker

Läbi aegade kõrgeimalt kohalt draftitud taanlane (2008. aastal 8. valik) sai lõppenud hooajal hakkama omamoodi ajaloolise saavutusega, kui ta kerkis esimeseks mängumeheks, kes ühe hooaja jooksul Ottawa Senatorsi vastu kaks kübaratrikki teinud. Veebruaris Arizona Coyotesi Colorado Avalanche'i vastu vahetanud Bødker oli kogu aasta jooksul korralikus hoos, jõudes lõpuks 17 värava ja 51 punktini. Vana lepinguga keskmiselt 3.75 miljonit teeninud ründaja soovib uue kontrahtiga saada 5.5 miljonit. Väga ebatõenäoline, et selline pakkumine Avalanche'i või Coyotesi poolt tuleb.

Eric Staal

Veel aasta tagasi oli Staal üks tänavuse klassi säravamaid nimesid, kuid lõppenud hooaeg oli temalt ülimalt kehv. Pärast karjääri ühte halvimat 54 punktiga hooaega tuli järsku hoopis vaid 39 silmaga aasta. Carolina Hurricanesiga 2006. aastal Stanley karika võitnud tsenter jõudis New York Rangersi ridades üle seitsme aasta uuesti playoffidesse, aga jäi seal viie mänguga nullipoisiks. Enda sõnul loodab ta endiselt mõnes meeskonnas kandvat rolli omada. Iseküsimus on see, kas mõni klubi on üldse valmis talle sellist kohta pakkuma. Seni keskmiselt 8.25 miljonit teeninud ründaja, kellel karjääri numbriteks 929 mängu, 325 väravat ja 781 punkti, peab leppima ka väga suure palgakärpega.

Thomas Vanek

32-aastane austerlane on veel üks ründaja, kes võib end vanade saavutustega müüa. Enne lõppenud hooaega polnud ta kordagi piirdunud vähema kui 20 kolliga. Minnesota Wildi eest jäi seekord kirja aga ainult 18 tabamust ja kokku 41 punkti. Kahvatute esituste tõttu ostis Wild ka tema lepingu aasta enne selle lõppemist välja. Kokku 817 mänguga 316 värava ja 649 punktini jõudnud ründaja agent on rääkinud tema kliendi suurest motivatsioonist ja tahtest kerkida uuesti 30 väravaga meheks. Ega vast mitte keegi ei ütleks sellisest mehest ära. Iseasi, kas neid promojutte üldse usutakse.

Suurte tehingute järelkaja

29. juuni, aastal 2016 läheb eeldatavasti ajalukku, kui NHL-i läbi aegade pööraseim päev. Või vähemalt räägitakse veel isegi lapselastele hullumeelsest pooltunnist. Selle käigus vahetasid kolm tähtmängijat klubi ning üks staar pani lepingupikenduseks allkirja paberile, olgugi et see hakkas juba ebatõenäolisena tunduma.

(foto: Getty Images)
Kohaliku aja järgi 15:34 avas pöörase pärastlõuna Taylor Halli ja Adam Larssoni vahetustehing. Edmonton Oilers andis liiga ühe parima vasakääre ära kaitsja eest, kelles nähakse suurt potentsiaali, aga kes seni suutnud seda üsna vähe näidata. Kuigi Oilersi peamänedžer Peter Chiarelli on juba piisavalt näinud.

"Tegu on mängijaga, kelle võimetes olen ma väga kindel," ütles Chiarelli rootslase kohta. "Arvan, et ta on nendest seni näidanud vaid jäämäetippu. Nägin tema mängu aina paranemas ja oli aeg midagi ette võtta."

Naljakal kombel on nüüd 2010. aasta drafti KÕIK esimesed kuus valikut enne 25. sünnipäeva klubi vahetanud. Seejuures on Chiarelli arvel kaks neist. Halli järel teisena valitud Tyler Seguin sai tema juhtimisel Boston Bruinsi poolt kolm suve tagasi Dallas Starsile loovutatud.

Hall on pärast tehingut tundnud pettumust, aga samas väljendanud ka tahet end tõestada.

"Olin alguses päris šokis," tunnistas 24-aastane ründaja oma esimeses New Jersey Devilsi mängumehena antud intervjuus. "Olin pettunud, et ma Edmontonis raskete aegade lõppu ära ei saanud näha. Tunnen end veidi tähtsusetuna. Tähtsusetuse tunnet ja pettumust on raske vältida. Võtan seda süüdistusena minu, kui hokimängija suhtes. Annan endast kõik, et New Jersey tehingu üle uhkust tunneks."

Pettumust aitab leevendada kindlasti see, et New Jerseys on ootamas vana sõber Adam Henrique, kellega koos OHL-is mängiti.


Larsson saab Edmononis kokku kahe kaasmaalase Oscar Klefbomi ja Anton Landeriga. Neist esimesega peaks ta nüüd moodustama Oilersi peamise kaitsepaari.

Kaitsepaaridest rääkides peab ära märkima, et Nashville Predatorsi tuumik on pikemaks ajaks paika pandud. Meeskonna uusim liige P.K. Subban on 27-aastane, Roman Josi ja Mattias Ekholm 26 ning Ryan Ellis 25.

Kohaliku aja järgi kell 15:54 läbi viidud tehingus Nashville'i jõudnud Subban tunnistas, et minek polnud tema jaoks üllatus.

"Olen kindel uskuja sellesse, et seal, kus suitseb on ka tuld," märkis Subban tema ümbritsenud kuulujuttude kohta. "Ilmselgelt ei tahtnud ma kordagi Montrealist lahkuda ja mulle ei antud ka kellegi poolt mingisugust märki selle kohta, et mind ära vahetatakse, aga me kõik teame, kuidas see äri toimib. Hokimängijatena ei usu me väga neid jutte, mida näeme või loeme, aga kui miski jääb pikaks ajaks õhku, siis pead mõistma, et midagi on teoksil."

Subbanist sai alates 1998. aastast esimene mängija, kes pärast liiga parimaks kaitsjaks valimist kolme hooaja jooksul klubi vahetanud. Ent erinevalt mõnest, seda täitsa hea tujuga.


Oma uue klubiga liitumise elevusest on rääkinud ka Shea Weber, kuid temalt lauseid välja pigistanud ajakirjanike sõnul ei olnud see emotsioon kõige ehedam. Küll rõõmustavad aga kõik läänekonverentsi ründajad.


Predatorsi peamänedžer David Poile tunnistas pärast tehingut, et Weber on arvatavasti klubi ajaloo parim mängija, kuid tema vastu pakutud mehest oli võimatu keelduda. Subban olevat just seda tüüpi mängija, kelle vaatamiseks raha makstakse.

Aeg peab näitama, kas Subban suudab lisaks oma põnevale mängule arendada ka Weberile omase hirmufaktori, mis kõigil läänekonverentsi ründajatel jalad värisema paneb.

Hirmu ja sellega kaasnevat ebakindlust võisid enne eilset tunda ka kõik Tampa Bay Lightingu fännid. Vaid paar päeva oli puudu sellest, et meeskond on taas ilma kaptenita ning klubi kroonjuveel Steven Stamkos saab oma äranägemise järgi valida endale uue tööandja. Kuid 68-miljoniline lepingupikendus, millest tervelt 60 tuleb hooaja 2020/21 tööseisaku kartuses boonustena, tõmbas igasugustele kõhklustele kriipsu peale.

"Olen elevil, et saan Lightninguga järgmised kaheksa aastat edasi liikuda," ütles Stamkos pärast allkirjade vahetamist. "Ei juhtu just väga tihti see, et üks mängija saab kogu karjääri ühes organisatsioonis veeta ja olen lootusrikas, et see kokkulepe viib mu Tampa Bay Lightninguga sellele rajale. Mis kõige tähtsam, ootan põnevusega meie Stanley karika jahil koostööd meeskonnakaaslaste, treenerite ja mänedžmendiga."

Samas ei tähenda kapteni ära sidumine seda, et peamänedžer Steve Yzerman oleks peavalust vabanenud. Ootelehel on veel mitmed pikendused.


Usutavasti tuumiku kõigi liikmetega Lightning uut lepingut ei teegi. Üsna levinud on arvamus, et meeskond loobub enne järgmise hooaja algust või selle ajal kindlasti esikindast Ben Bishopist, kellel oli juba drafti ajal mitmeid huvilisi.

Kokkuvõtteks võib öelda, et NHL-i tänavuse suve põnevaim päev on ootamatult vara ära olnud. Kuigi aasta pärast tulev liiga laienemise draft tekitab lootuse, et see oli lihtsalt esimene tuulepuhang enne suurt tormi.

