Rootslaste invasioon jätkub

Viimase kahe aasta Rootsi meister Skelleftea AIK on selle nädala lõpuks NHL-ile kinkinud neli mängumeest. Kui nädala alguses sai selgeks Joakim Lindströmi siirdumine St. Louis Bluesi ja Johan Almi liitumine Nashville Predatorsiga, siis nüüd on selgunud, et karjääri jätkavad ookeani taga ka Melker Karlsson ja Oskar Sundqvist. Esimene on San Jose Sharksi uus ründaja, teine värske Pittsburgh Penguinsi täiendus. Lisaks on Boston Bruins sõlminud lepingu Djurgardeni Linus Arnessoniga.

(foto: Andre Ringuette)
23-aastane Karlsson sai tänavu põhihooajal AIK särgis 48. kohtumisega kirja 25 punkti (9 väravat). 14. playoff-kohtumises pani ta 4 + 8. Omal ajal draftimata jäänud mängumees sõlmis Sharksiga üheaastase lepingu.

Sundqvisti draftis Penguins kaks aastat tagasi 81. mehena. AIK esindusmeeskonna eest jõudis ta pidada vaid 65 põhihooaja kohtumist enne, kui Penguins ta ookeani taha ära tõi. Neis tegi ta 7 + 10. Olles klubiga sõlminud kolmeaastase lepingu, võib eeldada, et uut hooaega alustab ta AHL-i tütarmeeskonnas Wilkes-Barre/Scranton Penguins.

Arnesson on 19-aastane kaitsja, kelle Bruins võttis mulluses draftis 60. valikuna. Djugardeni põhimeeskonna eest, kes mängis tänavu Rootsi esiliigas, pääses ta kokku väljakule 78. põhihooaja kohtumises. Nendes sai ta kirja vaid seitse punkti. Tegu on väga kaitsva mentaliteediga mängijaga. Playoffides jäi ta tänavu kuues kohtumises nulli peale, kuid sellest hoolimata jõudis Djurgarden Rootsi kõrgliigasse tagasi.

Michael Del Zotto ja Ryan Callahan - kaks õnnetut meest

Elu NHL-is ja üldse USA profiliigades võib mängijate jaoks olla väga karm. Oma saatuse suhtes ei omata mitte mingisugust sõnaõigust, kui just pole õnnestunud lepingusse kaasata üleminekutele kehtivat ei-sõna õigust. See privileeg on aga vaid tähtmängijatel. Enamus võivad minna magama ühe klubi rivistuses ja ärgata üles teise meeskonna mängumehena. Kaks nendest mängijatest olid tänavu Michael Del Zotto ja Ryan Callahan. Mõlemad lahkusid hooaja keskel Stanley karikafinaali jõudnud New York Rangersist.

(foto: Scott Levy/Getty Images)
Callahani vastu sai Rangers Tampa Bay Lightningust Martin St. Louis, kes on klubi teekonnal finaali mänginud väga tähtsat rolli. Tehing läks Rangersi jaoks otse kümnesse. Callahani jaoks aga mitte nii väga. 29-aastane ründaja leidis ennast põhihooajal healt positsioonilt, sest Lightning omas idakonverentsis võrreldes tema endise klubiga paremat positsiooni, kuid playoffides pöörati see pea peale.

Lightning kukkus juba avaringis Montreal Canadiensi vastu mängudega 0-4 välja. Kaptenina Rangersi A ja O olnud Callahan sai väga varakult jääda suvepuhkusele, samas kui tema endised meeskonnakaaslased on juba korralikult habetunud. Väga valusal kombel ei kuulunud Callahan tänu veninud lepingukõnelustele enam Rangersi plaanidesse just siis kui klubil õnnestus pärast mitmeid üritusi ennast viimaks finaali murda.

Sarnaselt Callahanile samuti kuni selle hooaja keskpaigani kogu senise karjääri Rangersi värve esindanud Del Zotto leidis ennast Nashville Predatorsist. Rangers hankis tema vastu kantrimuusika pealinnast Kevin Kleini näol endale kogenuma kaitsja. Plaan töötas varasemalt neli karikavõitu saanud klubi jaoks taas ideaalselt olgugi, et Kleini on playoffides kasutatud keskmiselt vaid 13 minutit mängus.

Del Zotto kukkus potentsiaalse karikavõitja rivistusest piltlikult öeldes pärapõrgusse, kus pärast Barry Trotzi lahkumist ootab ees uus algus, koos kõigi selle valude ja vaevadega. 23-aastane kaitsja on ka oma pettumust selle sündmustekäigu suhtes avaldanud.

"On raske näha endisi meeskonnakaaslasi seal, kuhu nad jõudnud on. Mul on nende üle hea meel ja mul on Rangersis palju sõpru, aga sooviksin ise samuti olla seal," ütles Del Zotto eile Rangersi kvalifitseerumist kommenteerides.

Mõnedel meestel on aga võrreldes Callahani ja Del Zottoga palju rohkem õnne. Rangersi Dan Carcillo mängib viimase viie hooaja jooksul karikafinaalis kolmandat korda! Ta kuulus Philadelphia Flyersi koosseisu 2010. aasta karikafinaalis, kui sellele eelnenud hooaja keskpaigas oli ta hangitud Phoenix Coyotesist. Mullu kuulus ta Chicago Blackhawksi rivistusse ja sai oma nime ka karika peale kirja. Rangersisse saabus ta tänavu jaanuaris Los Angeles Kingsist.

Teise finalisti selgitamiseks läheb vaja 7. mängu

Chicago Blackhawks on tänavu läänkonverentsi finaalis lähedal eelmise aasta konverentsi poolfinaali saavutuse kordamisele. Detroit Red Wingsi vastu tuldi mullu esmakordselt klubi ajaloos playoffides välja 1-3 kaotusseisust. Nüüd on endale see võimalus antud Los Angeles Kingsi vastu saadud 4-3 võiduga. Otsustavatel hetkedel on Patrick Kane taas tegemas seda, mida ta teeb kõige paremini - kannab meeskonda oma õlgadel. Eelmises matšis nelja söödupunktiga säranud ründaja tegi seekord 2 + 1.

(foto: cbc.ca)
Dwight King viis kodus mänginud Kingsi kolm minutit enne avakolmandiku lõppu juhtima, kuid Kane alustas päästetööd kohe teise kolmandiku alguses. Sellest oli kulunud 1:12, kui ta viigistas mängu arvulises ülekaalus. "Selles seerias ei anta palju tegutsemisruumi ja kui selle saad, siis tuleb see ära kasutada," kommenteeris 25-aastane jänki pärast mängu.

Vaid umbes poolteist minutit pärast viigiväravat pääses Blackhawks ka juba ette. Teist mängu järjest skooris Ben Smith. Karikakaitsja sai eduseisu nautida viimase kolmandiku kuuenda minutini. Drew Doughty tegi 2-2 ja kaks minutit hiljem Alec Martinez arvulises ülekaalus veel ka 3-2. Blackhawks oli 12 minuti kaugusel välja pudenemisest ja mängumootorisse olid tekkinud liivaterad.

Blackhawks sai viimasel kolmandikul kirja vaid kolms väravale viset, kuid uskumatult kombel osutusid kaks neist väravateks. Duncan Keith tegi kaheksa ja pool minutit enne lõppu Kane'i eeltöö järgselt 3-3 ja seejärel veidi vähem kui neli minutit enne lõppu tõi Kane oma playoffide kaheksanda tabamusega Blackhawksile võidu. "On uskumatu, milleks ta on võimeline nendes suurtes mängudes, kus meie hooaeg on kaalul," ütles meeskonnakaaslase kangelastegude kohta Jonathan Toews. "Mitte keegi teine ei näi selleks võimeline olevat. See on üsna hämmastav."

Lõpus päästis omad oluliste tõrjetega ka Corey Crawford, kes sai lõpuks kirja 26 tõrjet. Jonathan Quick tõrjus teises puuris 21 pealeviset. Kaugel polnud ka haruldane väravavahtide kaklus. Teise kolmandiku lõpus läksid Crawford ja Quick nina pidi kokku, kuid kindad jäid siiski kätte. Nagu tõestab aga pildimaterjal, siis oli Blackhawksi puurilukk juba valmis nendest loobuma.


Intsidendi algatas Crawford, kes läks pärast kolmandiku lõpusireeni väljaku keskele Quicki ootama.

"Sellel seerial on oma vau-faktor, eriti viimases kahes matšis. Vastamisi on kaks võistlushimulist klubi, kellel on nendes olukordades rohkelt kogemusi. See on hämmastav ja enam paremaks minna ei saa," lausus Blackhawksi peatreener Joel Quenneville.


Seeria otsustav mäng peetakse Chicagos meie aja järgi ööl vastu esmaspäeva.

Esimene Stanley karikavõistluste finalist on New York Rangers!

Just siis kui lausa füüsiliselt oli tunda, et idakonverentsi finaalis on toimunud pöörang ning Montreal Canadiens pigistab kivist välja vähemalt 7. mängu, leidis seeria oma lõpplahenduse. New York Rangers haaras kodujääl 18 006 silmapaari ees 1-0 võidu ning pääses sellega oma esimesse Stanley karikafinaali alates aastast 1994. Siis olid meeskonna veduriteks Mark Messier, Adam Graves ja Brian Leetch. Nüüd Henrik Lundqvist ja paljud teised. Mängitakse tõelist meeskonna mängu.

(foto: Julie Jacobson/The Associated Press)
Rootslasest väravavaht tegi jalka skooriga lõppenud kohtumises 16 tõrjet. Rangers mängis kõik 60 minutit tõeliselt fokusseeritult, silme ees vaid üks siht - finaal. "See on uskumatu," kommenteeris finaali jõudmist Lundqvist. "Meie kolmas periood oli arvatavasti kogu playoffide parim." Rootslase jaoks on 1-0 tulemuse näol tegu karjääri üheksanda playoffide nullimänguga, mis kordab klubi rekordit. Küll sai aga temast rekordiomanik võitude arvestuses. Neid on tal nüüd kirjas 42, mida on ühe võrra rohkem kui Mike Richteril, kes 1994. aasta karikavõidu ajal postide vahel seisis.