Stamkos jääb Tampasse

1. juulil avanev vabaagentide turg on kaotanud oma vingeima rüütli. 12 kuud õhus olnud küsimärk seoses Steven Stamkose tulevikuga sai viimaks vastuse, kui Tampa Bay Lightning oma esiründajaga 8-aastase pikenduse sõlmis. Kapten tegi meeskonna nimel ohverduse, leppides 8.5-miljonilise keskmise töötasuga.

(foto: newsflow24.com)
Leping pole veel ametlikku kinnitust saanud, kuid Stamkos on selle üle juba Twitteris rõõmustanud.


Uus kontraht kasvatab Stamkose keskmist palka vaid ühe miljoni jagu. Tegu on sama diiliga, mis väidetavalt juba talvel talle lauale oli pandud.

Lõppenud hooajal 77 mängus 64 punkti (36+28) kogunud ründaja oleks olnud läbi aegade üks parimaid, kui mitte see kõige parem mängija, kellest saanuks piiranguteta vabaagent. Tema teenetele pidasid jahti praktiliselt kõik Lightningu konkurendid. Usuti, et suurimateks favoriitideks olid Toronto Maple Leafs, Detroit Red Wings ja Buffalo Sabres.

Veel teisipäeval olevat Stamkos Leafsiga kohtunud ja seal oli muu hulgas lauale pandud lausa 2.5 miljoni dollari väärtuses sponsortehinguid, mis poleks kajastunud tema ametlikul palgal.


Sabres saanuks tänu oma multimiljonärist omanikule Terry Pagulale pakkuda välja kõige priskema lepingu ning Red Wings võlus kindlasti oma megapika järjestikuste playoffide kohtade seeriaga ja võimalusega koheselt edu saavutada.

Veel üks üllatus: Subban Nashville'i, Weber Montreali

Edmonton Oilers ja New Jersey Devils panid lumepalli veerema ning näib, et nüüd kogub see vaid hoogu juurde. Ka Montreal Canadiens ja Nashville Predators teatasid suurest vahetustehingust. P.K. Subban jätkab kantrimuusika pealinnas ning Shea Weber on edaspidi Canadiensi esikaitsja.

(foto: cbc.ca)
Subbani nime ümber on alates eelmisest nädalast kuulujuttude veskid kõvasti jahvatanud ja mõni on nende eest isegi trahvi saanud. Kuid Canadiensi peamänedžer Marc Bergevin kinnitas veel drafti ajal, et ta ei otsi 27-aastasele kaitsemehele kosilast.

Ometi on Canadiensi postripoiss nüüdseks teises klubis, lahkudes mängija mängija vastu tehingus. Kui mitte pidada kaasavaraks peagi 31-aastaseks saava Weberi hiiglaslikku lepingut, mis lõppeb alles aastal 2027 ja võtab palgafondist enda alla natuke vähem kui 7.9 miljonit dollarit.

Subbani leping lõppeb 2022. aastal ning selle keskmiseks töötasuks on üheksa miljonit.

Mõlemad kaitsetäkud lõpetasid tänavuse hooaja 51 punktiga ning ongi tegelikult pikemat aega juba liikunud praktiliselt sama tempoga.


Kaks aastat järjest Tähede mängu nädalavahetusel tugevaima pealeviske võistluse võitnud Weber on kogu karjääri jooksul 783-st põhihooaja mängust korjanud 443 punkti (166+277). 2013. aastal liiga parimaks kaitsjaks valitud, aga mitmete apsudega end tänavuse hooaja naljakaimate juhtumite videosse mänginud Subbanil on 434 matšiga kirjas 278 punkti (63+215).

"P.K. Subban on eliit tasemel ründav kaitsemees, kellel on tohutult head oskused ja nakkav energia, mis teeb Nashville Predatorsist parema meeskonna nüüd ja tulevikus. Temasuguse kaliibriga superstaaridest kaitsjad on haruldased ja oleme ülirõõmsad, et saime ta oma organisatsiooni lisada," kommenteeris tehingut Predatorsi kodulehel peamänedžer David Poile.

Weber, kes on alates hooajast 2008/09 enim väravaid (141) kirja saanud kaitsemees, annab Bergevini sõnul ka Canadiensile kõvasti juurde.

"Viisime täna lõpuni tehingu, mis muudab Canadiensi paremaks meeskonnaks. See oli üks raskemaid otsuseid, mis ma olen pidanud Montreal Canadiensi peamänedžerina tegema. Shea Weberi näol saame NHL-i tippkaitsja, kellel on tohutult head liidriomadused ja kes parandab meie kaitsjate gruppi ning ülekaalu meeskonda mitmeks aastaks," ütles Bergevin, kes samal ajal kiitis, edu soovides, kõvasti ka Subbanit.

Subban saabub uues särgis esimest korda Montreali 2. märtsil. Kaks kuud varem kohtuvad kaks satsi Nashville'is hooaja esimeses omavahelises vastasseisus.

Suurüllatus: Oilers saatis Halli New Jerseysse!

Kogu hooaja jooksul sahistatud jutud Edmonton Oilersi kavatsusest loobuda ühest oma paljudest noortest ründetäkkudest on viimaks realiseerunud. Kaubaks tehti 2010. aasta drafti avavalik Taylor Hall, kelle karjäär jätkub New Jersey Devilsis. Vastassuunas liikus Adam Larsson.

(foto: oilonwhyte.com)
Viimase nelja hooaja jooksul kolm korda meeskonna resultatiivseima mängijana lõpetanud Hall pidas tänavu esimest korda kogu aasta vigastustevabalt vastu. Mullu läks satsi punktiliidri au just trauma tõttu käes. 82 matšiga sai Hall kirja 24 väravat ja 65 punkti.

Kanada koondises kaks aastat järjest MM-kulla võitnud Hall on karjääri jooksul kokku 381 mänguga kogunud 328 punkti (132+196).

Larsson suutis lõppenud hooajal samuti esimest korda karjääri jooksul kogu 82-mängulise maratoni edukalt vastu pidada. Statistikasse läks kirja 3+15. 22 minuti ja 31 sekundiga oli ta keskmise mänguaja osas üks meeskonna parimaid.

2011. aasta draftis neljandana valitud rootslane sõlmis eelmisel suvel Devilsiga kuueaastase lepingupikenduse, keskmise töötasuga 4.2 miljonit dollarit. Halli leping lõppeb aasta varem ning tema peale kulub palgafondist kuus miljonit.

Esmapilgul on tegu tehinguga, kus on üks selge kaotaja ning Oilersi peamänedžer Peter Chiarelli peab kindlasti seda järgnevate päevade jooksul järjepidevalt õigustama.

Peamänedžeri suur suu tõi Canucksile 50 000-dollarilise trahvi

2014. aastal Vancouver Canucksi peamänedžeriks tõusnud Jim Benning on mitmete vahetustehingutega oma klubile negatiivseid noote ligi tõmmanud ning nüüd on ta seda isegi lihtsalt niisama oma suure suu tõttu suutnud. Canucks sai 50 000-dollarilise trahvi, kuna Benning sattus eelmisel nädalal teiste meeskondade mängijatest rääkides liialt suurde õhinasse

(foto: cbc.ca)
Benning tunnistas avalikult, et otsib võimalusi P.K. Subbani hankimiseks, lisades: "Tema hind on kõrge, kuna ta on tõeline esikaitsja."

Samuti ütles Benning, et plaanib Steven Stamkose esindajatega ühendust võtta.

Kuna tegu on liiga reeglite rikkumisega, siis tuli paari süütu lause eest üsna kopsakas trahv.

NHL-i asekomisaar Bill Daly andis teada: "Canucksi peamänedžer Jim Benning rikkus reeglit 15, andes avalikult sobimatuid kommentaare seoses tema klubi huviga mängijatesse, kellel on leping teiste NHL-i klubidega."

Benning oli ka kiire vabandama: "Eelmisel nädalal soovisin meie fännide ja meediaga meeskonna täienduste osas avameelne olla, kuid ütlesin teiste meeskondade mängijate kohta liiga palju. Olen isiklikult rääkinud NHL-iga ja juhtumiga seotud peamänedžeridega, et vabandada ning nõustun liiga otsusega."

Viimati trahviti mõnda klubi sarnase juhtumi käigus 2009. aastal, kui Toronto Maple Leafsi toonane peatreener Ron Wilson andis avalikult mõista, et on huvitatud vendadest Sedinidest.

Andrew Shaw sai Canadiensilt 6-aastase lepingu

Drafti ajal Chicago Blackhawksi poolt Montreal Canadiensile loovutatud Andrew Shaw on oma uue klubiga kiirelt ka lepingupikenduse osas kokkuleppele jõudnud. Canadiens tegi kaks drafti 2. ringi valikut maksma läinud ründajaga 6-aastase lepingu.

(foto: hockeyinsideout.com)
2014. aasta suvel sõlmitud lepinguga kokku neli miljonit teeninud Shaw saab nüüd ainuüksi aastapalgana enamvähem sama summa. 23.4-miljonilise kontrahti keskmine töötasu on 3.9 miljonit.