Rangers kaitses Lundqvisti poolt kiidetud viimasel kolmandikul ihu ja hingega 1-0 eduseisu. Selle oli toonud teise kolmandiku lõpus Dominic Moore. Kuulsa Harvardi ülikooli lõpetanud ründaja, kes jättis abikaasa surma tõttu kogu eelmise hooaja vahele, lõpetas 14-mängulise väravatepõua ja seda ülitähtsal hetkel.


Sel aastal ema surma näol suure tragöödia keset playoffe üle elanud Martin St. Louis on finaalis tagasi pärast kümne aastast pausi. "Minu jaoks on olnud tegu raske aastaga, kuid finaali jõudmine muudab selle kõik lahedaks. Võimalus mängida Stanley karikafinaalis koos nende meeskonnakaaslastega, kes on mulle viimastel nädalatel olnud suureks toeks, muudab selle veel erilisemaks," ütles St. Louis.

Dustin Tokarski hoidis Canadiensit mängus ja sai lõpuks kirja 31 tõrjet, aga külaliste mäng lämmatati viimasel 20 minutil täiesti ära. Lundqvisti ohustati vaid viie üritusega. "Ta oli minu meelest suurepärane ja andis meile igas kohtumises võiduvõimaluse," märkis Canadiensi boss Michael Therrien oma noore varuväravavahi kohta.

Sel korral ei vedanud aga Canadiensi rünnak välja. Playoffides jäädi alles teist korda nulli peale. Kohtumine oli üllatavalt väravatevaene. Enne seda matši oli tänavuses konverentsi finaalides skooritud keskmiselt 6.9 kolli mängus.

Rangers on kokku oma ajaloo vältel finaalis nüüd 11. korda. Varasemalt on võidetud neli karikat.

Blues hankis vähetuntud rootslase

Playoffide avaringis välja kukkunud St. Louis Blues on juba alustanud uueks hooajaks meeskonna komplekteerimist. Mõnevõrra üllatuslikult on kahe hooaja vaheline esimene täiendus Joakim Lindström. 30-aastase ründajaga sõlmiti üheaastane leping, mille järgi tasutakse talle 700 tuhat dollarit ehk veidi üle 514 tuhande euro. Viimased neli hooaega on ta mänginud koduses meistriliigas Skelleftea AIK eest. AIK krooniti tänavu teist aastat järjest Rootsi meistriks ja Lindström oli nii põhihooaja kui ka playoffide MVP.

(foto: jaakiekkoexpertti.com)
14 playoff-mänguga kogus Lindström 18 punkti (6 väravat). Põhihooaja numbriteks olid 63 punkti (23 väravat) 55. mängus. Skellefteas sündinud ründaja kuulus ka Rootsi MM-koondisesse. Teekonnal pronksile panustas Lindström viie värava ja kuue söödupunktiga.

NHL-i draftiti ta 2002. aastal Columbus Blue Jacketsi poolt 41. valikuna. Jacketsis mängis ta ka praeguse Bluesi peatreeneri Ken Hitchcocki käe all. Lisaks on ta NHL-i esindanud ka Phoenix Coyotesi ja Colorado Avalanche'i värve. 97 kohtumisega kogus ta põhihooaja mängudes 33 punkti (17 väravat).

"Ta on mängija, kes on käinud Põhja-Ameerikas, kuid läinud siis Euroopasse tagasi ja teinud suure arenguhüppe," ütles Lindströmi kohta Bluesi peamänedžer Doug Armstrong. "Ta oli algselt Põhja-Ameerikasse siirdudes arvatavasti liiga noor. Nüüd soovis ta aga naasta ning temast olid huvitatud mitmed klubid."

Armstrong tunnistas ka, et Lindström on Bluesi ründaja Alexander Steeniga head sõbrad, mis võis aidata klubil ta teiste eest endale napsata.

Skellefteast on endale sel nädalal täiendust saanud ka Nashville Predators. 22-aastase kaitsja Johan Almiga sõlmiti kaheaastane leping. Põhja-Ameerikasse saabub ta 135 mängulise Rootsi meistriliiga kogemusega.

Küll on aga vastupidises suunas - NHL-ist Euroopasse - kolinud Rootsi MM-koondise esiväravavaht Anders Nilsson. New York Islandersi eest kahel hooajal 23. kohtumises osalenud rootslane jätkab oma karjääri KHL-is Kaasani Ak Barsis.

Corey Crawford on seadusega pahuksis...või siis ka mitte

Corey Crawford aitas 40 tõrjega Chicago Blackhawksi läinud ööl Los Angeles Kingsi vastu üliolulise võiduni, kuid elu ei ole hetkel 29-aastase väravavahi jaoks vaid lust ja lillepidu. Ta on sattunud Los Angelese politsei uurimise alla seoses intsidendiga, mis juhtus seeria neljandas matšis. Väidetavalt pritsis ta ühte Kingsi toetajat veega nii pahasti, et kannataja elukvaliteet on selle järgselt tohutult langenud. Mehelt, kes hakkab alates järgmisest hooajast teenima 6.5 miljonit dollarit aastas, on seega ka hea valuraha küsida.

(foto: sbnation.com)
Kannatajaks on 27-aastane Clark Wong, keda Crawford veepudeliga "ründas" pärast seda, kui ta neljanda kohtumise lõpuhetkedel pingile võeti. Wong toimetati mõned minutit pärast seda mängult minema ja loomulikult hakkasid just siis silmad kipitama ning tabas meeletu valu.

Mõlemad pooled on kommentaaridest keeldunud. Wong väidetavalt seetõttu, et on saanud surmaähvardusi. LAPD on juhtumi kohta öelnud: "Tegu on vahejuhtumiga, mis ei vääri meie poolt väga suurt tähelepanu." Ehk siis tegelikult mingisugust tõsist uurimist sellele ei järgne.

Pärast eilset liigub Crawfordi tänavuse vormi kohta üks huvitav fakt. Olgugi, et enne läänekonverentsi finaali olid tal silmapaistvad numbrid, on ta siiski nüüdseks enda selja taha lasknud neli või enam väravat juba seitsmes mängus. Mullustes playoffides juhtus see vaid kaks korda.

John Moore'ile kahemänguline karistus

Karistuste ja vigastuste rohke idakonverentsi finaalseeria Montreal Canadiensi ja New York Rangersi vahel on jõudnud lõpusirgele. Rangers on Stanley karikafinaalist vaid ühe võidu kaugusel ja selle elutähtsa võidu üritamiseks on meeskonnal kaks mängu. Nendes tuleb aga hakkama saada ilma kaitsja John Moore'ita. 23-aastane mängumees saadeti eelmises matšis Dale Waise'i ründamise eest varakult dušši alla ning NHL on teda nüüd karistanud kahemängulise võistluskeeluga.

(foto: sportsrender.com)
Intsident juhtus viimase kolmandiku keskpaigas, mil Canadiens oli Rangersi taas maha raputanud ja pärast 4-4 viigiseisu 6-4 juhtimas. Weise'il jäi lõualuu omale kohale - erinevalt Derek Stepanist, kes kolmandas matšis samamoodi Brandon Prusti poolt maha murti -, kuid 25-aastasel ründajal oli intsidendi järgselt selgelt vaja meeskonnakaaslaste toetust, et jalgel püsida.


Moore on liigas mängimas alles kolmandat aastat ja pole varasemalt räpase käitumisega silma paistnud. Hoopis vastupidi, tänavusel põhihooajal teenis ta 74. mänguga vaid 25 häbiposti minutit.

Võimalikku karistust oodati ka Rangersi Derek Dorsettile, kes ühes olukorras lõi Mike Weaverit peaga, kuid tema siiski pääses ülikonnast. Samuti pääses mängukeelust ka hiljem Rangersi ründajale kepiga äsanud kübaratriki kangelane Rene Bourque.


Poksimatš ja ka veidikene hokit jätkub tuleval ööl kell 3.

Karikakaitsja hooaeg jätkub veel vähemalt ühe mängu

Chicago Blackhawks seisis playoffidest väljalangemisega silmitsi, kui viiendas matšis tuli võõrustada Los Angeles Kingsi. Seda oli ka kohe alguses näha. Nurka aetud loom võib olla väga ohtlik ning seda ka Blackhawks tõestas. Esimese nelja minutiga oli tablool 2-0. Küll jõudis aga Blackhawks ennast veel kaotusseisu mängida enne, kui teisel lisaajal Michal Handzusi väravast 5-4 võideti. Kings läheb saba jalge vahel koju tagasi, kuid kõik on endiselt nende endi kätes.

(foto: Getty Images)
Kohtumisest oli kulunud vaid 30 sekundit, ku Drew Doughty teenis vastase kukutamise eest mängu esimese karistuse. Blackhawks kasutas selle arvulise ülekaalu ka kiirelt ära. Mänguaega oli kulunud veidi üle minuti, kui Brent Seabrook sai värava näol kirja selle seeria esimese punkti.

Doughty sai karistusboksist väljas, aga Blackhawksi rünnaku tuhinat see ei peatanud. Neljandal minutil oli teine kaitsja Johnny Oduya õigel kohal ja litter taas Jonathan Quicki selja taga. Mõlema Blackhawksi värava puhul sai söödupunkti ka Patrick Kane, kes kogus neid endale lõpuks neli.

Kui möödunud oli 9:49 lasti viimaks ka Kings tabloole. Jarret Stoll tegi külaliste poolt vaadatuna 1-2. Sellele vastas aga kiirelt Brandon Saad, kes tegi oma varajase karjääri ühe parima mängu. Efektiivsuse näitaja oli tal lõpuks +4. "Minu hinnangul oli "Saader" täna parim mängija väljakul," tõdes Kane, kes ise tegelikult kohtumise parimaks valiti.

Olenemata Kane'i ja Saadi pingutustest oli aga Blackhawks 20 kaugusel väljakukkumisest. Marian Gaboriku, Dustin Browni ja Tanner Pearsoni tabamused viisid Kingsi 4-3 ette. "Näitasime iseloomu, kui tulime kaotusseisust välja, aga me ei leidnud võiduväravat," tõdes Justin Williams. "Karikakaitsja vastu pole kunagi kerge võita."

4-3 eduseisust Kingsile ei piisanud, sest kohe viimase kolmandiku alguses viigistas mängu Ben Smith. Järgnes lisaaeg, mis pani paljud ahhetama. "Olen elu jooksul näinud mitmeid mänge, kuid see oli läbiaegade uhkeim lisaaeg," ütles Blackhawksi peatreener Joel Quenneville.

Esimese lisaaja teises pooles mindi uskumatul kombel ligi kaheksa minutit ilma ühegi vileta! Võitjat esimese 20 minutiga aga ei selgunud. See sai selgeks vahetult teise alguses. Kogu mänguaega oli kulunud 82:04, kui Saadi suurepärane sööt Handzusi leidis ning Slovakkia vanameister jättis karikakaitsja veel vähemalt üheks mänguks ellu.

"Kaks venda lendasid Saadile peale ja mina jäin vabaks. Olin üllatunud, et mind nii vabaks jäeti, Saad ootas pikalt, aga andis mulle siis suurepärase söödu," ütles Handzus on tänavuste playoffide teise värava kohta.


Mõlemad väravavahid said lõpuks kirja 40 tõrjet. Eriti uhkelt "röövis" Quick teisel kolmandikul Saadi.


Järgmine kohtumine peetakse meie aja järgi laupäeva varahommikul.

Väravatesadu jättis Canadiensi ellu

Montreal Canadiens oli New York Rangersi vastu peetud esimeses neljas kohtumises kokku juhtinud vaid 2 minutit ja 50 sekundit. Meeskond oli ilma väravavahi Carey Price'ita raskustes ja Rangersil oli läinud ööl esimene võimalus nelja võiduni mängitav seeria ära lõpetada. Canadiens sai aga üle 22 aasta taas playoffides kirja seitse väravat ning Rangers alistati 7-4. Kübaratriki kangelaseks kerkis Rene Bourque, kellel nüüd playoffides kirjas kaheksa tabamust. Vaid üks vähem kui põhihooajal!

(foto: sportspyder.com)
Mäng algas väga vingelt, kui juba kahe minutiga oli Canadiens 1-0 ees. Arvulises ülekaalus skooris Alex Galchenyuk. Eduseis kestis kuni kolmandiku keskpaigani. Derek Stepan, kelle lõualuu kolmandas matšis puruks löödi, tegi 1-1. 23-aastase ründaja jaoks oli eelmisest kohtumisest eemale jäämine üldse 4-aastase karjääri esimene mäng, kus ta ei osalenud!

Pärast Rangersi viigiväravat ärkas taas Canadiens. Tomaš Plekanec tegi vaid paar minutit pärast Stepani väravat seisuks 2-1 ja teisele kolmandikule tehtud tempoka algusega saadi ette 4-1. Täpne oli Max Pacioretty ja oma esimese sai kirja Bourque. Need väravad lõpetasid sisuliselt ka Henrik Lundqvisti tööpäeva. Rootslane lasi neli tükki 19. pealeviskega. "Ma ei olnud piisavalt hea. Alustasime mängu paari karistusega, mis pani meid surve alla. Peame kõik mängima paremini, alustades minust," ütles Lundqvist ebaõnnestunud mängu kohta.

Väravavahi vahetus näis ka toimivat. Rick Nashi, Chris Kreideri ja Stepani teine tabamus tõid Rangersi 4-4 viigisadamasse. Rahulolu suurest tagasitulekust said külalised aga nautida vaid minuti. Bourque tegi oma teise ja näis, et see murdis Rangersi vaimu lõplikult. See ja 32-aastase kanadalase kübaratriki vormistamine viimase kolmandiku alguses ning John Moore'i karistus viimase kolmandiku keskel, mille järgelt tuli viis minutit vähemuses mängida.

Lõppseisu vormistas 4:17 enne lõppu arvulises vähemuses tühja võrku David Desharnais. Canadiensi puuri kaitsnud Dustin Tokarski arvele jäi 23 tõrjet. "Kõik räägivad sellest, et Lundqvist on suurepärane väravavaht, aga kas ta on Tokarskist selles seerias parem olnud? Minu arvastes mitte," kommenteeris väravavahi tegevust Bourque, kes oli eelnevas kümnes matšis skoorinud vaid korra.

"Canadiens sai tänu võidule kindlasti veidi lootust juurde," märkis Brad Richards. "Peame aga muretsema vaid enda mänguplaani pärast. Me ei mängi tavaliselt nii nagu me tegime seda täna ja me ei mängi nii ka järgmises matšis. Oleme heas olukorras, kuna järgmine kohtumine on kodus"

"Tegu oli väga kummalise mänguga. Me polnud varasemalt selles seerias sedamoodi mänginud," kommenteeris Rangersi peatreener Alain Vigneault, kes tõi samuti välja selle, et Rangersil on kasutada kodueelis.


Kui Canadiensi poolt polnud seitset väravat playoffides nähtud 22 aastat, siis meeskonna kübaratrikki konverentsi finaalis tuli oodata veelgi kauem. Enne Bourque'i sai sellega viimati hakkama Guy Lafleur aastal 1975.

Blue Jackets pikendas peatreeneriga lepingut

Columbus Blue Jacketsil on selja taga klubi ajaloo edukaim hooaeg. Põhiturniiril võideti 43 kohtumist ja playoffidest saadi samuti kätte oma ajaloo esimene võit. Peatreener Todd Richards on geenius, kes meeskonna nende saavutusteni tüüris. Uuel hooajal saab Richards oma tööd jätkata ning tänavuse edu eest on ta nüüd oma lepingule teeninud ka kaheaastase pikenduse. Olles iga aastaga jõudsalt arenenud on järgmiseks sihtmärgiks playoffide avaringist kaugemale jõudmine.

(foto: Kyle Robertson/Dispatch)
Mängijakarjääri jooksul NHL-is põhihooajal vaid kaheksas kohtumises jääle pääsenud Richards tõusis Blue Jacketsi peatreeneriks 2012. aasta alguses. Mullu viis ta meeskonna playoffidele ülilähedale, kui ukse sulges vaid Minnesota Wildi suurem normaalaja võitude arv. Tänavu murdis aga Jackets tema juhendamisel 5-aastase playoffide põua ning avaringis valmistati Pittsburgh Penguinsile ka korralikult peavalu. Lõpuks jäädi alla mängudega 2-4.

"Todd on Columbus Blue Jacketsi heaks teinud silmapaistvat tööd ja oleme rahul, et ta jätkab meie meeskonna juhtimist," ütles peatreeneri uue lepingu kohta klubi peamänedžer Jarmo Kekäläinen lisades, et tema hinnangul on Richards üks liiga parimaid noori peatreenereid.

47-aastane endine kaitsemängija loodab ka ise, et ees ootavad veel edukamad ajad. "Ootan põnevusega klubi edasist kasvu ja loodan täita lõppeesmärgi, milleks on Stanley karikavõit," ütles Richards, kes enne Blue Jacketsisse saabumist töötas kaks hooaega Minnesota Wildi peatreenerina.

Seni on ta Blue Jacketsile 171-st põhihooaja mängust toonud 85 võitu (edukus 49.7%) ja võib arvata, et liiga ühte noorimat satsi tüürides parandab ta lähiaastatel veelgi senist võiduprotsenti.

Capitalsi uueks peatreeneriks sai Barry Trotz

Rohked spekulatsioonid kuuma koha ümber, milleks Washington Capitalsi peatreeneri tool kahtlemata on, võib nüüd lõppenuks lugeda. Vastutusrikas ametikoht on usaldatud eelnevalt 15 hooaega Nashville Predatorsi tüürinud Barry Trotzile. Lisaks sai Capitals ka uue peamänedžeri. Klubisiseselt edutati sellesse rolli Brian MacLellan, kes oli eelnevalt töötanud asemänedžerina. Klubi omaniku Ted Leonsise sõnul oli Trotz pärast Adam Oatesi vallandamist koheselt sihtmärgiks nr. 1.

(foto: Rich Lam/Getty Images)
"Olime õnnega koos, et ta vaba oli. Tema senised saavutused on suurepärased ja ma loodan, et ta suudab meid tõsta veel kõrgemale," ütles Leonsis Trotzi kohta.

Trotz on ka eelnevalt Capitalsis töötanud. 80ndate lõpus oli ta klubi juures poolekohaga skaut ja enne Predatorsi juurde siirdumist juhendas ta Capitalsi tütarklubisid Baltimore Skipjacksi ja Portland Piratesit.

"Olen väga elevil Washington Capitalsiga liitumise pärast. Tegu on suurepärase klubiga, millel on tugev vundament ja tohutu fännibaas", ütles Trotz Capitalsi kodulehele.

"Tundsime vajadust teha olulisi muudatusi ja seda ma ka tegime, kui lasime eelmisel peatreeneril ning peamänedžeril minna, aga me ei soovinud alustada täiesti algusest," kommenteeris Leonsis MacLellani edutamist.

Varasemalt oli spekuleeritud ka sellest, et Capitalsi peamänedžeriks saab Wayne Gretzky. Nüüd, kus kõik otsused tehtud, on aga nr. 99 need jutud kategooriliselt tagasi lükanud.

Trotzi on hinnatud kaitsva mängustiili spetsialistiks, seega on tegu täpselt Capitalsi vajadustele vastava mehega. Predatorsi tüürides ei saanud ükski tema meeskonna mängumees ühe hooaja jooksul kirja rohkem kui 33 väravat. Nüüd on aga Trotzi kasutuses Aleksandr Ovetškini suurepärane talent.

Kings purustas Blackhawksi

Los Angeles Kings on läänekonverentsi finaalis hakanud kindlalt oma teed minema ja seda suuresti tänu Chicago Blackhawki ebastabiilsele mängule. Kui eelmised kaks matši anti ära ülikehva viimase kolmandikuga, siis neljandas kohtumises alustati täiesti kohutavalt ja 0-3 seisust oli raske väljapääsu leida. 2-5 numbritega lõppenud mäng tähendab, et Blackhawks seisab surmaga silmitsi. Hooaeg võib ühe ainsa eksimuse tõttu juba kolmapäeval lõppeda.