"Oleme väga rahul, et jõudsime Andrew Shawga pikaajalise lepingu osas kokkuleppele. Lisame meeskonda iseloomuga ja usaldusväärse mängumehe," tunnistas klubi peamänedžer Marc Bergevin pärast allkirjade vahetamist.

Chicagos mängides kaks korda Stanley karikavõiduni jõudnud Shaw püstitas lõppenud hooajal 20 söödupunktiga karjääri tippmargi ja korjas põhiturniiril kokku 34 punkti. Ta oli tänavu playoffides nelja väravaga oma meeskonna parim.


Shaw lootis algselt Chicagos jätkata ning samad signaalid tulid ka klubi poolt, aga lepingukõnelustest ei saanud asja.

"Olime kokkuleppele üsna lähedal, aga neil on palgafondiga probleeme ja neid on raske ületada," ütles 24-aastane ründaja, kes Blackhawksi poolt 2011. aasta drafti 5. ringist üles korjati.

VIDEO: Jaromir Jagr kostitas teda piiranud paparazzit lõunasöögiga

Keegi on suutnud Jaromir Jagri Floridas jõusaalist välja tirida ja nii on vanameister sattunud tagasi kodumaale. Olles aga Tšehhi üks kuulsamaid persoone peab seal muu hulgas taluma paparazzide tähelepanu. Ent seekord lahendas Jagr tülika olukorra väga loominguliselt, viies kõmufotograafile lõunasöögi.

(foto: hngn.com)
Jagrit oli lõuna valmistamisel abistamas üks salapärane näitsik, seega polnud härra paparazzi nähtavasti ka lihtsalt niisama hokikuulsuse maja juures oma aega surnuks löömas.

Eric Lindros pääseb viimaks Kuulsuste Halli

Viimastel aastatel suve üheks peamiseks jututeemaks olnud küsimus, kas ja millal Eric Lindros Kuulsuste Halli valitakse, on nüüd vastuse saanud. Eile avalikustati 2016. aasta klassi nimed ning 90ndate üks domineerivamaid mängijad sai viimaks kutse. Lisaks temale ennistatakse novembris peetava tseremoonia käigus liikmeteks ka Sergei Makarov, Rogie Vachon ja Pat Quinn.

(foto: Rich Stewart/Allsport)
14 hooaega NHL-is mänginud Lindros oli Kuulsuste Halli kõlblik juba kuus aastat tagasi ja ootus kujunes ootamatult pikaks. Kuid lõpp hea, kõik hea.

"Pidin kuue aasta näol mõningat aega ootama, aga samas saan nüüd öelda, et olen igavesti Halli liige. Mul ei ole väga muud öelda, kui et ootan põnevusega novembrikuist pühitsemist," kommenteeris Lindros.

1991. aasta draftis Quebec Nordiquesi poolt esimesena valitud, kuid skandaalsel kombel meeskonna eest mängimast keeldunud ründaja tegi endale nime Philadelphia Flyersi särgis. 486 kohtumisega jõudis ta 290 värava ja 659 punktini. Kogu karjääri numbriteks jäid 760 matši, 372 väravat ja 865 punkti.

Kanada koondisega 2002. aasta OM-kulla võitnud Lindrosist on ajaloo jooksul kiiremini 300 ja 400 punktini jõudnud vaid kolm mängijat. 500 punkti on kiiremini kätte saanud neli mängijat ja võidujooksus 600 punktini edestasid teda ainult viis mängijat.

Traumaderohke karjääri viimase aasta Dallas Starsi ridades veetnud ja lisaks ka New York Rangersis ning Toronto Maple Leafsis mänginud kanadalase Kuulsuste Halli valimine tähendab seda, et kõik Hart trofee võitjad aastatest 1955-98 on selle au osaliseks saanud. Lindros valiti põhihooaja MVP-ks 1995. aastal.

Kokku on nüüd vaid kolm Halli poolt ninanipsu saanud Harti trofee võitjat - Tommy Anderson (1942), Al Rollins (1954) ja Jose Theodore (2002).

Lindrosi kuueaastane ootus oli aga muidugi vaid nohu võrreldes Vachoni omaga. Montreal Canadiensiga kolmekordseks karikavõitjaks tõusnud ja mitmeid Los Angeles Kingsi väravavahtide rekordeid omav kanadalane pidi ootama koguni 31 aastat.

16-aastase karjääri viimased hooajad Detroidis ja Bostonis mänginud Vachon võitis 795-st mängust 355. Pensionile jäämise hetkel oli tema võitude arvust paremad vaid neli puurivahti.

Makarov on kahekordne olümpiavõitja ja kaheksakordne maailmamaiester, kes raudse eesriide tõttu üsna hilises eas NHL-i jõudis. Kuid maha pandud märk oli korralik - 424 mänguga 134 väravat ja 384 punkti. Venelane valiti 1990. aastal 31-aastasena hooaja parimaks uustulnukaks, kui Calgary Flamesi särgis tuli 80 mänguga 86 silma (24+62). Lisaks Flamesile jõudis ta lühikese karjääri jooksul esindada ka San Jose Sharksi ja Dallas Starsi värve.

2014. aasta novembris meie seast lahkunud Quinn on põhihooaja võitude osas (684) läbi aegade edetabelis 7. kohal. Ta valiti kaks korda hooaja parimaks treeneriks ning sama arv kordi õnnestus tal oma meeskond ka Stanley karikavõistluste finaali tüürida. Mõlemad korrad (Philadelphia Flyers 1980, Vancouver Canucks 1994) lõppesid küll kaotusega, aga suured saavutused õnnestus Kanada koondise juures ära teha. Just tema oli 2002. aastal pärast poole sajandi pikkust pausi uuesti olümpiavõitjaks tõusnud koondise peatreener. Lisaks tõi ta Vahtralehemaale ka 2004. aasta maailmakarika. Samuti võitis ta ühe juuniorite MM-kulla ja ühe U18 MM-kulla.

Lisaks Flyersile ja Canucksile juhendas Quinn NHL-is LA Kingsi, Toronto Maple Leafsi ja Edmonton Oilersit. Tema üle 30 aasta kestnud peatreenerikarjääri viimaseks hooajaks jäi 2009/10.

Filip Forsberg teenis 36-miljonilise pikenduse

Tänavu teise järjestikuse 60 punktiga hooajani jõudnud Filip Forsberg on selle saavutuse järel saanud üsna rikkaks meheks. Nashville Predators tegi 21-aastasest rootslasest oma enimteeniva ründaja. Järgmise kuue aasta jooksul teenib Forsberg kokku 36 miljonit dollarit.

(foto: tsn.ca)
Forsberg, kellest oleks saanud piiratud vabaagent, jõudis lõppenud hooajal mitmete ajalooliste saavutusteni. Temast sai klubi ajaloo noorim kübaratriki tegija ning veebruaris paugutas ta isegi kaks korda kolm kolli vaid neljapäevase vahega. Tegu alates hooajast 1987/88 lühima perioodiga kahe kübaratriki vahel. Lisaks polnud varem Predatorsi ajaloos mitte ükski mängija ühe hooaja jooksul üle ühe kübaratriki kirja saanud.

2013. aasta kevadel Washingtonist ühe viimase aja ühepoolseima vahetustehingu käigus (vastassuunas läksid Martin Erat ja Michael Latta) Nashville'i jõudnud ründaja kordas tänavu ka 33 väravaga Jason Arnotti klubi rekordit. Kollide kõrvale sai 82 mänguga lisatud 31 söödupunkti. Tabamuste sekka mahtus ka üks hooaja kaunemaid väravaid.


"Filip kuulub kõige oskuslikumate ja dünaamiliste talentide hulka, kes üldse eales meie organisatsioonis on mänginud ning tal saab olema ülioluline roll meie edus järgmise kuue aasta jooksul," kommenteeris klubi peamänedžer David Poile pärast lepingupikendust, lisades et tema hinnangul sirgub Forsbergist üks maailma parimaid mängijaid.

Forsbergi keskmisest töötasust (6 miljonit dollarit) suuremat palka omavad meeskonnas vaid Pekka Rinne (7 miljonit) ja Shea Weber (7.86 miljonit).

Mitmed mängijad leiavad end pärast drafti uuest klubist

Pärast mitmete rekorditega drafti avaringi sai teisel päeval ajaloolise sammuga hakkama Chicago Blackhawks. 3. ringis tehti väravavahist Wouter Peetersist esimese NHL-i valitud belglane. Samuti jätkus aktiivne mängijatega hangeldamine.

(foto: Getty Images)
Suurimaks tehinguks võib pidada Buffalo Sabresi otsust hankida endale Dmitri Kulikov. 25-aastase venelase eest loovutati Florida Panthersile aasta noorem kaitsemees Mark Pysyk, üks 2. ringi valik ja üks 3. ringi valik. Koos Kulikoviga, kelle näol tegu 2009. aasta avaringi valikuga, tuli vastu üks 2. ringi valik.


Kulikovi toomine viitab sellele, et Sabresil on järgmisel hooajal kindlaks eesmärgiks playoffidesse jõudmine. Kui vaid Evander Kane kontrolli alla saadaks. Vastuoluline ründaja on sattunud ei tea juba mitmendasse skandaali. Teda süüdistatakse kahe naise ahistamises.

Pittsburgh Penguinsi 2010. aasta drafti avaringi valik Beau Bennett alustab järgmist hooaega New Jersey Devilsi mängumehena. Klaasmehest ründaja, kes suutis end lõppenud hooajal korra isegi väravat tähistades vigastada, läks Devilsile maksma ühe 3. ringi valiku.

New York Rangers täiendas oma kaitseliini järgmise aasta 4. ringi valiku eest, kui Colorado Avalanche'ist toodi ära Nick Holden. 29-aastane kanadalane oli lõppenud hooajal üks vaid viiest mängijast, kes Patrick Roy meeskonna eest lõi kaasa kõigis põhiturniiri kohtumistes.

Holdeni endine koduklubi Columbus Blues Jackets täitis lõpuks Kerby Rycheli soovi. Juba eelmisel suvel klubist lahkuda soovinud noor ründaja jätkab karjääri Torontos. Leafs andis ära Phil Kesseli tehingus Pittsburghist tulnud kaitsja Scott Harringtoni ja tingimustega 5. ringi valiku. Rychel, kelle isa Warren on samuti Leafsi särki kandnud, lõpetas tänavuse hooaja vähese mänguaja juures täitsa viisakate näitajatega - 37 mängu, kaks väravat ja üheksa punkti. Harringtoni Leafsi karjäär piirdus 15 mängu ja ühe söödupunktiga.

Los Angeles Kings täiendas oma väravavahtide varamut Jack Campbelliga. Kunagine suurlootus lõpetas tänavuse hooaja ECHL-is, lastes keskmiselt 1.68 väravat ja tõrjudes 94.4%-ga. Dallas Stars sai oma 2010. aasta drafti avaringi valiku eest endise 7. ringi mehe Nick Eberti. 22-aastane kaitsemees jõudis lõppenud hooajal AHL-is 44 mänguga 12 punktini (2+10).

Üsna huvitava sammuga sai hakkama Tampa Bay Lightning. Peamänedžer Steve Yzerman lõi juba käega klubi 2014. aasta avaringi valikule Anthony DeAngelole. AHL-is hooaja 43 punktiga (6+37) lõpetanud kaitsja eest saadi Arizona Coyotesilt 2. ringi valik, millega korjati ära Libor Hajek, kes oli 37. valikuna tänavu esimene draftis valitud tšehh. Tegu DeAngelost kaks aastat noorema kaitsemehega.

Yzermani drafti plaanid muutusid usutavasti käigu pealt, kuna enne avaringi algust lekkis sotsiaalmeediasse pilt paberist, kus olid kirjas klubi visioonid.


Täielikku ülevaadet tänavusest draftist, kus kokku valiti noori hokimehi 12-st erinevast riigist, näeb SIIT.

Drafti järjestus: 1. Matthews 2. Laine 3. Dubois

Kui viimastel aastatel on draftid möödunud üsna ootuspäraselt, siis sel korral sai kohale tulnud publik mitu korda ahhetada. Oodatult korjati esimese kahe valikuna ära Auston Matthews (Toronto Maple Leafs ja Patrik Laine (Winnipeg Jets), kuid Jesse Puljujärvi kukkus neljandaks. Lisaks murdis end esiviie sekka soomlasest kaitsemees Olli Juolevi.

(foto: espn.go.com)
Puljujärvi langes Edmonton Oilersile justkui kingitusena pihku tänu sellele, et Columbus Blue Jackets kasutas oma valiku Pierre-Luc Dubois' peale. Peamänedžer Jarmo Kekäläinen pole erinevate allikate kohaselt oma rahvuskaaslast kordagi kõrgelt hinnanud. Kuid tegu oli siiski suure üllatusega.


Kiirelt tuli ka teine pauk, kui Vancouver Canucks otsustas Juolevist teha draftis esimesena valitud kaitsja. Temast sai läbi aegade alles kolmas soomlasest kaitsemees, kes esimese viie valiku jooksul ära nopitud. Fännidele selle faktiga aga muljet ei avalda.



Kui esimese viie valiku sekka mahtus kolm soomlast, siis ülejäänud avaringi jooksul võeti ära veel vaid üks (Henrik Borgström, Florida Panthers).

Kukkusid ka paar rekordit. 18. sünnipäeva tähistanud Dubois oli koos Colorado Avalanche'i poolt valitud Tyson Jostiga ainsad esikümnesse mahtunud kanadalased. Sellist asja polnud varem nähtud. Samuti sai esmakordselt avaringis valituks 12 jänkit. Sama palju võeti lõpuks ka kanadalasi.

Õhtu jooksul toimus ka mitu vahetustehingut. Neist esimene kohe pärast seda, kui Matthewsist sai üle 16 aasta kõigi USA profiliigade peale esimene Mehhiko päritoluga drafti avavalik. Montreal Canadiens hankis kahe 2. ringi valiku vastu Chicago Blackhawksilt Andrew Shaw mängijaõigused. Sellele järgnes Lars Elleri Washingtoni saatmine, mis tõi Canadiensile kaotatud kaks 2. ringi valikut tagasi.

Calgary Flames sai endale uue väravavahi Brian Elliotti näol. St. Louis Bluesile tuli tema eest loovutada 2. ringi valik, millele lisandub 2018. aasta 3. ringi valik, kui 31-aastase puurivahiga ka lepingupikenduseni jõutakse.


Detroit Red Wings vabanes Pavel Datsjuki lepingust. Teist aastat järjest näitas heatahtlikust Arizona Coyotes ja hind polnudki väga karm. Mullu Philadelphia Flyersilt Chris Prongeri lepingu üle võtnud Coyotes sai avaringis liikuda neli kohta ettepoole. Ära tuli anda Joe Vitale ja üks 2. ringi valik.

Väidetavalt on Red Wings kohe vabaks saadud palgaraha kasutama hakanud. Tänasest on lubatud vabaagentidega rääkida ning Steven Stamkose lauale on lendamas 7-aasta pikkune, 70 miljoni dollariline leping.

Lisaks tehti avaringi ajal veel neli tehingut, kus lihtsalt drafti valikud omanikku vahetasid.


Täielikku 1. ringi ülevaadet näeb SIIT. Draft jätkub täna 2-7. ringi valikutega.

Yandle sai Panthersilt 7-aastase lepingu

Nädala alguses Keith Yandle'i mängijaõigused omandanud Florida Panthers sai kenasti 29-aastase kaitsemehega enne vabaagentide perioodi algust uue lepingu osas ka kokkuleppele. Käed löödi seitsmeks aastaks. Keskmise töötasu osas kerkib Yandle kaitsjate seas liiga esikümne piirimaile.

(foto: espn.go.com)
Vana tehinguga keskmiselt 5.25 miljonit teeninud ameeriklane võtab nüüdsest klubi palgalehelt endale 6.35 miljonit, mis jätab temast kaitsjate seas ette 12 meest. Lepingu koguväärtuseks on 44.45 miljonit. Tegu kontrahtiga, mille kohta võib juba praegu öelda, et see jääb tänavuse suve üheks suurimaks.

"Keith soovib Floridas võita Stanley karika, seetõttu olime tema suurim eelistus ja vastupidi," kommenteeris Panthersi kaasomanik Doug Cifu.

Yandle'i saabumine tähendab 99%-lise tõenäosusega aidaad viis hooaega klubis mänginud Brian Campbellile, kes oli üle 7-miljonilise keskmise töötasuga seni pantrite enimteeniv kaitsemees. Kuulujutud viivad 2010. aastal Chicago Blackhawksi ridades Stanley karika võitnud meest vanasse koduklubisse tagasi.

Panthers sai eile hakkama ka ühe vahetustehinguga. Colorado Avalanche'ist toodi ründaja Rocco Grimaldi vastu ära puurivaht Reto Berra. Tegu üsna üllatava käiguga, kuna senine varuväravavaht Al Montoya tegi lõppenud hooajal elu parima aasta (22-st stardist 12 võitu, keskmiselt lastud väravaid 2.18, tõrjed 91.9%) ja Grimaldil on AHL-ist kirjas täitsa korralikud numbrid (116 mänguga 75 punkti).