(foto: Harry How/Getty Images)
Kingsil piisas 3-0 edu saavutamiseks vaid kuuest väravale viskest. Corey Crawford tõrjus lõpuks 20-st peale viskest vaid 16. Tegu oli kindlasti tema halvima partiiga tänavustes playoffides. Kui mõni entusiastlikum Blackhawksi toetaja lootis pärast avakolmandikku, et mängust võib veel asja saada, siis need lootused kustutas Drew Doughty teise kolmandiku keskel.

Järjekordselt saadi ülekaalus mängides kaks väravat. Blackhawksi karistuste tappimise protsent, mis oli pikalt üle 90%, on nüüd kukkunud 84.5% peale. "Oleme oma mängu lihtsustanud, üritame litri kaitsjatele toimetada, kes need väravale saadaksid," kommenteeris ülekaalu efektiivsust Doughty, kes koos teise kaitsja Jake Muzziniga tegid mõlemad värava ja said kirja ka ühe söödupunkti. Kahe silmaga lõpetas ka Anze Kopitar, kelle Blackhawks oli viimases kolmes mängus suutnud vaid ühe punkti peal hoida. Marian Gaboriku poolt tuli playoffide kümnes tabamus.

"Ma ei arva, et mängisime halvasti. Tegime lihtsalt mõned vead ja vastaste enesekindlus kasvas aina suuremaks," ütles Jonathan Toews.

Blackhawksi ainsaks helgeks hetkeks jäi Brandon Saadi iluvärav, mis tuli vahetult pärast Doughty tabamust. Viimase kolmandiku keskel tulnud Bryan Bickelli värav vähendas veelgi vahet, kuid rohkemaks Blackhawks suuteline ei olnud. Lõppseisu vormistas tühja väravasse Tanner Pearson.

Bickelli värava puhul oma esimese söödupunkti selles seerias kirja saanud Patrick Kane tunnistas, et 1-3 kaotusseis on Blackhawksi jaoks väga ootamatu. "Tegu on väga halva kohaga. Seeriat alustades ei uskunud me, et võime sellisesse seisu sattuda. Saame vaid iseennast sellest süüdistada, kuid samas oleme ka vaid ise suutelised ennast sellest seisust päästma," ütles Kane.

Blackhaws on varasemalt playoffides 1-3 kaotusseisust välja tulnud vaid korra. See oli mullu Detroit Red Wingi vastu.


Kui kolmapäeval suudab Blackhawks oma naha veel päästa, siis tuleb sama teha ka reedel ja pühapäeval. Uue nädala alguseks peavad mõlemad Stanley karikafinalistid selged olema.

Rangers jõudis karikafinaalist ühe võidu kaugusele

New York Rangers alistas Montreal Canadiensi läinud ööl kolmandat korda ning on nüüd ülilähedal Stanley karika finaalseeriale, kus mängiti viimati 20 aastat tagasi. Võrdsete kohtumises läks lõpuks sentimeetrite mänguks. Canadiensil oli normaalaja lõpu eel võimalus ise juhtima minna, kuid Alex Galchenyuki pealevise tabas latti. Ebaõnne tuli hiljem othutult kiruda, sest lisaajal tõi Rangersile 3-2 võidu Martin St. Louis tabamus. Rangers saab edasipääsu esimest korda üritada ööl vastu kolmapäeva.

(Al Bello/Getty Images)
Rangers kogus endale tervelt 18 karistusminutit ja vastasel lasti arvulises enamuses mängida kaheksa korda. Iroonilisel kombel mindi aga hoopis ise vastaste ülekaalu ajal juhtima. Kaheksandal minutil avas skoori Carl Hagelin.

Kodumeeskond sai eduseisu nautida teise kolmandiku keskpaigani. 1-1 tegi Francis Boullion. Tema tabamus jäi aga üheks vaid viiest väravale viskest, mis Canadiens teisel perioodil tegi. Rangers haaras selgelt initsiatiivi, kuid see suudeti realiseerida vaid üheks väravaks. Eelviimasel minutil skooris pärast Dan Girardi fantastilist ülevälja söötu Derick Brassard. Tabamuse juures sai söödupunkti kirja ka Rangersi väravavaht Henrik Lundqvist, kelle jaoks on selle näol tegu karjääri esimese playoffides saadud punktiga. Selleks oli vaja kaasa teha 85. mängus.

Rohked karistused maksid Rangersile lõpuks kätte viimase kolmandiku alguses. Dominic Moore saadeti 34. sekundil vastase kukutamise eest istuma ning P.K. Subban skooris kui kellal 2:00. Varasemates ringides eredalt säranud kaitsjale oli see selle seeria esimeseks punktiks.

Galchenyuk sai oma supervõimaluse 3:20 enne lõppu. Noor ründaja skooris kolmandas mängus õnne abil võiduvärava, kuid nähtavasti oli kogu hokijumala soosing sellega ka ära kasutatud. Seda tunnistas ka Lundqvist. "Pealevise läks vastu mu keppi ja sealt latti," kirjeldas olukorda rootslane, kes lõpetas 27 tõrjega.

Canadiensi puurilukk Dustin Tokarski sai kirja 26 tõrjet. Noor mängumees paistis järjekordselt silma mitmete "röövimistega", kuid pidi siiski leppima kaotusega. "Keegi kaotas väljaku keskel litri, St. Louis'il oli ilm ja maa aega ning ta leidis täpselt õige koha," rääkis Tokarski.

"Proovisin oma instinkte usaldada. Olin enne teinud häid pealeviskeid, mis Tokarski tõrjus. Läks õnneks, et ta seda tõrjuda ei suutnud," kirjeldas St. Louis oma karjääri 39. playoffide väravat.


Seeria liigub nüüd tagasi Montreali, kus kodumeeskond proovib seda pikendada. "Tegu oli karmi ja kibeda kaotusega, aga seeria pole veel lõppenud. Olen endiselt lootusrikas, kuna meil on veel kaks kodumängu," ütles Canadiensi kapten Brian Gionta.

SKANDAAL: Rangersi treener käis vastaste järel nuhkimas

New York Rangersi ja Montreal Canadiensi vaheline idakonverentsi finaal on alanud väga tuliselt. Avakohtumises sõitis Chris Kreider Carey Price'i vigaseks, kolmandas matšis löödi auti Derek Stepan ning on jagatud mitmeid mängukeelde. Ebasümpaatia on kahe meeskonna vahel justkui iga kohtumisega kasvamas. Õigemini ei kasva see vaid kohtumiste ajal. Canadiens on ülimalt solvunud selle peale, et Rangers saatis oma treeneri nende treeningut vaatama.

(foto: Hakan Nordström)
Laupäeval jäi kaamerate ette see, kuidas Rangersi abitreener Ulf Samuelsson koos teiste meeskonnaliikmetega, kelle seas oli ka peamänedžer Glen Sather, vastaste treeningut jälgis ja märkmeid tegi. See ajas Canadiensi peatreeneri Michel Therrieni maruvihaseks. Nagu selgitab alljärgnev video (alates 3:35), siis iseenesest ei ole vastate trenni jälgimine liiga poolt keelatud, kuid tegu on suulise kokkuleppega, millel juba üsna pikad traditsioonid.


Rangers ja Canadiens kohtuvad neljandas matšis tuleval ööl kell 3.

Kings asus läänekonverentsi finaali juhtima

Kümme on üldiselt ilus, ümmargune number. Chicago Blackhawksi jaoks on sellel aga praegu hapu maiguga. Los Angeles Kingsi vastu 3-4 kaotatud mäng tähendab seda, et Blackhawks on nüüd kaotanud esimese välismängu kümnes järjestikuses seerias. Läänekonverentsi finaal algas praeguse karikakaitsja domineerimisega, kuid kahe aasta tagune karikavõitja on alates teise mängu viimasest kolmandikust juhtohjad kindlalt endale haaranud. Kuidas oli San Jose Sharksil üldse võimalik Kingsi vastu 3-0 edu omada?

(foto: AP)
STAPLES Centre'is üle 18 tuhande pealtvaataja, kelle seas olid ka näiteks Wayne Gretzky ja David Beckham, ees peetud kohtumine sai väga äkilise alguse. Blackhawksi kapten Jonathan Toews skooris kuuendal minutil arvulises vähemuses olles. Eduseis kestis aga vaid 50 sekundit. Kings kasutas Slava Voinovi tabamuse näol oma ülekaalu siiski ära.

Esimesele puhkepausile mindi aga ikkagi Blackhawksi eduseisul. 14. minutil sündinud Toewsi teine tabamus tähendas seda, et Blackhawksi kapten tegi üle 63. kohtumise playoffides taas 2+ väravaga mängu. "Toews oli kõigile eeskujuks, aga vajame ka teiste panust, et nii kõva vastane alistada," tunnistas Duncan Keith.

Kings pääses juhtima, kui vastaseid teisel kolmandikul nulli peale jäeti. 2-2 tegi teise kohtumise kübaratriki kangelane Jeff Carter ja 3-2 sündis Tyler Toffoli tabamusest. "Kui nad pääsesid juhtima, said nad aina hoogu juurde ja meie ei leidnud enam oma mängu. Peame edaspidi eduseisu paremini hoidma," märkis Toews.

Olles ühe ise skoorinud, tegi Carter kahele väravale eeltöö. Sellega on tal nüüd viimasest kahest kohtumisest seitse punkti ning Blackhawks on selgelt hädas tema kolmiku takistamisega. Lisaks Toffolile ja Carterile on Kingsi teises kolmikus ka Tanner Pearson. "Nende vahel on suurepärane keemia ja oma kiiruse ning oskustega suudavad nad luua suurepäraseid võimalusi. Mina jõlgun nendega lihtsalt kaasa," kommenteeris kolmiku tööd Carter.

Viimane kolmandik kuulus täielikult Kingsile. Väravale visete arvestuses jäädi peale 18-6. 11:57 oli kellal, kui Drew Doughty tegi seisuks 4-2 ja Blackhawksi jaoks oli rong läinud. Suudeti veel vaid seisu ilustada, kui viis sekundit enne lõppu viskas alles oma playoffide kolmanda värava Patrick Sharp.

Seni suurepäraseid numbreid näidanud väravavahid Corey Crawford ja Jonathan Quick lõpetasid sel korral üsna nukrate numbritega. Esimene tõrjus 32-st 28 pealeviset (87.5%) ja teine 27-st 24 (88.9%).


Blackhawks tervitas koosseisu tagasi Andrew Shaw'd, kes oli vigastuse tõttu seitse mängu audis olnud. Ta sai mänguaega 12:28 ja oli koos Bryan Bickelliga jõuvõtete arvestuses mängu parim. Neid sai ta kirja kuus.

Tyler Johnson jätkab Lightningus

Mitte, et see oleks kordagi kahtluse all olnud, kuid nüüd on asi ametlik. Tänavu suurepärase hooaja teinud ründaja Tyler Johnson jätkab Tampa Bay Lightningus. 23-aastane mängumees on klubiga sõlminud 3-aastase lepingu, millega teenib kümme miljonit dollarit ehk veidi alla 7.5 miljoni euro. Lightningu jaoks on tegu üsna soodsa tehinguga, kui võtta arvesse, et Johnson on oma väärtust aina tõstmas. Ilus hooaeg NHL-is viis noormehe ka USA MM-koondisesse, kus ta kerkis üheks võtmemängijaks.

(foto: Getty Images)
USA pidi küll suurtest mängudest taaskord suu puhtaks pühkima, kui veerandfinaalis jäädi Tšehhile alla 3-4, kuid Johnson tegi väga eduka turniiri. Kuue kolliga oli ta lõpuks jänkide suurim väravakütt. Kaheksa kohtumisega jäi tema nimele üheksa punkti.

Lisaks sellele, et ta lõi tänavu üle Lightningu kollanokkade väravate rekordi, sai temast ka alles teine uustulnukas, kes NHL-is ühe hooaja jooksul saanud kirja vähemalt viis enamuses ja vähemuses väravat. Esimese aasta ründajate seas teenis ta enim mänguaega - 18:47 mängus - ja võitis enim lahtiviskeid - 1275.

Lightningu fännid jäävad nüüd ootama uudist, et järgmisena on uued lepingud saanud Alex Killorn ja Ondrej Palat. Kokku on klubil 13 potentsiaalset vabaagenti.

Brandon Prust siirdub samuti sunnitud puhkusele

Kui eile selgus, et New York Rangers peab idakonverentsi finaali jätkama ilma mitme mängijata, siis kadudeta ei saa hakkama ka Montreal Canadiens. Hilise ja liiga hinnangul "liiga vägivaldse" jõuvõttega Derek Stepani lõualuu murdnud Brandon Prust on oma teo eest saanud mängukeelu. Kõrvalt tuleb vaadata kahte järgmist kohtumist, mille võitmisega on Rangersil võimalus Canadiensi hooaeg lõpetada. Võib arvata, et tegu pole võitlusliku seeria viimase mängukeeluga.

(foto: Getty Images)
Huvitaval kombel jäi Prustile selle teo eest mängu ajal karistus määramata. Ta läks karistuspingile veidi hiljem, kui Derek Dorsett läks rusikatega temalt selle kohta aru pärima. Selle vahejuhtumi ajal teenis ka Dan Carcillo enda mängukeelu.


Viimati teenis Prust mängukeelu täpselt kaks aastat tagasi ning seda samuti konverentsi finaalis. Selja tagant ründas ta siis küünarnukiga New Jersey Devilsi Anton Voltšenkovi.

Enne Canadiensisse siirdumist kaks ja pool hooaega Rangersi värve kandnud ründaja kogus tänavu põhihooajal 52. mänguga 121 karistusminutit.

Carcillole kümne kohtumise pikkune mängukeeld

New York Rangersi ja Montreal Canadiensi vahelises kolmandas kohtumises avakolmandikul mängust välja visatud Dan Carcillo ei saa Rangersi järgmises kümnes matšis üldse jääle tulla. Carcillo läks kohtunikega riidu ajal, mil meeskonnakaaslane Derek Dorsett oli Brandon Prustiga jõudu katsumas. Süütuna näinud küünarnuki liigutus (vaata seda SIIT) läks mehele maksma rohkem, kui ta sel hetkel arvas. Liiga hindas seda selgeks kohtuniku ründamiseks ja tõenäoliselt on Rangersi ründaja jaoks playoffid lõppenud.

(foto: foxsports.com)
Selleks, et Carcillo tänavu veel jääle pääseks, peaks Rangers seeria Canadiensiga viima seitsme mänguni ja tegema maratoni ka finaalis. Hooaja keskel Los Angeles Kingsist Rangersisse siirdunud ründaja jaoks on tegu karjääri kuuenda mängukeeluga. Viimatine oli tal 7-mängu pikkune, mille ta sai 2012. aastal Edmonton Oilersi Tom Gilberti ründamise eest.

Carcillo on playoffides vähese mänguaja juures olnud üllatavalt produktiivne. Kaheksa kohtumisega on tal kirjas kaks väravat.

Rangers peab arvatavasti lähiajal hakkama saama ka teise ründajata. Derek Stepan murdis Prusti jõuvõtte järgselt lõualuu. Pärast põgusat riietusruumi visiiti jätkas ta küll kohtumist ja kogus lõpuks mänguaega 17:46, kuid matši järgselt hinnati tema olukorda siiski sedavõrd tõsiseks, et vaja oli kirurgilist sekkumist.

Stepan pikendas eelmise kohtumisega oma punktiseeria viie mängu pikkuseks. Kokku on tal nendes kohtumistes kogunenud seitse silma.

Kui Canadiens on mängimas ilma oma põhiväravavahita, siis Rangers on nüüd Stepani näol ootamatult jäänud ilma ühest võtmeründajast. Carcillo mängukeeld süvendab veelgi peatreeneri Alain Vigneault peavalu. Seda võiks aga leevendada Derick Brassardi naasmine. Playoffides seitse punkti kogunud ründaja on viimastest mängudest õlavigastuse tõttu puudunud.

Halak sõlmis Islandersiga uue lepingu

New York Islanders võttis paar nädalat tagasi väikese riski, kui käis vabaagendiks saava Jaroslav Halaki eest Washington Capitalsile välja 4. ringi draftivaliku, kuid seda kahetsema siiski ei pea. Slovakiga on nüüd jõudud kokkuleppele 4-aastase lepingu suhtes. Uus kontraht toob väravavahile sisse 18 miljonit dollarit ehk umbes 13.2 miljonit eurot. Temast saab meeskonna esiväravavaht ja Islandersi fännid võivad loota, et sellega on üks viimaste aastate nõrkuseid likvideeritud.

(foto:  Bruce Bennett/Getty Images)
Võimalik, et päris postide vahelise bossina Halak ennast siiski tunda ei saa. Islandersi peamänedžer Garth Snow on andnud teada, et klubil on endiselt huvi pikendada lepingut ka Jevgeni Nabokoviga. 38-aastast venelast nähakse väga hea varuväravavahina. Väidetavalt on kahe poole vahelised jutud seni läinud edukalt, kuid on selge, et Nabokov peab varumeheks jäädes leppima märgatava palgakärpega. Seni teenis ta hooajaga 3.25 miljonit dollarit ehk umbes 2.4 miljonit eurot.

Oma esitustelt tegi Nabokov tänavu ühe oma karjääri halvima hooaja. 40-st kohtumisest tõi ta vaid 15 võitu. Keskmiselt lasi ta enda selja taha 2.74 väravat mängus ning tõrjete edukus oli vaid 90.5%. Halvemad numbrid on tal kirjas vaid hooajast 2005/06, mis ta veetis San Jose Sharksi rivistuses.

Olli Määttät ootab ees pikk vigastuspaus

Pittsburgh Penguinsi rivistuses suurepärase läbimurde hooaja teinud Olli Määttä suvi kulgeb õlga ravides. 19-aastane kaitsja käis operatsioonil ning peab Penguinsi kodulehe teatel sellest taastuma 4-6 kuud. Heal juhul on soomlane piisavalt terve, et osaleda hooajaeelses treeninglaagris, kuid halvimal juhul peab ta uue hooaja alguse vahele jätma  Määttäl õnnestus tänavu hooaja alguses silma jääda ja nii tõusis ta meeskonna väärtuslikuks lüliks. Keskmist mänguaega kogunes 18:05 ja ta sai kirja 29 punkti (9 väravat).

(foto: Charles LeClair/USA TODAY Sports)
Penguinsi eest näidatud hea vorm viis Määttä ka vaatamata noorusele Soome olümpiakoondisesse. Seal kogus ta kuue kohtumisega viis punkti (3 väravat). Augustis oma 20-ndat sünnipäeva tähistav kaitsja valiti Penguinsi poolt 2012. aasta draftis 22. mehena.

Lausa kambakesi on aga operatsioonilaual käidud Bostonis. Milan Lucic lasi kokku lappida vasaku käe randme ning Chris Kelly käis seljaoperatsioonil. Lucic vigastas oma kätt Montreal Canadiensi vastu peetud esimeses kohtumises, Kelly käis viimati jääl aprillis. Meeskonna peamänedžeri Peter Chiarelli sõnutsi on mõlemad kenasti treeninglaagriks terved.

Canadiens andis vastulöögi

New York Rangersil oli võimalus teha ajalugu. Mitte ükski meeskond polnud varasemalt suutnud playoffides Montreal Canadiensi vastu võita seitset kohtumist järjest, kuid nüüd oli see igati reaalne. Canadiens on pärast väravavahi Carey Price'i kaotamist omadega mudas, kuid mingil moel jäi Rangersil ajalooline võit siiski võtmata. Madison Square Gardenis peetud kohtumist domineeriti, kuid Canadiens rippus saba küljes ja Alex Galchenyuk šokeeris kodupublikut lisaajal võiduväravaga.

(foto: aol.com)
Canadiensi kolmas number Dustin Tokarski, kellest sai eelmises matšis esimene puurivaht alates 1975. aastat, kes teinud oma playoffide debüüdi finaalis või konverentsi finaali, sai oma karjääri esimese playoffide võidu 35 tõrjega. "Tokarski oli fenomenaalne. Ta on tõeline võitleja ja mis peamine, ta on võitja," ütles puurivahi kiituseks Canadiensi boss Michel Therrien.