Berra võitis tänavu 12-st stardist viis, lastes 2.41 väravat ja tõrjudes 92.2%-ga. Šveitslase hooaja meeldejäävaim hetk tuli hoopis MM-il, kus ta ühes kohtumises ülimalt piinliku värava lasi.

Patrick Kane korjas hooaja auhindade jagamiselt kolm trofeed

Lisaks suurele liiga laienemise uudise avalikustamisele jagati eile Las Vegases ka hooaja auhindu. Patrick Kane suutis edukalt selja taha jätta hilise tõusu teinud Sidney Crosby ning temast sai Billy Burchi järel läbi aegade teine USA-s sündinud mängumees, kes Harti trofee võitnud.

(foto: hosted2.ap.org)
Chicago Blackhawksi ründaja edestas Crosbyt põhihooaja MVP valmisel üsna selge ülekaaluga, teenides 121 esikoha häält Pittsburgh Penguinsi kapteni 11 vastu. Lisaks valiti Kane kaasmängijate poolt MVP-ks ehk teenistuslehele läks ka Ted Lindsay auhind. Juba varasemast oli põhiturniiri resultatiivseima mängijana (106 punkti) kindlustatud Art Rossi trofee võit.


Viimane MVP-ks kerkinud Blackhawksi mängumees oli Stan Mikita, kes sai sellega hakkama 1968. aastal.

Chicagosse rändas ka parima uustulnuka auhind. Palju diskusioone tekitanud Calderi trofee jagamine lõppes oodatud tulemusega. Enne NHL-i saabumist KHL-is tervelt kuus hooaega kaasa löönud Artemi Panarin edestas Shayne Gostisbehere'i ja Connor McDavidit.


Ootuspäraselt kulges ka ülejäänud auhindade jagamine. Enim said pärjatud Los Angeles Kings ja Washington Capitals. Kuningate uus kapten Anže Kopitar võitis parima kaitsvate omadustega ründajana Selke trofee, mis polnud varem ühelgi Kingsi edurivimehel õnnestunud ja spordimehelikkuse eest Lady Byngi trofee. Drew Doughty viis LA-sse kolmanda auhinnana parimale kaitsjale jagatava Norrise trofee. Mullu Erik Karlssonile alla jäänud kaitsemees võitis karjääri esimese isikliku auhinna.

Capitals korjas oma kolm ära tänu Aleksandr Ovetškinile, Braden Holtbyle ja Barry Trotzile. Ovetškin jõudis karjääri jooksul kuuendat korda parimale väravakütile jagatava Rocket Richardi trofeeni. Viimati jäi see kellelegi teisele 2012. aastal!


Tänavu Martin Brodeuri üsna löömatuna näivat põhihooaja võitude rekordit (48) korranud Holtby sai parima väravavahina enda kätte Vezina trofee ning Trotz võitis parima treenerina Jack Adamsi auhinna. Päris palju esikoha hääli sai ka Florida Panthersi Gerard Gallant.


Pärast kümneaastast pausi korjas ühe auhinna ära ka Jaromir Jagr. 44-aastane tšehh teenis sihikindluse ja pühendumise eest Bill Mastertoni trofee. Seejuures sai Jagr ka MVP valimisel ühe esikoha hääle.

Shea Weberile rändas liidriomaduste ja kogukonnas näidatud aktiivsuse eest Mark Messieri auhind ning Henrik Sedin sai oma liidriomaduste ja humanitaarse panuse eest King Clancy trofee. Väljakult eemal tehtud töö eest tasustati ka Mark Giordanot, kes noppis endale NHL-i sihtasutuse auhinna,

Seitsmendat korda välja antud parima peamänedžeri auhind läks teist korda Pittsburghi. Jim Rutherford edestas Capitalsi Brian MacLellanit 44 punktiga.

Avaldati ka hooaja tähtede meeskonnad.



Ametlik otsus: Las Vegas saab NHL-i klubi

Alates hooajast 2017/18 on NHL-is 31 klubi. Perekonda lisandub Las Vegase meeskond, mis nüüd ametlikult liigasse vastu võeti. Uus klubi hakkab mängima Vaikse ookeani divisjonis ning saab endale koosseisu kokku panna järgmisel suvel toimuvas laienemise draftis.

(foto: Twitter @SinBinVegas)
NHL saab olema esimene USA suurem profiliiga, mis Las Vegasesse on laienenud. Tegu on esimese liiga laienemisega alates hooajast 2000/01, mil mängimist alustasid Minnesota Wild ja Columbus Blue Jackets.

Las Vegase klubi veab omanikuna 72-aastane Bill Foley, kes on oma varanduse kokku ajanud veiniäri ajades. Raskes ametis on tema peamiseks abiliseks endine NHL-i mängija Murray Craven, kes sai omal ajal kirja üle 1000 põhihooaja mängu.

"Olen näinud väga palju vaeva ja see on olnud pikk ja põnev protsess, aga tegu on antikliimaksiga," rääkis Foley suure otsuse eelõhtul. "Inimesed on öelnud, et kui see juhtub, siis on see fantastiline ja et ma olen kõvasti vaeva näinud. Mina olen öelnud, et olengi vaeva näinud ja olen sellest roidunud."

Foley maksab meeskonna saamise eest liigale 500 miljonit dollarit, mis jagatakse võrdselt kõigi teiste klubide vahel ära.

"2017. aasta sügisel tähistame NHL-i 100. sünnipäeva ja teeme seda 31-meeskonnalise liigana," teatas NHL-i peakomissar Gary Bettman liiga laienemise uudist avalikustades. "Meil on hea meel tervitada Bill Foleyt ja Las Vegase linna ning oleme ülimalt põnevil, et NHL-i klubi saab olema esimene kõrgliiga professionaalne meeskond selles elavas, kasvavas ja globaalse sihtkohana olevas linnas."

Lisaks Las Vegasele soovis NHL-iga liituda ka Quebec City, kuid Kanada satsi siiski vastu ei võetud. Põhjendusena toodi välja praegune Kanada dollari keeruline seis, geograafiline asukoht ja võimalikud raskused, mida kahe klubi korraga lisamine võib tekitada.

Las Vegase meeskond, mille nime välja selgitamiseks Foley enda sõnade kohaselt konkurssi ei kavatse korraldada, hakkab kodumänge pidama 17 368 pealtvaatajat mahutavas T-Mobile Arenal, mille uksed avati läinud aprillis.

Koosseisu kokku panemisel peab hetkel veel peamänedžeri- ja treenerita olev Las Vegas laienemise draftis valima igast meeskonnast vähemalt ühe mängija. Rivistusse peab mahtuma vähemalt 14 ründajat, 9 kaitsjat ja kolm väravavahti. Palgalehele peab minema vähemalt 60% hooaja 2016/17 palgalimiidist, milleks on määratud 73 miljonit dollarit.

Mängijad drafti välja panevad meeskonnad saavad võimaluse kaitsta oma koosseisust kas seitse ründajat, kaheksa kaitsjat ja ühe väravavavahi või kaheksa ükskõik mis positsiooni mängivat väljakumängijat ja ühe väravavahi. Kaitstud mängijate sekka peab kindlasti panema lepingus üleminekust keeldumise õigust omavad mängijad. See tähendab, et aastate jooksul neid hirmsasti armastanud klubid, nagu näiteks Chicago Blackhawks, leiavad end päris täbarast olukorrast.

Coyotes tegi Goligoskist klubi ühe enimteeniva mängija

Lõppenud hooajal 37 punktiga (5+32) ühe oma karjääri parima aasta teinud Alex Goligoski on hea vormi eest saanud kenasti tasustatud. Arizona Coyotes tegi 30-aastasest kaitsemehest klubi ühe enimteeniva mängija. 5-aastase lepingu koguväärtuseks on 27.375 miljonit dollarit ja keskmiseks töötasuks 5.475 miljonit.

(foto: Jerome Miron/USA TODAY Sports)
Coyotes hankis eelmisel nädalal Goligoski mängijaõigused Dallas Starsilt, kes maksis vana lepinguga ameeriklasele keskmiselt 4.6 miljonit aastas.

Karjääri Pittsburghis Penguinsis alustanud Goligoskist on Coyotesi ridades suurema keskmise palgaga vaid kaks meest. Oliver Ekman-Larsson (5.5 miljonit) ja Mike Smith (5.66).

"Olen väga rõõmus Coyotesiga liitumise üle. Arizona on suurepärane koht elamiseks ja mängimiseks ning olen elevil, liitudes tõusva meeskonnaga, millel on tonnide kaupa talenti ja väga helge tulevik," rääkis Gologoski pärast lepingu allkirjastamist.

Karjääri jooksul kokku seni 562 mänguga 277 punkti (55+222) kogunud kaitsja võluti Coyotesi poolt ära kahepäevase linna ja klubi tutvustamisega. Tema hankimine on uue peamänedžeri John Chayka esimene suurem lüke.