Külalised tegid kohtumisele täiesti kohutava alguse, kui avakolmandiku jooksul suudeti Henrik Lundqvisti väravat ohustada vaid nelja pealeviskega. Rangersi poolt tuli see vastu 14 üritust ning 16. minutil saadi ka teenitud eduseis, mil Carl Hagelin väravaesise segaduse ära kasutas. Kodumeeskonna rütmi ei häirinud ka see, et Dan Carcillo kohtunikuga vallatlemise eest mängust välja visati.


Canadiens viigistas seisu teise kolmandiku alguses. Oma playoffide esimese tabamuse sai kirja Andrei Markov, kes oli +2'ga Canadiensi kõige efektiivsem mees. Rangers jäi nulli peale olgugi, et oli kolmandiku lõpuks oldi väravale visete arvestuses juba 14'ga peal ning veel ülekaalukam oli kõigi ürituste number - 52-31. Võib öelda, et Tokarski tegi Lundqvistile eelmise matši eest tagasi. Rootslase arvele jäi lõpuks vaid 22 tõrjet.

Esmakordselt kaldus skoor külaliste kasuks kolm minutit enne lõppu. Viimase kolmiku mehed, kuhu sel korral kuulus ka Thomas Vanek, said mitu korda proovida ja lõpuks oli Danny Briere täpne. Osad Canadiensi fännid tõid kindlasti külmkapist juba šampuse pudelid valmis, kuid nende avamist tuli oodata siiski rohkem kui kolm minutit. 28 sekundit enne lõppu viigistas seisu Chris Kreider ja ees ootas lisaaeg.

Lisaminuteid aga polnudki väga palju vaja. Eelmises matšis vigastuspausilt naasnud Alex Galchenyuk skooris, kui lisaajast oli kulunud vaid 1:12. "Briere ütles enne lisaaja algust, et peame hästi alustama, kuna vastased on pärast hilist viigiväravat emotsionaalselt laetud," kommenteeris kiiret väravat P.K. Subban, kellel on käsil viiemänguline punktipõud.

Galchenyuk leidis endale värava ees väga hea positsiooni, kuid ise eriti olukorrast midagi arvata ei osanud. "Plekanec pani litri väravale, see põrkas mu kepist vastu mind ja läks sisse ning tähistamine võis alata," rääkis 20-aastane ründaja olukorra kohta, mis võib Canadiensi jaoks kujuneda ülitähtsaks. Selle võiduga on kindlustatud see, et vähemalt korra saab veel kodupubliku ees proovida.


Seeria järgmine matš peetakse meie aja järgi ööl vastu esmaspäeva.

Canucks sai uue peamänedžeri

Aprillis alanud otsingud on Vancouver Canucksil nüüdseks lõppenud. Kui Trevor Lindeni näol saadi kiirelt uus president paika, siis nüüd on endine klubi legendaarne mängumees leidnud meeskonnale ka õige peamänedžeri. Selleks saab Jim Benning, kes saabub Vancouverisse Boston Bruinsi asemänedžeri koha pealt. Bruinsis töötas ta kokku kaheksa aastat ja sai ka oma nime kolm aastat tagasi Stanley karika peale. Tema ülesandeks saab olema Canucks viimine samasugustesse kõrgustesse.

(foto: vansunsportsblogs.com)
Sarnaselt Lindenile on ka Benning endine Canucksi mängumees. Omal ajal oli nad ka põgusalt meeskonnakaaslased, kuigi Linden kinnitab konkreetselt, et ametisse määramisel ei mänginud sõbrasuhted mitte mingisugust rolli. Oma otsust põhjendas ta üsna originaalse käiguna video teel.


51-aastane Benning on varasemalt töötanud ka skaudina Anaheim Mighty Ducksi ja Buffalo Sabresi juures. 9-aastase mängijakarjääri jooksul, mil ta tegutses kaitsjana, sai ta kirja 610 põhihooaja mängu, milles kogus 243 punkti. Lisaks Canucksile esindas ta ka Toronto Maple Leafsi värve.

Hooaja järgsed otsingud pole aga Canucksi jaoks veel lõppenud. Täitmata on peatreeneri tool.

Kings viigistas lääne finaali tänu võimsale lõpule

Chicago Blackhawks oli playoffides võitnud klubi rekordit tähistavad seitse kodumängu järjest. Los Angeles Kings polnud kunagi varem playoffides Chicagost võitjana väljunud, kuid seda kõike vaid kuni tänaseni. Kings pani viimasel kolmandikul püsti unustamatu peo, mis jättis Blackhawksi väravavahist Corey Crawfordist taas tavainimese mulje. 0-2 kaotuseisust tuldi välja ning võideti lõpuks 6-2. Tervelt viis väravat tulid viimase 20 minuti jooksul ja seeria on nüüd 1-1 viigis.

(foto: Getty Images)
Crawford oli enne kohtumist viimase kahe aasta jooksul playoffides kaotanud vaid kaks 20-st kodumängust. Keskmiselt oli ta nendes kohtumistes enda selja taha lasknud vaid 1.45 väravat. Kui panna sellele juurde fakt, et mees on tänavu üleüldiselt olnud superhoos, siis oli raske näha, kuidas Kingsil mingisugunegi võimalus võib olla. Chicagos oli isegi Crawfordi ülistuseks spetsiaalsed plakatid välja riputatud.

(foto: Twitter @nhlexpertpicks)
Ei tea, kas see võetakse nüüd maha? Crawford lasi viis väravat (ühe ajal istus ta pingi peal) 30 pealeviskega. Jonathan Quick tegi 23 tõrjet, nende seas ülioluline Brent Seabrooki röövimine kui Blackhawksi kaitsjal oli võimalus teha 3-0. Samuti tuleb Kingsil tänada ka mõnda voodoo-nõida, sest muud moodi on raske seletada, kuidas alljärgnevas olukorras litter väravasse ei läinud.


Lagunes ka seni peaaegu perfektselt toiminud Blackhawksi vähemuses mängimine. Kui seni oli playoffide peale lastud vaid neli vastaste enamuse väravat, siis nüüd tuli neid tervelt kaks tükki. Meeskonna boss Joel Quenneville oli ilmselgelt häiritud sellest, kuidas mäng ära anti. "Mulle meeldisid väga esimesed 38 minutit. Tegutsesime siis plaanipäraselt, aga vastased said kolmandiku lõpus hoo sisse, mil nad üsna süütust olukorrast skoorisid," rääkis Blackhawksi peatreener.

See oli Justin Williams, kes suutis värava ees olles litri läbi Crawfordi patjade sokutada ning, nagu hiljem selgus, Kingsi jaoks mängu päästa. Teiseks kangelaseks tõusis Jeff Carter, kes sai kirja kübaratriki. Tabamuste seas oli ka see, mis viimase perioodi alguses viigistas seisu 2-2'le. Lisaks korjas Carter endale ka ühe söödupunkti.

"Me teadsime, et viimane kolmandik tuleb meie poolt selle seeria parim. Olime riietusruumist välja sammudes väga enesekindlad selles, et suudame survega toime tulla ja teha kiire värava, mis ka juhtus," muljetas pärast mängu kaitsja Drew Doughty.

Kings jäi jõuvõtete arvestuses peale 35-23 ja võitis ka lahtiviskeid 43-27. Sellega kingis Blackhawks pidevalt initsiatiivi ära ning kui vastased viimasel kolmandikul hoogu läksid, siis kodumeeskonnal ei õnnestunud selle aja jooksul enam mitte midagi. Kirja jäi vaid kuus väravale viset.

"Me soovime alati kolmandikud korralikult ära lõpetada, et minna hea hooga järgmisele. Me ei suutnud kehvast teise kolmandiku lõpust kosuda," märkis Blackhawksi kapten Jonathan Toews

Viimati pandi Blackhawksile playoffides kuus tükki viis aastat tagasi, mil Detroit Red Wings võidutses 6-1. United Centre'is kingiti viimati playoffides kaheväravaline edu ära tervelt 17 aastat tagasi.


Carteri viimasel kolmandikul kogutud neli punkti on NHL-i playoffide rekordi kordus. Samuti on tema kolm väravat Kingsi rekordi kordus. Varasemalt tehti see ära täpselt 40 aastat tagasi ja samuti Blackhawksi vastu. Toonaseks kangelaseks oli mees nimega Tommy Williams.

Huvitaval kombel jäi playoffide punktiliider Anze Kopitar vaatamata väravatesadule nulli peale.

Niklas Hjalmarsson tohib taas rääkida!

Pealkirjas välja toodud lause ei ole mitte kuidagi moodi eksitav! Chicago Blackhawksi kaitsja Niklas Hjalmarsson on 15 päeva olnud nagu "mute"-režiimi peal televiisor. Olles Minnesota Wildi vastu peetud kohtumises litriga kõri pihta saanud, keelasid arstid tal rääkimise. Hääl on tal kadunud olnud, kuid mänguaeg on jäänud samaks. Ta on Blackhawksi viimastes matšides teinud kaasa kandes kaelakaitset. Selle kandmist ta jätkab, kuid võib nüüd karjuda "anna söötu" või sõimata mõnda vastast.

(foto: msn.foxsports.com)
26-aastasest kaitsjast sai mullu kümnes rootslane, kes kroonitud mitmekordseks Stanley karikavõitjaks. Tegu on meeskonna olulise lüliga, kes kogus tänavu põhihooajal jääaega 21:17. Keskmine mänguaeg on playoffides tal ka kahe minuti võrra kasvanud. Olgugi, et Wildi vastu juhtunud intsident oli hirmutav, siis tema mängudes osalemine ei olnud kordagi küsimärgi all.


"Alguses oli raske hingata, kuid kui sain seda teha, siis oli see suureks kergenduseks," kommenteeris juhtunut Hjalmarrson ise.

Blackhawks oma kaitsja vigastusest suurt teemat ei teinud. Kuna tegu pole eriti jutuka mängumehega, siis ei olnud Hjalmarssoni ajutist kõnevõimetust riietusruumis märgata. Brandon Saad ütles isegi, et tema kuuleb nagunii Hjalmarssoni suust ainult rootsi keelt, seega polnud suurt vahet, kas ta räägib või mitte.