"Oleme ülirõõmsad, et allkirjastasime Alexiga pikaajalise lepingu," ütles Chayka. "Alex on suurepärane uisutaja ja tark, efektiivne kaitsemees, kes liigutab hästi litrit ja teeb oma kaaslased paremaks. Ta aitab meil kaitset kindlamaks teha ning toetab noormängijate arengut. Temast saab suurepärane lisandus meie meeskonda."

Coyotes on kaks hooaega järjest lõpetanud endale lastud väravate osas liiga viimase kolme seas, seega on igasugune täiendus kaitses igati tervitatav. Tõenäoliselt timmitakse seda suve käigus veelgi.

Vaatamata Goligoski lepingule võivad koiotid endiselt kõvasti raha tuulde lasta. Palgafondi miinimum tasemele jõudmiseks on vaja kulutada veel ühe 14 miljoni.

Ryan Callahan jääb vigastuse tõttu maailmakarika mängudest eemale

Üllatuslikult USA maailmakarika koosseisust välja jäänud Phil Kessel võib karikavõidu järgsete pidustuste käigus uuesti unistada satsi mahtumisest. Tampa Bay Lightning teatas eile, et Ryan Callahan on käinud puusaoperatsioonil ja see tähendab tema jaoks 5-kuulist mängupausi.

(foto: bsccomment.com)
31-aastane ründaja, kes on USA koondises mänginud kahel OM-il, mahtus väikese üllatusena maailmakarika koosseisu. Täishooaegade arvestuses tegi ta 28 punktiga tänavu NHL-is oma halvima aasta. Seda vaid hooaeg pärast karjääri tippmargi (54 punkti) kordamist.

Kessel paugutas samal ajal Pittsburgh Penguinsi eest 26 kolli ja kogus 59 punkti. 22 punktiga oli ta playoffides oma meeskonna resultatiivseim mängija ning jäi karikamängude MVP valimisel ülinapilt Sidney Crosbyle alla.

Kuigi Kessel pole muidugi ainus kandidaat Callahani asendama. Teise suure nimena jäi USA koondisest välja Callahani klubikaaslane Tyler Johnson, kes oli mulluste playoffide üks parimaid. Küll oli aga tänavu hiilgusest üsna vähe järel, kui 69 põhihooaja matšiga tuli vaid 14 väravat ja 38 punkti.

Algselt koosseisu mitte mahtunud ameeriklastest kogus tänavu põhiturniiril enim punkte Kyle Okposo. 28-aastane ründaja jõudis karjääri paremuselt teise hooajani, korjates 64 silma (22+42).

Asendusmeest otsides võivad pilgud minna ka Bobby Ryani peale. Ottawa Senatorsi ründaja jäi Sotši OM-i meeskonnast napilt välja, kuid oli 2010. aasta hõbedases satsis. 56 punktiga (22+34) tegi ta tänavu oma viimaste aastate parima hooaja.

Lisaks jänkidele on vaja ka rootslastel üks uus meeskonnaliige välja mõelda. Paar nädalat tagasi selgus, et Alexander Steen peab maailmakarika õlavigastuse tõttu vahele jätma.

Vincent Lecavalier lõpetas ametlikult karjääri

Aprillis 36-aastaseks saanud Vincent Lecavalier teatas küll juba jaanuaris oma kavatsusest karjäär lõpetada, kuid ametlikult kinnitas ta seda alles nüüd. Kunagine tõeline superstaar lõpetab pärast 17 hooaega, mis möödusid kokku kolmes klubis.

(foto: hockeynews.tk)
Kanada koondises 2004. aastal maailmakarika võitnud ja turniiril MVP-ks nimetatud Lecavalier on kahtlemata enim tuntud oma ajast Tampa Bay Lightningus. 2000. aastal sai temast 19 aasta ja 341 päeva vanuselt NHL-i läbi aegade noorim kapten. Hiljem on Sidney Crosby ja Gabriel Landeskog selle rekordi üle löönud.

Lecavalier hoiab mitmeid Lightningu rekordeid, nagu näiteks põhihooaja mängud (1037) ja väravad (383). Samuti omapärane rekord kapteniks nimetamise kordade osas, sest tema esimene periood meeskonna liidrina kestis vaid kaks hooaega. Uuesti sai ta C-tähe rinna peale 2008. aastal.

1998. aasta drafti avavalik oli hooajal 2006/07 52 kolliga liiga suurim väravakütt ning karjääri jooksul jõudis ta kokku 421 tabamuseni. 1212 mänguga õnnestus koguda 949 punkti. Lecavalier lahkus Tampast 2013. aasta suvel. Järgnesid kaks ja pool hooaega Philadelphia Flyersi ridades ning luigelaul tuli Los Angeles Kingsi särgis.

"Hoki on mulle eluajal andnud väga palju, aga see vajab ka uskumatut pühendumust. Nüüd on käes hetk pühendada rohkem aega perekonnale," teatas 2004. aastal Stanley karikavõiduni jõudnud Lecavalier Kingsi kodulehe vahendusel.


Lecavalier lisas: "Hoki on maailma vägevaim spordiala. Pole midagi paremat kui jagada meeskonnakaaslastega riietusruumi ja heidelda koos päevast päeva. Olen saanud eluaegseid sõpru ja soovin neid unustamatu retke eest tänada."

Karjääri jooksul playoffides 75 mänguga 56 punkti (26+30) kogunud ründaja tänas ka oma esimest ja viimast klubi: "Tänan Tampa Bay Lightningut selle eest, et nad mind draftisid ja andsid mulle võimaluse alustada oma NHL-i karjääri. Ma ei unusta kunagi seda, kuidas me koos 2004. aastal Stanley karika võitsime ja uskumatut toetust, mida Lightningu fännid näitasid. Tänan LA Kingsi võimaluse eest lõpetada oma karjäär kõrge noodiga."

Lecavalier lõpetamine tähendab seda, et nii Kings kui Flyers, kes tema töötasu jagasid, saavad tegutsemiseks 2.25 miljonit palgaruumi juurde.

Panthers omandas Keith Yandle'i mängijaõigused

Frederik Anderseni Torontosse siirdumine ei olnud eile hilisõhtul ainus tähelepanuväärne vahetustehing. Ühega said omavahel hakkama ka New York Rangers ja Florida Panthers. Rangers loobus Keith Yandle'i mängijaõigustest.

(foto: usatoday.com)
Panthers andis 29-aastase kaitsja eest esialgu ära tänavuse drafti 6. ringi valiku. Kui vabaagentiks saava Yandle'iga õnnestub uus leping teha, siis lisandub paketti järgmise aasta drafti 4. ringi oma.

"Me poleks seda vahetustehingut teinud, kui me ei oleks kindlad, et jõuame kokkuleppeni ja saame ta oma süsteemi," ütles Panthersi peamänedžer Tom Rowe, nimetades tehingut riski väärt otsuseks.

Eelmise hooaja keskel New Yorki saabunud Yandle oli tänavu 47 punktiga (5+42) Rangersi resultatiivseim kaitsemees. Tegu tema karjääri seitsmenda vähemalt 40 silma toonud hooajaga.

Viimase kolme hooaja jooksul pole mitte ükski kaitsja Yandle'ist ülekaalus rohkem söödupunkte kogunud. Endine Arizona Coyotesi mees jagab 75-ga nende arvestuses esikohta Erik Karlssoniga.

Coyotes loobus Yandle'ist tehingus, mis viis teiste seas Anthony Duclairi kõrbesse.

Karjääri jooksul kaks korda Tähtede mängus osalenud ameeriklasel on lõppemas viieaastane leping, keskmise töötasuga 5.25 miljonit dollarit.

Lisaks vahetasid eile omanikku Jimmy Vesey õigused. Nashville'is mängimisest keeldunud noor ründaja kuulub nüüd Buffalo Sabresile. Kuigi tõenäoliselt kujuneb tehing lihtsalt drafti valiku raiskamiseks. Ära anti üks oma neljast 3. ringi valikust, mis tänavuseks draftiks kogutud. Vesey agent Peter Fish on teatanud, et tema klient kavatseb endiselt siiski augustis vabaagendina ringi vaadata.

Mõned päevad varem hankis Coyotes endale Alex Goligoski õigused. Dallas Stars sai nende eest drafti 5. ringi valiku.

Ducks saatis Anderseni Torontosse

"Üht või teistpidi pean ühest loobuma," ütles Anaheim Ducksi peamänedžer Bob Murray paar päeva tagasi meeskonna väravavahtide Frederik Anderseni ja John Gibsoni kohta. Tänavu suvel võib oodata mitmeid tehinguid, mis tegelikult seotud juba järgmise suvega. Täpsemalt liiga laienemisega seotud draftiga. Murray oli kindel, et jääb ühest puurivahist seal ilma ja nii otsustati Andersen kaubaks teha.