Tänavuse põhihooaja lõpetas rootslane karjääri parima 26 punktiga (4 väravat). Playoffides on tal seni kirjas kolm punkti. Läinud septembris sõlmis ta Blackhawksiga uue 4-aastase lepingu, mis toob talle sisse 20 ja pool miljonit dollarit ehk umbes 15 miljonit eurot.

Võidujooks MVP auhinnale

Kui Miami Heat võitis mulluse NBA meistritiitli, siis ei kasutnud LeBron James sellele järgnenud pressikonverentsil sõna "meie" mitte ühtegi korda. Stanley karika võitnud Chicago Blackhawksi kapten Jonathan Toews kasutas seda sõna 13 korda. LeBron ütles "mina" 18 korda, Toews mitte kordagi. Jäähoki on tõeline meeskonnamäng, aga kuna jänkid armastavad igasugu auhindu, siis ei pääse me nendest ka NHL-is. Lisaks karika võidujooksule on hetkel käimas jaht ka playoffide MVP auhinnale. Kas Blackhawksi Patrick Kane kordab mullust saavutust?

(foto: rsvlts.com)
Hetkel on eelmisel suvel alles neljandaks ameeriklasest Conn Smythi trofee võitjaks kerkinud Kane üsna heal positsioonil. Kuue tabamusega jagab ta koos Toewsi ja Bryan Bickelliga meeskonna suurima väravaküti tiitlit. Punktide osas on ta neljas, jäädes kolme silmaga maha liidrist Marian Hossast. Blackhawksi rivistuses on mitu potentsiaalset MVP-id, kuid lõpuks võivad hakata lugema võiduväravad, mille tegemine on Kane'il justkui veres. Eriti lisaajal.

Palju sõltub muidugi ka sellest, kas meeskonnal õnnestub ennast finaali pressida ja sealt edasi võitjaks kerkida. Viimati valiti playoffide MVP-ks finaali kaotanud meeskonna mängija 2003. aastal. Selleks oli toona Anaheim Ducksi puuri kaitsnud Jean-Sebastien Giguere. Tänavu on ennast heale positsioonile mänginud ka Blackhawksi väravavaht Corey Crawford. 13-st kohtumisest on ta hetkeseisuga toonud 9 võitu, lasknud enda selja taha keskmiselt vaid 1.9 väravat ja tõrjeprotsent on suurepärane 93.3%.

Kui Los Angeles Kings tuli kaks aastat tagasi karikavõitjaks, siis ei olnud erilist kahtlust, et MVP tiitli saab endale väravavaht Jonathan Quick. Tänavu tuleb aga vaadata väljaku teise otsa. 19-ga on Anze Kopitar ülekaalukas playoffide punktiliider. Ta on praegu 15-st kohtumisest nulli peale jäänud vaid kahes matšis. 9 tabamusega on suurim väravakütt Marian Gaborik. Kui Kings peaks ennast finaali pressima, siis mahuvad nemad MVP juttude keskele. Seejuures tähelepanuväärne on see, et mõlema puhul on tegu eurooplasega! Alates aastast 1965 välja jagatava auhinna on varasemalt võitnud vaid kolm eurooplast. Viimati Jevgeni Malkin 2009. aastal.

New York Rangers on playoffides mänginud sedavõrd ühtlaselt, et väljakumängijatest on kedagi väga raske välja tuua. Kui Rangers karika võidab, siis peab MVP tiitel minema Henrik Lundqvistile. 16-st kohtumisest on ta hetkel võitnud 10, keskmine sisse lastud väravate arv on 1.93 ja tõrjed 93.4%. Klubisiseselt on ta hooaja MVP-ks valitud seitse aastat järjest.

Rangersi finaali teekonnal ees seisva Montreal Canadiensi puurivahil Carey Price'il olid samuti uhked numbrid, mida letti lüüa, kuid tema võimalused (ja võimalik, et ka kogu meeskonna omad) on rikkunud põlvevigastus. Seega on Canadiensil jäänud üks tõsine kandidaat ning üks üllatusvariant. Esimeseks on loomulikult P.K. Subban. Ei ole väga palju kaitsjaid, kes suudaksid meeskonna resultatiivseima mängija tiitli nimel heidelda. Subban on aga üks nendest. Põhihooajal jäi ta küll seitsme punktiga ründaja Max Pacioretty selja taha, kuid playoffides on ta seda tabelit juhtimas. 13. kohtumisega on tulnud 12 punkti (4 väravat). Temale suudab resultatiivsuselt konkurentsi pakkuda vaid Lars Eller. 25-aastane taanlane jagab viiega meeskonna suurima väravaküti positsiooni ning jääb Subbanist maha vaid ühe silmaga.

Conn Smyth, kelle järgi playoffide MVP-tiitel on nime saanud, oli Toronto Maple Leafsi mängija ja hiljem omanik. Tema nimi figureerib Stanley karika peal tervelt kaheksa korda. Sõdurina osales ta ka mõlemas maailmasõjas. Ehk siis rohkem MVP ei anna enam olla.

Kuidas Milan Lucicist sai liiga vihatuim mees

Boston Bruinsi ründaja Milan Lucic on alati olnud teiste meeskondade jaoks vastik mängija. Talendika mängijana on ta suuteline iga hetk mängukäiku muutma, kuid samas töötleb vastaseid ka füüsiliselt. Tema nimi pole aga varasemalt sedavõrd palju pealkirju tootnud kui lõppeval hooajal. Ei tea, kas kodus on naisega tülli mindud või milles probleem, kuid Lucici tänavust hooaega ilmestasid mitmed negatiivsed vahejuhtumid. See ei peaks nii olema. 25-aastane mängumees peaks meedia tähelepanu pigem oma mänguoskustega endale haarama.

(foto: causewaycrowd.com)
Vancouveris sündinud Lucic alustas hooaega fantastiliselt. Esimese kuu liikus ta punkt per mäng tempos. Üsna edukalt möödus ka november, mille käigus sai ta Columbus Blue Jacketsi vastu kirja karjääri esimese lisaaja värava. Detsembri keskel sattus ta aga väikese põua peale ning selle seeria sisse mahtus ka kohtumine Vancouver Canucksi vastu, mille Bruins kaotas 2-6. Kaotusevalu mindi välja elama ühte öölokaali ja kodulinnas Lucic nähtavasti erilist austust tunda ei saa, kuna sattus seal ühe fänniga kähmlusesse.


Väidatavalt tungis fänn talle täiesti tühja koha pealt kallale ja Lucic ähvardas ka kohtusse pöördumisega. Samuti ütles ta solvunult: "Vancouveri linna peale ei lähe ma enam eales kõndima. Ma ei hakka enam kaitsma linna, kust ma pärit olen."

Hooaja lõpetas Lucic mitmete väljakul toimunud intsidentidega, millest ka varasemalt kirjutatud.

Nendele pani ta punkti Montreal Canadiensi vastu kaotatud seeria viimases mängus. Traditsioonilise seeria järge kätlemise ajal lubas ta väidetavalt Dale Weise'i ja Aleksei Jemelini järgmisel hooajal maha lüüa.


Kui Lucicile sadas pärast seda kaela suur kriitikarahe, siis keeldus ta oma käitumise eest vabandamast, öeldes: "Ma olen emotsionaalne tüüp ja tegu on emotsionaalse mänguga." Ta oli hoopis Weise'i peale solvunud, et Canadiensi ründaja oli "tite kombel" tema peale kaebama hakanud.

Tänavuse põhihooaja lõpetas Lucic 80. kohtumises 59 punktiga (24 väravat). Playoffide saagiks jäi 7 punkti 12. mängus.

Tegu on mängumehega, kes võiks jääl olla hulga produktiivsem kui ta suunaks oma emotsioonid õigesse kohta, mitte vastase kubemesse.

Brian Elliott pikendas Bluesiga lepingut

Väravavaht Brian Elliott, kellest oleks 1. juulil saanud vabaagent, on St. Louis Bluesiga sõlminud uue 3-aastase lepingu. 29-aastase kanadalase uus leping peaks tähendama seda, et Ryan Milleri pesitsemine jäi St. Louisis vaid mõne kuu pikkuseks. Elliott hakkab uuel hooajal esikinda koha eest heitlema Jake Alleniga, kes oli tänavu AHL-i parim puurilukk. 52-st kohtumisest tõi ta Chicago Wolvesile tervelt 33 võitu ja tõrjed olid fantastilised 92.8%.

(foto: Getty Images)
Elliott tegi tänavu Bluesi eest kaasa 31 kohtumist, millest võitis 18. Keskmiselt lasi ta enda selja taha 1.96 väravat ja tõrjete edukusprotsendiks oli 92.2%. Kokku on ta Bluesi esindanud 93. põhihooaja mängus. Uue lepinguga teenib ta hooajaga kaks ja pool miljonit dollarit ehk umbes 1.83 miljonit eurot.

23-aastane Allen debüteeris Bluesi eest eelmisel hooajal. Keskmine sisse lastud väravate arv oli 2.46 ja tõrjed vaid 90.5%, kuid meeskond võitis 9 kohtumist 15-st, kus ta postide vahel seisis. Ta nimetati ka hooaja parimate uustulnukate meeskonda.

Uut hooaega alustavad Elliott ja Allen arvatavasti võrdselt positsioonilt. "Ootame põnevusega kahe mehe vahelist heitlust ja nende poolseid häid esitusi," on öelnud Bluesi peamänedžer Doug Armstrong.

Samuti märkis Armstrong ühe põhjendusena, miks Milleril minna lastakse seda, et Buffalo Sabresile oleks tulnud temaga uue lepingu sõlmides loovutama veelgi "kaupa".

Milleri ning samuti Sabresist hangitud Steve Otti eest käidi veebruari lõpus välja juba kolm mängumeest ja kaks draftivalikut.

Lundqvist tõi Rangersile ida finaalis teise võidu

"Ma arvan, et me mängisime hästi ja kaotasime vaid Lundqvisti tõttu," need oli Montreal Canadiensi peatreeneri Michel Therrieni sõnad pärast 1-3 numbritega kaotatud teist kohtumist. Rootslane kehastus kivimüüriks tehes 40 tõrjet. Teist mängu järjest juhtis Rangersi vägesid aga kaitsja Ryan McDonagh. Seekord jäi ta küll neljast punktist kaugele, kuid tema kaks silma tulid üliolulistel hetkedel. Värav vahetult pärast kaotusseisu jäämist ja söödupunkt tabamuse juures, mis kasvatas eduseisu kaheväravaliseks.