(foto: sportsteamsofchicago.blogspot.com)
26-aastane taanlane on nüüdsest Toronto Maple Leafsi mängumees. Leafs loovutas tema eest tänavuse drafti avaringi valiku (30.) ja 2017. aasta drafti 2. ringi valiku. Lõppenud hooajal 53-st stardist 35 võitnud väravavaht tegi uue klubiga ka kiirelt uue lepingu. Käed löödi viieks aastaks ja 25 miljoni peale.

"Tegu on olukorraga, mis lihtsalt pidi hetkel juhtuma, me ei saanud seda vältida," ütles pärast tehingut Murray, kes ei olnud valmis Anderseni palka viiekordistama.

Ent Torontos raha pärast ei muretseta. Klubil on hektarite jagu palgaruumi. Kuigi kindlasti väljendab priske leping ka usku Anderseni võimetesse.

"Ta peab teadma, et tema on meie esinumber," ütles taanlase lepingu kohta peamänedžer Lou Lamoriello.


Leafsi otsust võib üsna riskantseks pidada, kuna Andersen on seni NHL-is jääl käinud ainult 125 mängus. Ta on endale neis lasknud keskmiselt 2.30 väravat, tõrjudes 91.9%-ga.

Taanlast soovis endale ka Calgary Flames, aga sobivat paketti ei suudetud kokku panna. Samuti võis komistuskiviks olla Leafsi ja Ducksi vahel valitsevad soojad suhtes. Need kaks on alates 2009. aastast omavahel teinud tervelt 15 vahetustehingut.

Viimase kümne hooaja jooksul on Leafsi eest põhihooajal väljakul käinud 18 erinevat puurivahti. Kui kõik läheb hästi, siis saab selle karusselli nüüd lõpetada.

Penguins heiskab võidubänneri Capitalsi nina all

Vaid kaheksa päeva pärast seda, mil Pittsburgh Penguins neljandat korda Stanley karika enda kätte sai on juba selge, kelle vastu järgmisel hooajal selle kaitsmist alustatakse. Hooaja avamatš on kodus Aleksandr Ovetškini ja Washington Capitalsi vastu.

(foto: todaysslapshot.com)
Penguins alustab hooaega 13. oktoobril. Esimesed mängud on kavas päev varem. Hooaeg lüüakse lahti nelja vinge rivaliteediga. Kuigi klassikaline Montreal Canadiens vs Toronto Maple Leafs vastasseis jääb üllataval kombel liiga juubeliaastal ära. Leafsi ootab hoopis Ontario provintsi lahing Ottawa Senatorsiga.

Lisaks toimub avaõhtul Alberta provintsi lahing. Edmonton Oilers alustab mänge uues koduhallis Rogers Place'is Calgary  Flamesi vastu. Tutvust saavad uuesti sobitada ka Chicago Blackhawks ja St. Louis Blues ning San Jose Sharks ja Los Angeles Kings.

Enamus meeskondadest mängivad esimese kodumängu üsna kiirelt ära. On vaid mõned õnnetud, kes peavad seda pikemat aega ootama. Boston Bruins ja Philadelphia Flyers alustavad 20. oktoobril, Anaheim Ducks on esimest korda Honda Centeris 23. oktoobril ning Carolina Hurricanes alustab uut hooaega kahenädalase välisturneega. Esimene kodumatš on kavas 28. oktoobril.

Kõigi meeskondade täielik mängukalender avaldatakse homme.

Vatanen sai Ducksilt 4-aastase pikenduse

Anaheim Ducksi peamänedžer Bob Murray saab sel suvel kõvasti oma allkirja andmist harjutada. Praktiliselt poolel meeskonnal on lepingud lõppemas. Tihedat tintimist alustati eile, mil Sami Vataneniga 4-aastane pikendus tehti.

(foto: Stephen Dunn/Getty Images)
25-aastane Vatanen ringles veel talvel erinevates üleminekujuttudes, kuna Ducks hindas tema palganõudmiseid liiga suurteks, kuid nüüd jõuti mõlemaid pooli rahuldava kokkuleppeni.


Soomlasest kaitsemees tegi lõppenud hooajal oma karjääri parima aasta, kogudes põhiturniiril 71 mänguga 38 punkti (9+29). Ülekaalus korjatud söödupunktide osas jäi Jyväskylä mees 15-ga alla vaid Ryan Getzlafi saagile (16).

Sotšis Soome koondisega olümpiapronksi võitnud Vatanenist oleks saanud piiratud vabaagent. Sama staatusega on Ducksil veel neli mängijat. Nende hulgas teine talendikas kaitsja Hampus Lindholm ja hooaja meeskonna esikindana lõpetanud Frederik Andersen. Piiranguteta vabaagente on klubis seitse.

Murrayl on seoses suvega suured plaanid ning lisaks uute lepingute tegemisele võib temalt oodata ka mitmeid vahetustehinguid.

"Soovime saada veel mõned drafti valikud. Oleme jõudnud punkti, kus on võimalik edu saavutada, aga samas peame hakkama ka uuesti varusid soetama, et oma mängijate varamut suurendada," tutvustas klubi juht oma kavatsusi.

Ducksil on nii tänavuses kui ka järgmises draftis kasutada ainult viis valikut.

Murray on ka öelnud, et suve üheks suurimaks prioriteediks saab olema vasakäärest väravaküti hankimine.

Ilja Brõzgalov soovib uuesti NHL-is mängida

Pärast Cam Wardi lepingupikendust on väravavahtide hulk tänavuses vabaagentide klassis jäänud üsna tagasihoidlikuks. Kõige nimekama puuriluku leiab hoopis nende härrade seast, kes lõppenud hooaja üldse vahele jätsid. Selleks on Ilja Brõzgalov, kes on andnud ka teada, et soovib uuesti NHL-is mängida.

(foto: Getty Images)
Hokimaailma suurim universumi uurija mängis NHL-is viimati eelmisel hooajal, mil tema esimene klubi Anaheim Ducks detsembris venelase aastase lepingu peale võttis. Küll kestis aga tema tagasitulek vaid mõned kuud. Veebruari lõpus osteti leping välja. Ja seda ka väga hea põhjusega.

Brõzgalov suutis meeskonnale kaheksast mängust tuua vaid ühe võidu. Ta lasi keskmiselt 4.19 väravat ning tõrjus ainult 84.7%-ga. Mõistetavatel põhjustel oli nende numbritega eelmisel suvel raske endale uus leping välja teenida. Kuid see pole mänguisu kahandanud.

"Tunnen kirge enda sees ja tuld silmis. Soovin seista silmitsi uue väljakutsega ning tahan võimalust mängida maailma parimas liigas," ütles venelane sel nädalal ilmunud intervjuus.

NHL-is viite erinevat klubi esindanud Brõzgalov sai suure tahtmise uuesti tagasi tänavuste playoffide käigus.

"Olen vaadanud palju hokit, aga playoffide ajal jõudis mulle asi päriselt kohale," lisas Brõzgalov. "Mõistsin, et soovin uuesti tunda seda elevust, mängimise ajal tekkivat adrenaliini, väljakutset peatada maailma kõige talendikamad mängijad. Tundsin sellest tõsiselt puudust. Mida rohkem mänge vaatasin, seda enam kirge minu sees tekkis."

Venelase agent Rich Winter usub, et Brõzgalov on võimeline tõusma tagasi tasemele, mis 2014. aasta playoffideks temast Minnesota Wildi esinumbri tegi.

"Olles pärast aastast pausi töötanud koos Dominik Hašekiga ja teades, millised treeningud Iljal suvel plaanis on, ei kahtle ma hetkekski, et ta suudab mängida sellel tasemel, millega ta Wildi kaks aastat tagasi playoffidesse tüüris," ütles Winter.

Järgmisel nädalal 36-aastaseks saav väravavaht võiks olla uut puurilukku otsiva meeskonna jaoks hea säästuvariant.

"Kuna Ilja on valmis mängima tagasihoidliku palga eest ja nõustub enamuse töötasust saama boonustega, siis on see unikaalne võimalus meeskonnale, kes otsib kogenud esikinda koha nimel võitlevat väravavahti," lisas Winter.

Raha pole Brõzgalovi jaoks ka selgetel põhjustel stiimuliks. 2013. aastal tema lepingu välja ostnud Philadelphia Flyers maksis tänavu venelasele meeskonna eest mitte mängimise eest kuus miljonit dollarit. Järgmise nelja hooaja jooksul saab ta Flyersilt veel 14 miljonit.

Asi ametlik: Datsjuk lahkub Venemaale

Detroit Red Wings alustab järgmise hooajaga uut ajastut. Pikalt meeskonna ikooniks olnud Pavel Datsjuk teatas ametlikult, et lahkub aasta enne lepingu lõppu Venemaale. Järgmisel kuul 38-aastaseks saav ründaja loodab mõne KHL-i meeskonna eest väljakule minna.

(foto: mexicocityun.com)
"Minu perekond ja mina oleme otsustanud, et on käes aeg koju naasta," teatas Datsjuk täna.

Veel pole teada, millise KHL-i klubi ridades kahekordse Stanley karikavõitja karjäär jätkub. Tema agent Dan Milstein pole enda sõnade kohaselt oma kliendile veel lepingupakkumisi avaldanud.

Küsimusele, kas uueks koduks saab olema ilus Peterburi linn vastas Datsjuk: "Kogu Venemaa on ilus."

Datsjuk lahkub kuulsa ajalooga klubist, olles end mitmes statistilises valdkonnas mänginud esikümnesse.



Lisaks suurepärase klassiga mängijast ilma jäämisele kurvastab Red Wingsi ka see, et venelase keskmine palk 7.5 miljonit dollarit jääb endiselt üheks hooajaks klubi palgafondi hõivama. Kuigi Milstein ütles sellega seoses, et tõenäoliselt loobub Red Wings mõne vahetustehinguga tema kliendi lepingust.

Kings ei kaalu Brownist loobumist

Kui Anže Kopitar lõppeval nädalal Los Angeles Kingsi uueks kapteniks määrati, siis oli alust arvata, et seni C-tähte rinnal kandnud Dustin Browni lips on klubis läbi. Kuid nii siiski pole. Vähemalt veel mitte. Peamänedžer Dean Lombardi loodab selle sammuga kogenud ründajalt paremad esitused välja võluda.

(foto: thehockeywriters.com)
Brown piirdus tänavu teist hooaega järjest vaid 11 väravaga, mis tema karjääri halvim näitaja. Punkte jäi kirja ainult 28. Rohkem kui poole võrra vähem võrreldes elu parima hooajaga (2007/08, 60 punkti).

"Usun täielikult, et ta leiab uuesti oma mängu. Ta mõistab hästi seda, et eduka meeskonnana tegutsemiseks vajame temalt paremaid esitusi, milleks ta ka võimeline on," ütles Lombardi 31-aastase ameeriklase kohta, lisades et mitte väga ammu oli tema näol tegu liiga ühe parima jõulise ründajaga.

Kaptenivahetust ei maksa ehk tõesti liiga tõsiselt võtta. Äsja klubi ajaloo esimeses Stanley karika finaalseerias osalenud San Jose Sharksil on meeskonnas koguni kaks endist kaptenit.

Muutuse näol on võimalik lüüa kaks kärbest ühe hoobiga. See võiks Browni silmis uuesti tule sütitada ning uus kapten Kopitar võiks oma mängu veelgi parandada.

"On käes aeg Kopitaril asi üle võtta. Ta on meie üks parimaid mängijaid ja alustab oma parimaid mängija aastaid. Nüüd on käes tema kord," rääkis Lombardi uue C-tähe kandja kohta.

28-aastane Kopitar oli tänavu üheksandat hooaega järjest (!) meeskonna resultatiivseim mängija. 81 matšiga õnnestus koguda 74 silma (25+49). Sloveeni hinnangul muutuse tõttu mingisugust tüliõuna ei teki.

"Suus on üheaegselt magus ja mõru maitse, kuna oleme temaga väga head sõbrad. Oleme minu kümne LA-s veedetud aasta jooksul arendanud tugeva üksteisemõistmise," kommenteeris Kopitar. "Ma ei ütleks, et tegu on kohmetu olukorraga. See on äkki lihtsalt veidi mõru, aga ma ei arva, et see meievahelist suhet muudab. Vajan teda endiselt enda kõrvale, et ta mind paljude asjadega aitaks ja loodetavasti tuleme sellega toime ning jätkame koos töötamist."

Vaatamata sel nädalal tehtud otsusele on Lombardi Browni nimetanud klubi ajaloo parimaks kapteniks. Kopitarile on korralik eeskuju ette pandud.

Flames palkas peatreeneriks Glen Gulutzani

Tänasest on kõik meeskonnad endale järgmiseks hooajaks peatreeneri leidnud. Viimasena lõpetas otsingud Calgary Flames, kes palkas uueks tüürimeheks Glen Gulutzani. 44-aastane kanadalane töötas viimased kolm hooaega Vancouver Canucksi abitreenerina.

(foto: Twitter @SportsCentre)
Vaatamata treeneri kohta üsna noorele vanusele on Gulutzanil juba suured kogemused. Karjäär algas ECHL-is hooajal 2003/04 Las Vegas Wranglersi juures, mis oli toona üks Flamesi tütarklubidest. Samuti on Gulutzan ka juba NHL-is peatreenerina töötanud. 2011. aastal võttis ta Dallases Marc Crawfordilt tüüri üle. Kahe hooaja jooksul tõi Gulutzan meeskonnale 130-st mängust 64 võitu.

"Gleniga kohtudes sai varakult selgeks, et ta sobib ideaalselt," ütles uue treeneri kohta peamänedžer Brad Treliving.

2010. aastal Starsi AHL-i meeskonna finaali tüürinud peatreeneriga tuleb selge stiilimuutus.

"Muudame kindlasti veidi oma mängustiili. See saab olema põnev ja ühtne meeskond, mida ta nägema hakkate," tutvustas Gulutzan, lisades et meeskonnal on suurepärane noortest mängijatest koosnev vundament ning hea potentsiaal.

Gulutzani peamiseks tugevuseks peetakse head suhtlemisoskust. Teda on võrreldud Willie Desjardins'i ja Dave Tippettiga.

VIDEO: Playoffide parimad hetked

Tänavune NHL-i hooaeg läheb ajalukku kui läbi aegade teine, mil põhiturniirilt ei suutnud end edasi murda mitte ükski Kanada klubi. Lisaks oli märkimisväärne see, et läänekonverentsi viimaste aastate valitsejad Los Angeles Kings ja Chicago Blackhawks langesid juba playoffide avaringis. Karikamängudes oli mitmeid meeldejäävaid hetki.

(foto: Twitter @NHL)
TOP 10 videosse mahuvad nii vägevad väravad kui tõrjed. Esikoha haaras endale Patrick Kane.

Malkin ja Bonino olid finaalis samuti vigased

Tuleb välja, et Kris Letang ja Matt Cullen polnud ainsad Pittsburgh Penguinsi mängijad, kes äsja lõppenud finaalseerias mängimiseks terviseprobleemid ületama pidid. Jevgeni Malkin ja Nick Bonino olid samuti vigased. Mõlemale valmistas muret küünarnukk.

(foto: atlanticbb.net)
Boninol oli vasakus küünarnukis tekkinud põletik, mida kangete antibiootikumidega raviti.

"Ma käisin iga päev haiglas tilgutite all ega treeninud viimase seeria ajal üldse," ütles 28-aastane ründaja eile, mil CONSOL Energy Centeris riietusruumi tühjendamas käidi, lisades et ta oli hotellitoas karantiinis.

Playofffides nelja värava ja 18 punktini jõudnud ning sellega karikavõidu üheks peamiseks kangelaseks kerkinud Bonino oli ka väga lähedal finaalist eemale jäämisele. Ta kannatas 37.8-kraadise palaviku all ja kui kehatemperatuur oleks kerkinud üle 38.3, siis poleks tohtrid teda jääle lubanud.

Vaatamata keerulisele seisule paugutas Bonino finaalis kuue mänguga 1+2.

Malkin mängis vigastusega, mis temalt ka põhihooaja viimased kohtumised röövis. Trauma tõsidus selgub täpsemalt pärast tänaseid uuringuid. Klubi peamänedžeri Jim Rutherfordi sõnadest võib välja lugeda, et ees ootab märkimisväärne vigastuspaus.

"Tegu on tüübiga, kes mängis tõsise vigastusega palju varem, kui enamus kutid seda teeksid ja panustas oma meeskonna edusse. See näitab tema iseloomu. See oli päris muljetavaldav," ütles Rutherford, märkides et ees võib oodata operatsioon, mis taastumisaega pikendab.

29-aastasel venelasel oli playoffides kaks vähemalt kolmemängulist punktipõuda, kuid viimane neist sai murtud väga magusal hetkel. San Jose Sharks oli finaalis 3. mängu võiduga uuesti elu sisse saanud, enne kui Malkin 4. mängus võiduvärava võrku toimetas.

Karikamängudes jäi Malkini nimele kokku kuus väravat ja 18 punkti, mis ühe katkise küünarnukiga mängides täitsa viisakas saak.

Päris tervelt ei tulnud hooaja otsustavatest mängudest välja ka Bryan Rust. Kahes seeriat otsustanud kohtumises kahe väravaga säranud kollanokast ründaja murdis finaali 6. mängus sõrmeluu.