(foto: AP)
Canadiens pääses juhtima kui kellast oli kulunud vaid 6 minutit ja 14 sekundit. Tabamuse autoriks oli Max Pacioretty. Rõõmupidu jäi aga väga üürikeseks. McDonagh märgas paraadile juba 17 sekundit hiljem. Mõnevõrra üllatuslikult seisis Canadiensi puuris kollanokk Dustin Tokarski, kes osales põhihooajal vaid kolmes kohtumises.

"Oli väga andrenaliini rohke õhtu. Lapsena ülekasvades unistad playoffides mängimisest ja mul tekkis see võimalus. Kahju, et võidust napilt puudu jäi," kommenteeris 24-aastane kanadalane oma playoffide debüüti. Tema arvele jäi 27 tõrjet.

Rangers pääses 2-1 ette avakolmandiku lõpuhetkedel, mil teist mängu järjest skooris Rick Nash. Kui temalt paluti pärast mängu kümnepallisüsteemis hinnata Lundqvisti esitust, siis vastas Nash sellele "12".

"Mängule minnes on sul enese suhtes palju ootusi, millega sa paned endale suure surve peale. Seega on tähtis vaimselt leida kuldne kesktee, et selle olukorraga toime tulla ja samal ajal ka mängu nautida," ütles Lundqvist oma edu valemiks.

Lõppskoori vormistas arvulises ülekaalus Martin St. Louis, kellel on nüüd viimasest neljast mängust viis punkti.

Kui Canadiens oli ilma oma põhiväravavahi Carey Price'ita, kes ilmus Bell Centre'isse põlvetoega, siis vähemalt naases koosseisu ründaja Alex Galchenyuk. Ta oli jääl 13:23 ja lõpetas -1'ga.


Seeria jätkub New Yorgis meie aja järgi ööl vastu reedet.

Umberger soovib Blue Jacketsist lahkuda

Columbus Blue Jackets on meeskond, kes on selgelt tõusuteel. Tänavu jõuti üle viie aasta taas playoffidesse ja olles suvel tõstetud ümber "leebemasse" idakonverentsi, võime kindlasti jakke ka edasipidi lõpumängudes näha. R.J. Umberger, mees kelle valulävi on sama suur kui ema armastus, ei soovi aga Jacketsi tõusust osa võtta. 32-aastane ründaja on klubile andnud teada, et eelistaks siirduda mujale. Klubi talle kätt ette ei pane ja on hakanud kiirelt alates 2008. aastast klubisse kuuluvale mehele ka uut kodu otsima.

(foto: unionandblue.com)
Umberger saabus Jacketsisse 2008. aastal Philadelphia Flyersist paari draftivaliku vastu. Ta esindas Blue Jacketsit 448. põhihooaja ja kaheksas playoffide mängus. Tema kontole jäi 204 punkti (playoffides neli punkti). Esimesel neljal hooajal oli tema näol tegu 20 värava mehega, aga viimased aastad on ta veetnud pigem kolmandas ründekolmikus vastaste mängu häiriva ja energiat toova mängumehena. Samas rollis jätkab ta kindlasti ka uues klubis.

Pittsburghis sündinud mehena oleks tema suureks unistuseks kindlasti Penguinsi esindamine, kuid tõelise tippklubi kvaliteedist jääb ta siiski kaugele. Madalamate kolmikute mehe kohta on tal ka märkimisväärne hooajapalk, milleks on neli ja pool miljonit dollarit (ligi 3.3 miljonit eurot). Lepingut on veel kolm hooaega järgi ehk siis kõige kergem teda maha parseldada kindlasti ei ole. Samas peaks olema võimalik leida klubisid, kes on nõus talle palka edasi maksma, kui tehingut draftivalikutega magusamaks muuta.

Põhiküsimus keset pingelist playoff-mängu - mis kell on?

Üks suurimaid vigu, mis üks hokimängija kohtumise käigus teha võib on hajameelsus. See võib endaga kaasa tuua vastaste värava, mõne rumala karistuse või mis kõige hullem - tõsise vigastuse. Kohtumisi tuleb mängida 100% fokusseeritusega. Pea peab koguaeg olema mängu juures, muidu võib sündmustekäik mängija või tema meeskonna jaoks kurvaks osutuda. Samas on üsna raske 60 minutit järjest "mängurežiimis" püsida. See võib teinekord lisaks eelpool mainitule endaga kaasa tuua ka humoorikaid hetki.

(foto:  chicagonow.com)
28-aastane ründaja Bryan Bickell on Chicago Blackhawksi fännide poolt väga armastatud mees. Tema kangelasteod olid üheks põhjuseks, miks õnnestus klubil eelmisel aastal Stanley karikas võita. Oma uhkete esitustega on ta jätkanud ka tänavustes playoffides. 13 kohtumisega on tal kirjas 9 punkti (6 väravat).

Eelmises matšis jäi ta Los Angeles Kingsi vastu aga nulli peale. Naljaga pooleks võib öelda, et ehk just seetõttu, et keskendumine mängule oli puudulik. Kuidas muud moodi seletada seda, et üks hetk küsis ta kohtunikult, mis kell on ja kui vastust ei saanud, siis otsustas seda ise randme pealt uurida.


Eelnev tekst ei pruugi täpselt kirjeldada seda, mis selles olukorras tegelikult juhtus, aga näis küll kahtlaselt sedamoodi välja.

Blackhawks võttis rekordilise seitsmenda koduvõidu

Läänekonverentsi finaal sai ajaloohõngulise alguse. Chicago Blackhawks alistas Los Angeles Kingsi 3-1 ja on nüüd esmakordselt klubi ajaloos võitnud playoffides seitse kodumängu järjest. Lainetena kulgenud kohtumises suutis Blackhawks oma võimalused oskuslikumalt ära realiseerida. Alles kaks päeva tagasi Anaheim Ducksi välja lülitanud Kings pidi Chicagosse jõudmiseks tegema ligi neljatunnise lennureisi ja väsimus näis 2012. aasta karikavõitjat ka häirivat. Kodumeeskond oli alates nädala keskpaigast puhanud.

(foto: Jonathan Daniels/Getty Images)
Blackhawks sai alguses pikalt vastaste tsoonis mõnuleda. Kings sai oma esimene pealeviske alles kuue minuti möödumisel, kuigi seegi blokeeriti. Kohtumise esimest väravat tuli oodata 14 minutit ja 46 sekundit. Vahetult enne vastaste karistuse lõppemist avas skoori Brandon Saad.

Teise kolmandiku alguses näis, et Blackhawks oli eduseisu duubeldanud, mil Jonathan Toews kartmatult vastaste väravale peale lendas, aga tabamus jäi lugemata. Õigupoolest lugesid kohtunikud selle algselt ära, kuid siiski mindi kummalisel kombel selle üle diskuteerima ja kuskilt tulnud käsu näol võeti värav siiski ära. "Kaotasime selle olukorra järgselt veidi hoogu," tõdes Blackhawksi boss Joel Quenneville, kes kohtunike lõpliku otsust teada saades oli maruvihane.


Mäng kaldus tõepoolest selgelt Kingsi poolele. Vaid umbes minutit pärast poleemikat tekitanud olukorda viigistas seisu Tyler Toffoli. "Me ei olnud piisavalt head. Peame oleme rohkem agressiivsemad ja tempot dikteerima," ütles 22-aastane kollanokk pärast mängu.

Blackhawks sai uuesti ette kolmandiku keskpaigas, mil Duncan Keithi pealevise lendas tänu pöörasele rikošetile Jonathan Quicki selja taha. Kingsi puurivaht pidi lõpuks silmitsi seisma vaid 20 pealeviskega. Corey Crawfordi väravale tehti 26 pealeviset.

Neli minutit enne lõppu sai Toews lõpuks oma värava siiski kätte. Blackhawks sai kiire 3 vs 1 vasturünnaku ja sellises seisus on keeruline olukord ära käkkida.

"Ma arvan, et mängisime üsna hästi, aga selle meeskonna alistamiseks tuleb teha suurepärane esitus," lausus Kingsi kaitsja Willie Mitchell, kes naases 8-mänguliselt vigastuspausilt.


Seeria teine mäng peetakse meie aja järgi ööl vastu neljapäeva.

Canadiens jätkab ilma Price'ita?

Montreal Canadiensi idakonverentsi finaali suur 2-7 allajäämine New York Rangersile oli klubi fännide jaoks suureks pettumuseks. Seni imemehena väravasuul seisnud Carey Price lekkis kergelt neli tükki enda selja taha, enne kui tema õhtu lõppes. Meeleolu võib nüüd aga minna veelgi kurvemaks. Price tegi tänases trennis kaasa vaid viis minutit ja tema osalemine teises mängus on sattunud suure küsimärgi alla. Teine number Peter Budaj tõrjus avamängus kaheksast pealeviskest vaid viis. Aeg paanikaks?

(foto: Eric Bolte/USA TODAY Sports)
Canadiensi peatreener Michel Therrien ütles pärast mängu, et ta võttis Price'i välja lihtsalt seetõttu, et meeskond ei mänginud tema ees korralikult. Küll lipsas aga tema huulilt ka nüüd üsnagi kõnekas lause: "Me üritasime teda säästa."

Price jäi valust oigama, kui Chris Kreider talle teisel kolmandikul sisse sõitis.


Canadiensi Brandon Prust iseloomustas seda intsidenti väga huvitavate sõnadega: "Tegu oli meelega juhtunud õnnestusega. Ta ei teinud seda täielikult meelega, aga ei teinud ka midagi kokkupõrke vältimiseks."

Budaj mängis põhihooajal 24. kohtumises. Tema numbriteks jäid 2.51 väravat ja tõrjed 90.9%.

Canadiens jääb kindlasti lootma, et Price suudab ennast siiski teiseks kohtumiseks jääle ajada. Samas loodab Henrik Lundqvist, et Canadiensi mehed ei tee temale nüüd Kreideri eest tagasi.